Podkarpackie firmy będą kupować juany?
Od grudnia 2016 roku zakup chińskiej waluty niczym nie różni się od kupna dolarów. Dzięki decyzji Ludowego Banku Chin juan stał się wymienialny na 7 nowych walut, w tym złotego. Czy rozliczanie się z Chinami w juanach (zamiast dolarach) przyniesie polskim importerom przewagę konkurencyjną? To całkiem możliwe.
Według dealera walutowego Roberta Madejskiego bezpośrednia wymienialność juana na złotego jest dobrą wiadomością zarówno dla polskiej, jak i chińskiej strony. Przede wszystkim ze względu na tańsze rozliczenia handlowe i budowę silniejszych relacji biznesowych na linii: Polska – Chiny. Obecnie kraj nad Wisłą jest drugim po Rosji partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. Obok wymienialności juana na złotego w budowaniu silniejszych relacji polsko-chińskich niebagatelną rolę odgrywa również fakt, że Polska leży na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku.
Rozliczenia w juanach są tańsze
Coraz więcej firm rozlicza się z Chinami w juanach ze względu na mniejsze ryzyko kursowe i mniejsze koszty transakcyjne. Za przykład mogą posłużyć amerykańskie spółki. W 2014 roku liczba amerykańskich przedsiębiorców wybierających juany jako walutę rozliczeniową wzrosła trzykrotnie – z 9 do 28 proc. Warto wykorzystać fakt, że juan z lokalnej waluty staje się walutą międzynarodową. Ekonomicznych skutków tej zmiany dla polskich przedsiębiorców jest wiele. Po pierwsze, proponując chińskim partnerom rozliczenia w juanach mogą liczyć na obniżenie marży na towarze. Dlaczego? Chińczykom bardziej opłaca się o 2-3 proc. obniżyć marżę, niż podjąć ryzyko kursowe. Wahania na światowych walutach są spore. Dla przykładu: 2 lata temu kurs dolara w ciągu 6 miesięcy wzrósł o ponad 40 groszy.
Juan daje pole do negocjacji
Jest także drugi powód. Rozliczenia w juanach mogą stać się kartą przetargową podczas negocjacji biznesowych z azjatyckim kontrahentem. Atut w postaci rozliczenia w chińskiej walucie może przyczynić się do szybszej finalizacji umowy handlowej. Biorąc pod uwagę jak wiele jest barier ograniczających współpracę z Chinami i jak odmienna od polskiej jest kultura biznesu w Państwie Środka, nie warto bagatelizować znaczenia tego argumentu.
Gdzie znaleźć najkorzystniejszy kurs juana?
Juan (oficjalnie renminbi) jest obowiązkowym środkiem płatniczym na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Jest walutą, która jest tylko częściowo wymienialna. Ludowy Bank Chin prowadzi politykę płynnego kursu regulowanego z dopuszczalnym dziennym zakresem +/-2 proc. Średni kurs wymiany juana na złotego wynosi obecnie ok. 0,57 PLN. Obecnie najkorzystniejszy kurs CNY/PLN można otrzymać w kantorze internetowym.
Mniejsze ryzyko kursowe
Od 2009 roku władze chińskie rozpoczęły proces umiędzynarodowienia juana. Ale mimo to, znaczenie chińskiej waluty na arenie międzynarodowej wciąż nie dorównuje dolarowi albo euro. Popyt na juana nie jest duży, co sprawia, że nie jest to waluta narażona na ataki spekulacyjne. W związku z tym, wahania kursu juana nie są duże – w ciągu ostatniego roku wyniosły zaledwie 5 groszy.
Podsumowując
Chiny są obecnie drugim największym partnerem handlowym Polski. A Polska jest największym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. Z Chin najczęściej sprowadzamy urządzenia elektryczne, mechaniczne, odzież i zabawki. Natomiast Chińczycy od nas najczęściej kupują wyroby z miedzi, meble, czekoladę oraz części samochodowe[1]. Jednak bez względu na to jakie produkty są przedmiotem naszej wymiany handlowej, wymienialność juana na złotego może przyczynić się do zacieśnienia wzajemnych więzi biznesowych. Polscy przedsiębiorcy muszą dostrzec w tym rozwiązaniu potencjał. Na początek warto porównać wykresy z kursami walut w kantorze internetowym.
[1] Zob. Dane Ministerstwa Spraw Zagranicznych
http://www.informatorekonomiczny.msz.gov.pl/pl/azja/chiny/
Artykuł sponsorowany