REKLAMA
REKLAMA

Kindertagsparty? – Ja, natürlich! Dzień Niemiecki na Dzień Dziecka w ZS w Nowotańcu (ZDJĘCIA)

NOWOTANIEC / PODKARPACIE. Dzień Dziecka w Zespole Szkół w Nowotańcu tradycyjnie obchodzony jest jako Dzień Niemiecki. Również w tym roku uczniowie, dyrekcja i rodzice połączyli siły, aby wspólnie zorganizować i cieszyć się obchodami jego V edycji pod hasłem przewodnim: „Wo ist Schokoladenei?”.


Zabawa rozpoczęła się z samego rana, kiedy to przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas mieli okazję zakosztować niemieckiej tradycji, zbierając schowane przez starszych kolegów czekoladowe jajka i zajączki. Słodki zwyczaj praktykowany w krajach niemieckojęzycznych przypadł maluchom do gustu i sprawił ogromną radość.

W czasie, gdy mali odkrywcy oddali się poszukiwaniu drogocennych skarbów, uczniowie klas V-VI SP i I-III gimnazjum oraz nasi Goście, czyli uczniowie fakultetu języka niemieckiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku wraz ze swoimi  germanistkami – Agnieszką Grzebieniak i wicedyrektor Joanną Połdiak, brali udział w zajęciach, podczas których rozwiązywali różnorodne quizy, krzyżówki i łamigłówki w języku niemieckim.

Wszyscy uczniowie obejrzeli ponadto prezentację multimedialną poświęconą najważniejszym tradycjom, świętom i zwyczajom krajów niemieckojęzycznych, takich jak: Oktoberfest, Rosenmontag, Martinstag czy Fastnacht. Niezwykle interesująca forma wykładu sprawiła, że uczestnicy prezentacji z zaciekawianiem chłonęli wiedzę oraz pełni fascynacji dopytywali o kolejne ciekawostki dotyczące genezy poszczególnych tradycji.

Kolejnym etapem Dnia Dziecka była wspólna impreza w sali gimnastycznej, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie oraz przybyli goście. Tu swoje pięć minut mieli charyzmatyczni prowadzący, zapoznający  uczestników z różnymi niemieckimi zwyczajami, które w postaci krótkich, humorystycznych scenek prezentowali uczniowie każdej ze starszych klas. W ich wykonaniu publiczność mogła oglądać m.in.: walki zapaśników tzw. Reggeln, Krampusy, czyli diabły straszące niegrzeczne dzieci oraz Weiberfastnacht związany ze zwyczajem obcinania mężczyznom krawatów. Poza tym publiczność obejrzała kabaret, wyścigi oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Ważną, a zarazem najbardziej emocjonującą rywalizacją z pewnością okazał się konkurs na najpiękniejsze „Zuckertüte”, w którym o nagrodę wymagającej publiczności konkurowali ze sobą uczniowie klas 0- IV SP.

Ozdobą uroczystości były pokazy wokalne utalentowanych uczennic naszej szkoły, które zaprezentowały popularne i ulubione niemieckie utwory. Integralny charakter szkoły, znanej z niepowtarzalnej, rodzinnej atmosfery i chętnych do pomocy młodszym kolegom uczniów, podkreśliły występy trzy i czterolatków, które ujęły serca publiczności swym wymownym urokiem.

Myśląc o tej wspaniałej imprezie, nie można zapomnieć o wystroju sali, który podkreślał niezwykły klimat Dnia Dziecka. Niesamowite wrażenie pozostawiały wykonane przez naszych kolegów plakaty, świadczące o talentach plastycznych uczniów każdej z klas. Wielokolorowe zajączki, apetyczne sery i różnobarwne jajka starannie wykonane z papieru cieszyły oczy i zachęcały do wspólnego świętowania  w radosnej, rodzinnej atmosferze.

Smakowitym ukoronowaniem imprezy był słodki poczęstunek. Wypieki uczniów  i rodziców przygotowywane wedle tradycyjnych niemieckich przepisów spotkały się  z wielkim zainteresowaniem i w mig zniknęły ze stołów. Wśród nich znalazły się „Spritzgebäck”, „Zimtkuchen”, „Lebkuchen”, „Spitzbübchen” oraz „Mandelmonde“.

Dzień Dziecka obchodzony w iście niemieckim stylu już na stałe wpisał się w tradycję naszej szkoły. Z roku na rok mamy zaszczyt gościć coraz większe grono uczniów                 i nauczycieli z innych szkół z terenu powiatu sanockiego, co jest zarówno powodem do dumy, jak i motywacją do organizacji ciekawszych zajęć oraz obierania nietuzinkowych tematów przewodnich. Nie należy jednak zapominać, iż organizacja tego typu przedsięwzięcia jest niezwykle pracochłonna i wymaga czasu i zaangażowania dużej grupy osób.

Niełatwe zadanie rozdzielenia obowiązków, przyznawania określonych ról, praktycznego rozplanowywania imprezy oraz dogrywania istotnych szczegółów wymaga niezwykłego zapału, umiejętności organizatorskich oraz przywódczych. V edycja Dnia Niemieckiego z pewnością nie mogłaby dojść do skutku, gdyby nie doświadczony przewodnik zapalonych działaczy, którym, jak co roku była nauczycielka języka niemieckiego mgr Renata Papisz-Żyłka.

Mam nadzieję, że kolejny Dzień Niemiecki przyciągnie do Zespołu Szkół w Nowotańcu jeszcze większą grupę zainteresowanych oraz sukcesywnie będzie budził i pogłębiał w uczestnikach miłość do urzekającego swym pięknem języka niemieckiego i  potwierdzał fakt, że nauka tego języka może sprawiać przyjemność.

Kasia Rakoczy – uczennica Zespołu Szkół w Nowotańcu

źródło: materiały nadesłane 

06-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)