REKLAMA
REKLAMA

Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach!

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Pierwszy – najniższy w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w Bieszczadach. Jak informuje Tomasz Jędrusiak zagrożenie lawinowe występuje lokalnie na stromych północnych stokach powyżej górnej granicy lasu.

Śnieg odłożony w formacjach wklęsłych oraz przy górnej granicy lasu osiągając w wielu miejscach 100 cm. Średnia grubość pokrywy wynosi 25 – 45 cm, zbudowana ze śniegu zsiadłego, przewianego i świeżego. Na większości obszaru śnieg stabilizowany przez wysoką roślinność.

mountains-853470_1280

Przysłup Caryński (godz. 8:00) – pokrywa śnieżna 23 cm (8 cm za ostatnia dobę), temperatura -15°C, bezwietrznie. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych. GOPR apeluje by wychodząc w góry zainstalować sobie w telefonie aplikację „Ratunek” która jest bardzo pomocna podczas akcji ratowniczej.

mountains-848332_1280

GOPR

13-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)