REKLAMA
REKLAMA

Pamięci Wincentego Pola (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY. Wędrówką pamięci na Łopiennik (1069 m n.p.m.) turyści i leśnicy z Nadleśnictwa Baligród uczcili pamięć poety Wincentego Pola, którego 210. rocznica urodzin przypada w kwietniu. Na szczycie przypomniano historię powstania „Pieśni o ziemi naszej”, jak również zaprezentowano nowo wydany reprint poematu wykonany na podstawie XIX-wiecznego egzemplarza.

23-osobowa grupa w dość trudnych warunkach wspięła się na szczyt góry, na który w 1833 roku wycieczkę odbył Wincenty Pol. Towarzyszyli mu m.in. Seweryn Goszczyński i młody wówczas Zygmunt Kaczkowski, który po latach opisał to wydarzenie:

„Pol (…) wskazywał nam i opowiadał, gdzie leżą i jak wyglądają wszystkie ziemie Rzeczypospolitej Polskiej. (…) pokazywał, gdzie leży Kraków (…), Kruszwica, Gopło i katedra Gnieźnieńska, gdzie Warmija, jego ziemia rodzinna, gdzie się rozlega piaszczyste Mazowsze i jak w Pomorze uderzają fale morza bursztynowego, gdzie Litwa drzemie w lasach odwiecznych (…). Były to pierwsze nuty do „Pieśni o ziemi naszej”, z którą Pol już się nosił od roku…”

Na skałkach szczytowych Łopiennika w 1975 roku działacze PTTK Lesko umieścili tablicę, która wkrótce została skradziona. Po jej odzyskaniu przez leśników Nadleśnictwa Baligród, ponownie pojawiła się ona na szczycie 10 lat temu. Od tego czasu nieformalna grupa turystów pod wodzą baligrodzkich leśników corocznie udaje się na Łopiennik, by oddać hołd piewcy Karpat. Pol był poetą o wielkich zasługach dla kultury i geografii polskiej, jak również dla leśnictwa – w jego pismach znaleźć można wykład na temat typologii leśnej, która jako nauka jeszcze wówczas nie istniała.

W tym roku z okazji 210. rocznicy urodzin Wincentego Pola był urodzinowy szampan i tort. Rajd zakończono ogniskiem przy wiacie turystycznej Nadleśnictwa Baligród w Jabłonkach. Uczestnicy zostali obdarowani przez leśników reprintem XIX-wiecznego wydania „Pieśni o ziemi naszej”

Tekst i zdjęcia:
Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

źródło: materiały nadesłane

24-04-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)