REKLAMA
REKLAMA

Niecodzienne odkrycie w Zakładzie Karnym w Łupkowie (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W trakcie prowadzenia prac remontowych w Zakładzie Karnym w Łupkowie, odnaleziono napis „Solidarność” pochodzący prawdopodobnie z okresu stanu wojennego. Napis o wymiarach ok. 70×50 cm został odkryty pod warstwą farby w jednej z cel mieszkalnych, w której w latach osiemdziesiątych przebywały osoby internowane.

Nawiązano kontakt z oddziałem IPN w Rzeszowie. Specjaliści z Instytutu wspólnie z funkcjonariuszami Służby Więziennej podejmą działania mające na celu zabezpieczenie tego świadectwa historii najnowszej. Do czasu podjęcia decyzji o dalszych losach znaleziska, wstrzymano prace remontowe w miejscu odkrycia napisu.

unnamed (1)

Warto przypomnieć, że w ciągu pierwszego tygodnia trwania stanu wojennego w więzieniach i ośrodkach internowania znalazło się ok. 5 tys. osób. Ogółem, w okresie trwania stanu wojennego, zostało internowanych ok. 10 tys. osób, w tym ok. 300 kobiet, w 49 ośrodkach internowania na terenie całego kraju. Byli to głównie przywódcy NSZZ „Solidarność”, doradcy związku i związani z nim intelektualiści. Stworzono sieć obozów dla internowanych, których przeważnie umieszczano w zakładach karnych.

Jeden z Obozów Internowania utworzono w Łupkowie – powstał 20 marca 1982 r. i działał do 23 grudnia 1982 r., z przerwą od 3 do 28 sierpnia 1982 r. Internowani osadzani byli w Pawilonie II oraz I. Przetrzymywano tutaj osoby w wieku od 17 do 41 i więcej lat. Pod koniec czerwca liczba internowanych w Łupkowie wynosiła 101. W następnym miesiącu wzrosła do 159, by w październiku znów spaść do poziomu 106 więźniów, przy możliwej pojemności ośrodka wynoszącym 200.

unnamed (2)

Przebywający tutaj internowani starali się prowadzić aktywne życie kulturalne. W Łupkowie powstał jeden z lepszych chórów obozowych, próbowano również sporządzać biuletyny, pieczątki i znaczki. Często te wytwory stały na wysokim poziomie artystycznym. W większości grupę aresztowanych stanowili robotnicy i pracownicy umysłowi – po 32%; później działacze związków zawodowych – 14%; naukowcy stanowili 7% i studenci – 2%.

materiały nadesłane

11-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)