REKLAMA
REKLAMA

Z granicy do ZOO – Służba Celna wykryła przemyt 600 chronionych pijawek (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Blisko 600 żywych pijawek lekarskich zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Podlegające ochronie zwierzęta próbował przewieźć bez specjalnych zezwoleń kierowca autokaru.

Wieczorem 09.04.2016r.  do kontroli celnej na przejściu granicznym w Korczowej, skierowany został autokar relacji Lwów- Praga. Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze Służby Celnej wykryli 590 żywych pijawek lekarskich. Zwierzęta stosowane do zabiegów paramedycznych „podróżowały” w lodówce, która znajdowała się wewnątrz autokaru. Pijawki schowane były w worku owiniętym czarną folią.  W worku znajdowały się także nasączone wodą gąbki, dzięki którym pijawki miały przetrwać podróż przez granicę.

42- letni kierowca autokaru przyznał się przemytu chronionych zwierząt. Mężczyzna nie zgłosił pijawek do kontroli. Nie posiadał także zezwolenia Ministra Środowiska na ich przewóz przez granicę.

Służba Celna prowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie. Zwierzęta zostały już przetransportowane do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, a sprawca przemytu poniesie odpowiedzialność związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody.

Poza  naruszeniem przepisów związanych z przywozem pijawek przez granicę, Służba Celna zwraca uwagę kwestię bezpieczeństwa. Stosowanie w hirudoterapii pijawek pochodzących z nielegalnych połowów, a nie hodowanych w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywionych w kontrolowany sposób, zamiast zdrowia może być przyczyną wielu zdrowotnych kłopotów.

Jest to pierwszy w tym roku tak duży przemyt żywych pijawek udaremniony przez Służbę Celną na podkarpackich przejściach granicznych (rekordem było wykrycie przemytu 7 tys. pijawek również na przejściu granicznym w Korczowej w 2013 r.).

Edyta Chabowska
Rzecznik prasowy
Izba Celna w Przemyślu

fot. Służba Celna

fot. Służba Celna (1)

źródło: materiały nadesłane

11-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)