REKLAMA
ZS2 Zamek Lesko
PBS ZSL
REKLAMA

INTERWENCJA: Na drodze ślisko i biało. „Czy pług tę drogę wąchał?” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Zima nie odpuszcza i daje się we znaki szczególnie osobom dojeżdżającym codziennie do pracy, czy rodzicom odwożącym lub odprowadzającym dzieci do szkoły. O ile główne trakty w miastach są przejezdne, odśnieżone, czarne, o tyle stan dróg powiatowych przebiegających przez niektóre wioski pozostawia wiele do życzenia. Prośby o interwencję przesyłają internauci.

Nasza skrzynka redakcyjna pęka w szwach odbierając od Państwa kolejne wiadomości ze zdjęciami nieodśnieżonych dróg, z których pokonaniem mieli Państwo problem. Dziękujemy za każdy sygnał i zachęcamy do informowania nas na bieżąco.

Jedna z pierwszych próśb o interwencję na początku nowego roku dotyczy trasy Średnie Wielkie – Kalnica – Mchawa
Internauta relacjonuje, że 5 stycznia ze względu na obowiązki służbowe przejeżdżał tamtędy kilkukrotnie pomiędzy godziną 13 a 15.
Czy tak powinna wyglądać droga powiatowa w takich godzinach? Czy pług tę drogę w ogóle powąchał? – zżyma się mieszkaniec pobliskiej miejscowości.

Z pytaniem o utrzymanie dobrej kondycji drogi na wskazanej trasie w zimie zwróciliśmy się do zarządcy, czyli Powiatowego Zarządu Dróg w Sanoku oraz do wykonawcy usługi

Sytuacja na drogach jest na bieżąco monitorowana. Może dochodzić do czasowych utrudnień – mówi Wojciech Naparła, dyrektor Powiatowego Zarządy Dróg w Sanoku i dodaje: – Stale kontrolujemy wykonawców, jeżeli chodzi o zimowe utrzymanie dróg. Drogi mają być utrzymane w należytej jakości pod względem przejezdności. Praca ta polega głównie na odśnieżaniu. W niebezpiecznych miejscach, drogi są posypywane materiałem uszorstniającym. Jeżeli drogi są oblodzone, stosujemy posypywanie soli. Proszę nas zrozumieć, nie stać nas na sypanie na całej trasie.

5 stycznia po wskazanej drodze dwa razy przejechała pługopiaskarka. Około godziny 6:30 oraz 16:40. W pojazdach zamontowane są lokalizatory GPS. Wiemy dokładnie, które drogi zostały odśnieżone – mówi Bogdan Gocko, kierownik działu głównego mechanika w Przedsiębiorstwie Robót Drogowych i Mostowych w Sanoku, jednocześnie dodając, że jakość wykonywanych usług w powiecie sanockim jest wyższa niż w sąsiednich powiatach.

Pługopiaskarki jeżdżą na okrągło. Chcę również zaznaczyć, że my nie sypiemy mieszanką piaskowo-solną na całej długości dróg. Proste odcinki są tylko odśnieżane. Do posypywania zlecone są jedynie niektóre odcinki: skrzyżowania, spadki, mosty, łuki drogowe.

Jeśli chodzi o zimowe utrzymanie dróg, trasa Średnie Wielkie – Kalnica – Mchawa należy do rejonu nr 6 – Tarnawa. Znajduje się w nim ponad 21 km dróg, z czego tylko ponad 7 km przeznaczonych jest do posypania.

Sytuacja na trasie Średnie Wielkie – Kalnica – Mchawa. Zdjęcia zrobione 5 stycznia 2017 roku

Kolejna interwencja dotyczy drogi powiatowej relacji Tarnawa Dolna – Łukowe. Autor zgłoszenia przesyła zdjęcia jezdni znajdującej się przy szkole w Łukowem sygnalizując, że powinna ona być w lepszej kondycji, szczególnie, że w ostatnich dniach opady śniegu ustały. Zwraca on również uwagę na fakt, że w pobliskiej Tarnawie Dolnej, droga prowadząca do szkoły jest czarna. Dowodem mają być przesłane przez internautę zdjęcia.

Jeżeli występuje całkowite oblodzenie wykonawca ma obowiązek uszorstnić jezdnię. Gdy droga jest biała, ośnieżona, a nie jest ślisko, nie mamy takiego obowiązku. Nie posiadamy środków finansowych, aby na całej długości dróg powiatowych posypywać nawierzchnię – mówi Wojciech Naparła z PZD w Sanoku.

W PZD tłumaczą ponadto, że wpływ na to czy konkretny odcinek drogi jest czarny, czy też występuje na nim oblodzenie mogą mieć zróżnicowane temperatury w różnych miejscowościach powiatu. Dla przykładu podaje się 11 stycznia, kiedy w Sanoku mamy -10 stopni C, a w Radoszycach -18 stopni C.

Sytuacja na drodze w Łukowem. Zdjęcia zrobione 11 stycznia 2017 roku

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zima nie odpuszcza. Do kogo dzwonić gdy ślisko na drodze? (FILM, ZDJĘCIA)

13-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)