REKLAMA
REKLAMA

GMINA ZAGÓRZ. Dwójka radnych „postawiła” się reszcie. Sieć szkół uchwalona (FILM, ZDJĘCIA)

GMINA ZAGÓRZ. Dwójka radnych „postawiła” się reszcie. Sieć szkół uchwalona (FILM, ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. W gminie Zagórz reforma oświaty obyła się bez rewolucji, co nie znaczy, że nie było różnicy zdań co do tego jak ma wyglądać nowa sieć szkół.

Dorota Mękarska

W gminie Zagórz funkcjonują obecnie szkoły podstawowe 6-klasowe w następujących miejscowościach: Czaszyn, Łukowe, Poraż, Tarnawa Dolna i Zagórz. W Zahutyniu jest szkoła z oddziałami 1-3. Gimnazja są dwa: w Zagórzu i Tarnawie Dolnej. Jeśli chodzi o dwa budynki gimnazjalne w samym Zagórzu, to różnią się one między sobą stanem. Nowoczesną, dużą placówkę przy ul. Wolności trudno porównywać ze starym budynkiem przy ul. Piłsudskiego.

Zgodnie z wymogami przygotowanej przez rząd reformy oświaty gimnazja będą wygaszone do 2019 roku. Dlatego wczoraj radni Rady Miejskiej w Zagórzu rozpatrywali projekt dostosowania sieci szkół i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego nową ustawą „Prawo oświatowe”.

Niech dzieci i rodzice głosują nogami

W obecnym roku szkolnym do szkół prowadzonych przez gminę Zagórz uczęszcza 1226 uczniów. W następnym będzie to liczba około 1100 uczniów.

Do dyskusji na temat nowej sieci szkół doszło w pierwszej kolejności na komisjach. Nie obyło się bez zgrzytów. W pierwszej wersji uchwały szkołę na Starym Zagórzu pomyślano jako 6-klasową. To wzbudziło opory niektórych radnych, a także rodziców.

Na posiedzeniu Komisji Społeczno-Socjalnej, która odbyła się w ostatni piątek, nie uwzględniono wniosku radnego Tomasza Pyrcia, który optował za tym, by w szkole przy ul. Piłsudskiego utworzyć 8 klas. Na takie stanowisko kolegów radny Pyrć zareagował oburzeniem, opuszczając posiedzenie.

11

Radni Rafał Kielar (po lewej) i Tomasz Pyrć widać do końca nie byli pewni decyzji rady. Na zdjęciu jeszcze przed głosowaniem uchwały dotyczącej nowej sieci szkół w gminie Zagórz

Na kolejnym, tym razem Komisji Finansowej, radni ponownie pochylili się nad tym tematem, ale wykazali już dużo więcej zrozumienia dla postulatów ze strony środowiska. Uznali, że utworzenie 8-letniej szkoły w dzielnicy Stary Zagórz jest zasadne.

en

Ernest Nowak, burmistrz Zagórza

Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Ernest Nowak wytłumaczył radnych z tego początkowego „kiksu”
– Dysponujemy bardzo dobrą infrastruktura, bazą oświatową przy ul. Wolności – zauważył burmistrz, przypominając, że gmina w każdym roku szkolnym miała duże problemy, by przekonać rodziców do zapisywania dzieci do szkoły przy ul. Piłsudskiego. Jak zaznaczył burmistrz liczba klas w tych obu placówkach dla budżetu nie ma żadnego znaczenia, dlatego też po dyskusjach na komisjach władze gminy doszły do wniosku, by zarówno na Starym, jak i Nowym Zagórzu szkoły miały po 8 klas.
– Umożliwimy swobodne wybieranie szkół. Niech dzieci i rodzice głosują nogami – stwierdził obrazowo Ernest Nowak.

eg

Ewa Get, dyrektor ZOS w Zagórzu

–Decydujący głos będą mieli rodzice. Będą zapisywać dzieci do tej szkoły, która im pasuje, a my zobaczymy jak to wszystko się ułoży – mówi Ewa Get, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu.

Co prawda do wyścigu o uczniów obie placówki startują z różnych pozycji, ze względu na ich stan. Władze gminy tą dużą dysproporcję zamierzają trochę zniwelować. Planują budynek przy ul. Piłsudskiego wyremontować. W tym roku przewidziana jest termomodernizacja szkoły. Będzie wymiana oświetlenia, stolarki i wykonanie nowej elewacji.
– Dołożymy wszelkich starań, by dzieci miały tam dobre warunki do nauki – zaznacza burmistrz.

Radni podjęli uchwałę w sprawie sieci szkół jednogłośnie. Tomasz Pyrć i Rafał Kielar po takim rozstrzygnięciu podziękowali kolegom za przychylność dla szkoły przy ul. Piłsudskiego.
– Tam jest też bardzo dobra infrastruktura. To szkoła z tradycjami i z historią – powiedział Kielar.

– Dziękuję za to głosowanie – dodał Pyrć, zauważając, że radni postąpili z wolą sporej grupy ludzi bardzo mocno związanych z tą szkołą.

Struktura praktycznie bez zmian

Według nowej sieci w Zagórzu będzie funkcjonować jedna szkoła podstawowa 8 klasowa, ale mieszcząca się w dwóch budynkach. W pozostałych funkcjonujących placówkach będą utworzone również szkoły 8 klasowe, z wyjątkiem Zahutynia, gdzie tak jak poprzednio będą uczęszczać uczniowie klas od 1 do 3. W praktyce niewiele zmieni się.
– Ta struktura, która u nas funkcjonuje będzie nadal funkcjonować, z tą różnicą, że będą to szkoły 8-klasowe, a dwa gimnazja zostaną wygaszone – dodaje pani dyrektor ZOS.

kb

Krzysztof Bryndza, radny Rady Miejskiej

– Musimy dostosować się do nowego prawa oświatowego, ale na tym gmina straci, bo jeden rocznik zniknie z naszego systemu oświaty – podkreśla radny Krzysztof Bryndza, mając na myśli to, że w ślad za tym nie pójdzie subwencja. Samorządy będą miały więc do dyspozycji mniejsze środki na oświatę.

Gminy muszą też dostosować bazę oświatową po byłych gimnazjach do nowych potrzeb. W Zagórzu koncepcje zagospodarowania pomieszczeń nie są jeszcze do końca sprecyzowane.

07-02-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)