REKLAMA
REKLAMA

Blues przechodzi na emeryturę. Fantastyczny nos labradora mistrzowsko tropił kontrabandę tytoniową (ZDJĘCIA)

REGION / PODKARPACIE. Czworonożny funkcjonariusz Blues zakończył właśnie służbę w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu. Czarny labrador wspierał funkcjonariuszy w tropieniu tytoniowej kontrabandy ponad 6 lat. Emeryturę spędzi w domu swojego opiekuna.

Labrador Blues trafił do służby w 2011 r. i choć początkowo specjalizował się w tropieniu narkotyków szybko okazało się, że jego domeną są papierosy. Na tym polu odniósł szereg sukcesów zawodowych, znajdując papierosy w różnych, trudno dostępnych skrytkach przerobionych samochodów czy autokarów. Jego doświadczony nos bez najmniejszego trudu prowadził do kontrabandy ukrywanej m.in. w podwójnych ścianach i dachach pojazdów, przerobionych podłogach czy zbiornikach paliwa.

Świetne wyniki Blues to niewątpliwie dobre wyszkolenie, zgrany duet ze swoim przewodnikiem, ale i dobre geny. Labrador jest jednym z trójki czworonożnego rodzeństwa, które trafiło do służby w przemyskiej Izbie Celnej, a następnie Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. Rodzice psich trojaczków pracowali także w służbie, będąc niekwestionowanymi liderami w udaremnianiu przemytu papierosów.

Blues  (2)

Po odejściu ze służby Blues zamieszka ze swoim przewodnikiem.

Obecnie w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu pracuje 19 psów wyszkolonych do wykrywania wyrobów tytoniowych i narkotyków. Dzięki ich pracy w ciągu ostatnich 6 miesięcy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 4 mln sztuk papierosów.

Już niedługo do tej drużyny dołączą kolejne 2 psy ras: owczarek belgijski i Parson Russell Terrier. Specjalizujące się w wykrywaniu wyrobów tytoniowych Koko i Lucy kończą właśnie specjalistyczne szkolenie przygotowujące je do pracy.

Najlepsze predyspozycje do pracy w Służbie Celno-Skarbowej mają rasy: labrador retriver, owczarek belgijski, owczarek niemiecki czy russell terrier. Praca, którą wykonują psy służbowe i ich przewodnicy wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego, określonych umiejętności oraz bardzo dobrej sprawności fizycznej.

źródło: KAS

16-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)