REKLAMA
REKLAMA

Mechanik czwarty raz na praktykach zagranicznych w Wielkiej Brytanii i po raz drugi w Hiszpanii.

Praktyki zagraniczne młodzieży to już stały element kształcenia zawodowego w „Mechaniku”. Tym razem 32 uczniów wyjechało za granicę w ramach projektu „Praktyka zawodowa w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Grecji szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku”.

Samochodziarze w Plympton

Do Wielkiej Brytanii pojechały klasy trzecie, przyszli technicy mechanicy i technicy pojazdów samochodowych. Wyjazd zorganizowano we współpracy z brytyjską firmą TellusGroup na przełomie września i październiku 2017.

Uczniowie przez pięć dni w tygodniu pracowali w centrum szkoleniowym Skills Group w Plympton. Wiedzę zdobytą w szkole wykorzystali czasie ćwiczeń warsztatowych, polegających na demontażu podzespołów pojazdów, naprawie lub wymianie części. Poznali także nowe urządzenia techniczne i system pracy w Anglii.

Praca nie sprawiała chłopcom problemów, gdyż wielu z nich zajmuje się już naprawą pojazdów rodziny czy kolegów. Czasem brytyjscy instruktorzy prosili o „spowolnienie” niektórych czynności demontażowych.

Ze strony brytyjskiej pracą kierowali nauczyciele zawodu, którzy świetnie dogadywali się z naszymi wychowankami.

21587443_1903623926554741_6306366577191088093_o

Granada, czyli owoc granatu

Uczniowie kierunków technik teleinformatyk oraz technik ochrony środowiska odbyli praktyki w Hiszpanii, w przepięknej Granadzie.
Organizacja przyjmująca, Europrojectos, zapewniła uczniom miejsca praktyk w pełni dostosowane do ich specjalizacji. Małe grupy młodzieży zostały przydzielone do różnych zakładów pracy w Granadzie.

Praktykanci z kierunku ochrony środowiska uczestniczyli w monitoringu odpadów, sporządzaniu bilansów zanieczyszczeń i realizacji innych zadań na rzecz ochrony środowiska. Świetnie sprawdzili się przy separowaniu odpadów elektronicznych.

Należy podkreślić, że zawód technik ochrony środowiska jest szczególnie promowany przez kraje Unii Europejskiej. Jest to przyszłościowy kierunek, dobrze wpisujący się w politykę ekologiczną zjednoczonej Europy. Na rynku pracy ciągle poszukiwani są specjaliści z tej branży.

Drugą grupą w Hiszpanii byli teleinformatycy. W trakcie praktyk potwierdzili świetną znajomość systemów operacyjnych i oprogramowania użytkowego, potrafili również konfigurować i naprawiać sprzęt. Żaden niesprawny komputer czy telefon nie stanowił dla nich problemu. Pracodawcy byli zadowoleni z wiedzy i umiejętności naszych praktykantów. Ci uczniowie dobrze wiedzą, że teleinformatyka jest jedną z najszybciej rozwijających się obecnie branż. Każda instytucja korzysta z technologii teleinformacyjnych. Absolwenci tego kierunku nie mają problemu ze znalezieniem pracy.

Praktyka zagraniczna – same plusy

Oprócz poszerzania wiedzy, wyjazd na praktykę pokazał uczniom bogate kraje Europy – obyczaje ich mieszkańców, kulturę, a także umożliwił zawarcie nowych znajomości, które kontynuują się za pośrednictwem Facebooka.

W Wielkiej Brytanii w wolnym czasie młodzież zwiedzała okoliczne atrakcje, np. rybackie miasteczko Looe, narodowe akwarium morskie, zespół morskich umocnień obronnych the Barbican oraz Royal William Yard. Atrakcje miasta to również imprezy uliczne typu SeafoodFestival, czyli jarmarki z żywnością pochodzenia morskiego oraz kluby studenckie i puby, gdzie można było podejrzeć, jak Anglicy spędzają wolny czas. Być może była to jedyna taka okazja w życiu.

Wyjazd umożliwił także doskonalenie umiejętności językowych. Szkoła językowa Tellus Group organizowała dla naszych uczniów zajęcia dodatkowe typu ‘klub filmowy’ lub ‘klub konwersacyjny’.

Także w Hiszpanii praktyki to nie tylko praca, organizator zapewnia ciekawy program kulturalny. W wolnych chwilach uczniowie zwiedzali piękne zakątki Granady: Alhambrę, czyli pałac warowny z XIII wieku, niepowtarzalną dzielnicę Sacromonte, w której można usłyszeć flamenco. Byli też w pobliskiej Maladze, gdzie podziwiali prace Picassa. W miejscowości Nerja zwiedzili jaskinię i odpoczywali nad morzem.

Udział w wyjazdach zagranicznych to przełamywanie barier kulturowych, językowych i pokonywanie własnych lęków. Wszyscy wrócili zadowoleni, uśmiechnięci, naładowani pozytywną energią, z nowymi międzynarodowymi przyjaźniami.

Najważniejsze było jednak to, że praktykanci mieli niepowtarzalną okazję zdobycia wiedzy o innym narodzie, nauczenia się języka angielskiego, sprawdzenia się w różnych życiowych sytuacjach.

W czasie ferii zimowych najlepsi uczniowie Zespołu Szkół nr 2 wyjadą na staże do Drezna (AutoCad) i Aten (ochrona środowiska) w ramach następnego przyjętego projektu Erasmus+ . A niedługo też odbędzie się kolejna rekrutacja na praktyki zagraniczne realizowane w roku szkolnym 2017/2018.

Mechanik, enjoy your trip!

logo

Artykuł sponsorowany
02-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: