REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Politechnika Dziecięca w Ustrzykach Dolnych wystartowała z siódmym semestrem działalności (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Filia Politechniki Dziecięcej w Ustrzykach Dolnych rozpoczęła siódmy semestr zajęć. Oprócz dzieci uczęszczających do szkół w Gminie Ustrzyki Dolne, w przedsięwzięciu udział wezmą również dzieci ze szkół w Olszanicy. Od marca do czerwca, raz w miesiącu, mali studenci będą się spotykać na wykładach w Ustrzyckim Domu Kultury.

11 marca ruszył siódmy semestr zajęć, w którym udział weźmie 224 małych studentów.

Semestr letni 2017 Filii Politechniki Dziecięcej w Ustrzykach Dolnych zainaugurował wykład „Czy sterownik steruje, a falownik faluje?” prowadzony przez Natalię Rusin-Zielińską. Prowadząca przybliżyła przyszłym naukowcom zagadnienie automatyki przemysłowej, a także w przystępny sposób wyjaśniła m.in. czym jest sterownik przemysłowy, po co ktoś go wymyślił, a także skąd silnik wie, jak szybko ma się kręcić. Na kolejnych zajęciach w semestrze pt. „Wielki wybuch, czarne dziury i Kosmos” wspólnie z popularyzatorem i pasjonatem astronomii z Kalisza Radosławem Piorem wsłuchają się w dźwięki Kosmosu, przybliżą do gwiazd, by wreszcie wybuchowo wylądować. Na wykładzie „Serce-jak to działa?” prowadzonym przez dr Iwonę Nowak, dowiedzą się jak zbudowane jest serce, jak funkcjonuje i co z tym wspólnego ma prąd elektryczny. Na zakończenie semestru podczas wykładu „Pamięć doskonała” dzieci dowiedzą się i przećwiczą techniki pamięciowe wspólnie z trenerkami Magdaleną Popek i Joanna Kotek. W obecnym semestrze, podobnie jak w poprzednim, odbędą się laboratoria, które tym razem zostaną zorganizowane dla wszystkich chętnych studentów Politechniki Dziecięcej z Gminy Ustrzyki Dolne. Tematyka laboratoriów będzie obejmować zagadnienia z zakresu chemii, programowania i robotyki.

b

Projekt Politechniki Dziecięcej narodził się 2009 roku, kiedy to w październiku ruszył pierwszy semestr zajęć w Rzeszowie. Organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Partnerem strategicznym projektu w Filii W Ustrzykach jest Gmina Ustrzyki Dolne, która od początku finansuje zajęcia.

Wierzę, że projekt Politechniki Dziecięcej, daje dzieciom w nim uczestniczącym nie tylko wiele radości, ale także inspiruje je, podsuwa nowe pasje, ale też przekonuje, że warto inwestować w naukę, nie tylko środki finansowe, ale także swój czas i pracę, a dzięki temu możemy zapewnić sobie lepszą przyszłość. Mam nadzieję, że wielu z nich podąży za pasją i osiągnie sukces, najpierw na etapie szkoły, m.in. w olimpiadach, a później w życiu zawodowym. Dlatego też, aby jeszcze bardziej zainspirować dzieci, zdecydowaliśmy się na organizację cyklu laboratoriów dla wszystkich chętnych spośród uczestników z naszej gminy – mówi Bartosz Romowcz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

W nowym semestrze zajęcia dofinansowała Gmina Olszanica, dzięki czemu także 80 dzieci z tego regionu mogło wziąć udział w projekcie.

– Cieszymy, się że dzięki nawiązaniu współpracy z Gminą Ustrzyki Dolne, wszystkie chętne dzieci z naszych szkół podstawowych będą miały szansę uczestniczyć w zajęciach Politechniki Dziecięcej, ponieważ do tej pory taką szansę miała jedynie mała grupa, która została wylosowana na zajęcia w Rzeszowie i dojeżdżała tyle kilometrów. Od lat konsekwentnie stawiamy w naszej gminie na rozwój szeroko pojętej edukacji, ponieważ jesteśmy przekonani, że nie tylko inwestycje w infrastrukturę czy też gospodarkę, ale przede wszystkim ciągłe inwestowanie w wykształcenie naszych dzieci i młodzieży wzmacnia potencjał oraz buduje kapitał naszego regionu – dodaje Krzysztof Zapała, wójt gminy Olszanica.

Dyrektor Fundacji Łukasz Szuba nie kryje zadowolenia z faktu, że co semestr na zajęcia w Rzeszowie oraz we wszystkich Filiach Politechniki Dziecięcej rejestruje się w sumie ponad 3 tysiące dzieci. Czuje też ogromną satysfakcję, że tyle osób rozumie słuszność inspirowania dzieci do zainteresowania naukami ścisłymi.

Dla nas jest to potwierdzenie, że wypełnianie misji przez Fundację jest potrzebne, czego owoce miejmy nadzieję będziemy mogli zobaczyć w niedalekiej przyszłości – podkreśla.

Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Ustrzykach Dolnych tj. od marca 2014 r. w zajęciach wzięło udział ponad 1 400 uczestników. W tym semestrze łącznie we wszystkich Filiach liczba uczestników osiągnie liczbę ponad 12,5 tysiąca.

materiał nadesłany

13-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)