REKLAMA
Praca Auto Serwis
Janas Podłogi
REKLAMA

Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach!

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Pierwszy – najniższy w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w Bieszczadach. Jak informuje Tomasz Jędrusiak zagrożenie lawinowe występuje lokalnie na stromych północnych stokach powyżej górnej granicy lasu.

Śnieg odłożony w formacjach wklęsłych oraz przy górnej granicy lasu osiągając w wielu miejscach 100 cm. Średnia grubość pokrywy wynosi 25 – 45 cm, zbudowana ze śniegu zsiadłego, przewianego i świeżego. Na większości obszaru śnieg stabilizowany przez wysoką roślinność.

mountains-853470_1280

Przysłup Caryński (godz. 8:00) – pokrywa śnieżna 23 cm (8 cm za ostatnia dobę), temperatura -15°C, bezwietrznie. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych. GOPR apeluje by wychodząc w góry zainstalować sobie w telefonie aplikację „Ratunek” która jest bardzo pomocna podczas akcji ratowniczej.

mountains-848332_1280

GOPR

13-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)