REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Nauczyciele na spotkaniu ze związkowcami, a uczniowie w szkole bez opieki? Rozpoczęto kontrolę dzienników (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Po burzliwej sesji Rady Powiatu Sanockiego, do starostwa zgłosiła się osoba z informacją o uczniach, którzy mieli pozostawać bez opieki nauczycieli w czasie, kiedy ci debatowali w trakcie spotkania ze związkowcami. Wszczęto postępowanie kontrolne. Sprawdzane są zapisy w dziennikach.

We wtorek 5 kwietnia w Sali Herbowej Urzędu Miasta w Sanoku odbyła się XXIV sesja Rady Powiatu Sanockiego. Obok radnych zebrała się grupa kilkudziesięciu nauczycieli sanockiego I i II Liceum Ogólnokształcącego, którzy zdeterminowani i uzbrojeni w kolorowe transparenty przyszli „dać lekcję” zarządowi. Ich zdaniem podjął on błędną i krzywdzącą młodzież decyzję o likwidacji dwóch oddziałów począwszy od roku szkolnego 2016/2017.

Efektowne i emocjonalne wystąpienia przedstawicieli obu szkół oraz związków zawodowych przeplatane były stanowczą prezentacją argumentów przez starostę. Później pojawiły się jeszcze apele środowiska nauczycielskiego, a także rodziców. Starostwo zapowiedziało z kolei publikację kompleksowych danych potwierdzających słuszność podjętej decyzji.

Tymczasem do zarządu powiatu dotarła wiadomość o rzekomym pozostawieniu uczniów I LO bez opieki nauczycieli w czasie, kiedy odbywało się spotkanie rady pedagogicznej tej szkoły z przedstawicielami związków zawodowych. Narada miała mieć miejsce rano, kilka godzin przed rozpoczęciem powiatowej sesji.

Nie potwierdzam i nie zaprzeczam, że tak było. Wszczęto procedurę sprawdzającą w tej sprawie. Jesteśmy do tego zobligowani w sytuacji, kiedy uzyskamy wiedzę o możliwości wystąpienia takiej sytuacji. Jest to kontrola wewnętrzna. Od jej wyników zależy, czy temat trafi do kuratorium – mówi Roman Konieczny, starosta sanocki i dodaje: – Nie mogę zdradzać wyników kontroli, ponieważ postępowanie cały czas trwa. Mogę jedynie powiedzieć, że działaniami objęte są obie szkoły.

Obok zgłoszenia, które trafiło do starostwa, zdarzenie zasygnalizowała internautka posługująca się nickiem „Uczeń”. Pod jedną z naszych publikacji dotyczących walki nauczycieli o oddziały napisała:

Jako uczennica 1 LO jestem zaskoczona zachowaniem nauczycieli z mojej szkoły. Przez fakt, że nauczyciele postanowili przeprowadzić na dzisiejszej radzie powiatu protest straciłam 3,5 zajęć na poziomie rozszerzonym z przedmiotów, z których zdaję maturę! Jestem ciekawa co nauczyciele wpiszą w dzienniku lekcyjnym w rubryce: temat lekcji i liczba obecności:) A gdyby komuś się coś stało w tym czasie? Przecież jesteśmy w czasie lekcji pod opieką nauczyciela.

Jak udało nam się dowiedzieć, kontrola została przeprowadzona jeszcze w piątek. Zostali do niej oddelegowani pracownicy starostwa. Sprawdzono zapisy w dziennikach.

Według mnie zajęcia odbywały się normalnie, a nauczyciele sprawowali opiekę nad uczniami – mówi Marek Cycoń, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku. – Nie otrzymałem raportu pokontrolnego, nie wiem też jaki będzie dalszy ciąg tej sprawy.

Mimo wielu prób, nie udało się nam skontaktować z dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku Robertem Rybką.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez kuratorium w Rzeszowie, za zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczniów odpowiedzialny jest dyrektor. Układa on plan lekcji, a także plan dyżurów podczas przerw. Szef danej placówki zatrudnia również nauczycieli, dla których jednym z podstawowych zadań jest niepozostawianie bez opieki swoich podopiecznych.

W świetle przepisów niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek zajęć bez nadzoru upoważnionej do tego osoby. Upoważnionymi i zobowiązanymi w tym zakresie są w świetle przepisów przede wszystkim nauczyciele zatrudnieni w szkole – mówi Mariola Kiełboń z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

3

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Nauczyciele: Krzywdzicie młodzież! Starosta: Opublikujemy pełne dane (FILM, ZDJĘCIA)

Awantura na sesji Rady Powiatu. Nauczyciele kontra starosta (FILM, ZDJĘCIA)

APEL NAUCZYCIELI DO ZARZĄDU POWIATU: Pieniądze przysłoniły Wam wszystko!

Rodzice również włączają się w walkę o oddziały w sanockich ogólniakach (LIST)

ZOBACZ RETRANSMISJĘ XXIV SESJI RADY POWIATU SANOCKIEGO:

11-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)