REKLAMA
REKLAMA

Z granicy do ZOO – Służba Celna wykryła przemyt 600 chronionych pijawek (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Blisko 600 żywych pijawek lekarskich zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Podlegające ochronie zwierzęta próbował przewieźć bez specjalnych zezwoleń kierowca autokaru.

Wieczorem 09.04.2016r.  do kontroli celnej na przejściu granicznym w Korczowej, skierowany został autokar relacji Lwów- Praga. Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze Służby Celnej wykryli 590 żywych pijawek lekarskich. Zwierzęta stosowane do zabiegów paramedycznych „podróżowały” w lodówce, która znajdowała się wewnątrz autokaru. Pijawki schowane były w worku owiniętym czarną folią.  W worku znajdowały się także nasączone wodą gąbki, dzięki którym pijawki miały przetrwać podróż przez granicę.

42- letni kierowca autokaru przyznał się przemytu chronionych zwierząt. Mężczyzna nie zgłosił pijawek do kontroli. Nie posiadał także zezwolenia Ministra Środowiska na ich przewóz przez granicę.

Służba Celna prowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie. Zwierzęta zostały już przetransportowane do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, a sprawca przemytu poniesie odpowiedzialność związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody.

Poza  naruszeniem przepisów związanych z przywozem pijawek przez granicę, Służba Celna zwraca uwagę kwestię bezpieczeństwa. Stosowanie w hirudoterapii pijawek pochodzących z nielegalnych połowów, a nie hodowanych w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywionych w kontrolowany sposób, zamiast zdrowia może być przyczyną wielu zdrowotnych kłopotów.

Jest to pierwszy w tym roku tak duży przemyt żywych pijawek udaremniony przez Służbę Celną na podkarpackich przejściach granicznych (rekordem było wykrycie przemytu 7 tys. pijawek również na przejściu granicznym w Korczowej w 2013 r.).

Edyta Chabowska
Rzecznik prasowy
Izba Celna w Przemyślu

fot. Służba Celna

fot. Służba Celna (1)

źródło: materiały nadesłane

11-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)