REKLAMA
REKLAMA

POLICJA: Dwa włamania do sanockich domów. Skradziony laptop, telefon i złota biżuteria

SANOK / PODKARPACIE.

Policja apeluje do mieszkańców powiatu sanockiego o zwiększenie czujności oraz prawidłowe zabezpieczenie swoich domów i mieszkań przed włamaniem. W przypadku zauważenia nieznanych osób, które wzbudzają nasze podejrzenia co do ich uczciwości i dobrych intencji, należy zawiadomić Policję. W razie wyjazdu poprośmy sąsiada o pomoc. Zadbajmy o wzajemne bezpieczeństwo.

Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni na terenie powiatu sanockiego doszło do 2 włamań do budynków prywatnych. Zdarzenia miały miejsce, gdy domowników nie było w domu. W pierwszym przypadku złodziej zabrał laptopa i telefon komórkowy, w drugim łupem padła złota biżuteria oraz gotówka. Niekiedy nawet kilkugodzinna nieobecność wystarczy, aby włamywacz wszedł do wnętrza domu i zabrał najcenniejsze rzecz, najczęściej pieniądze, biżuterię, a niekiedy sprzęt elektroniczny.

Przypominamy kilka rad, które mogą zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa:

– Przede wszystkim należy zwracać uwagę, by podczas naszej nieobecności, nawet chwilowej, wszystkie okna i drzwi były dobrze pozamykane.
– Ważne jest również, by drzwi wejściowe były zaopatrzone w solidne zamki, natomiast balkonowe w rolety zewnętrzne.
– Pamiętajmy, to okazja czyni złodzieja – uchylone okno, niedomknięte drzwi.
– Dodatkowym i niezwykle skutecznym zabezpieczeniem może być pomoc sąsiedzka. Poprośmy sąsiada aby podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dobytek. W momencie gdy coś budzi podejrzenie należy niezwłocznie poinformować Policję.
– Bardzo ważne jest, aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów, zapisać numer rejestracyjny samochodów itp.

Przypominamy – aby uchronić się przed włamaniem należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe zabezpieczanie domów, zamykanie drzwi oraz okien, szczególnie podczas naszej nieobecności. Nie zaszkodzi również, aby wewnątrz domu pozostawić włączone światło, może to być nawet kontaktowa lampka, która emituje delikatne światło, sugerując, że jednak ktoś znajduje się w domu. Zniechęcić złodzieja można również montując światło zewnętrzne z czujnikiem ruchu.  Nie należy pozostawiać cennych rzeczy w miejscach łatwo dostępnych i przewidywalnych dla złodzieja. Warto również zastanowić się czy dom jest odpowiednim miejscem do trzymania sporej gotówki czy też bardzo cennej biżuterii. Przede wszystkim bezcenna jest w tym przypadku pomoc sąsiedzka, polegająca na obserwacji posesji bezpośrednio sąsiadującej, szczególnie w momencie, gdy nikogo nie ma w domu. Czujne oko sąsiada, który zareaguje w momencie, gdy ktoś obcy znajduje się w okolicy pustego domu wyraźnie go obserwując, bądź często przejeżdża pobliską drogą robiąc rozpoznanie okolicy, jest jednym z najlepszych zabezpieczeń. Dlatego tez warto czasami uprzedzić sąsiada o naszej dłuższej nieobecności.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących sytuacji należy natychmiast powiadamiać Policję dzwoniąc pod numer 997.

źródło: KPP Sanok

holiday-house-177401_1920

Zdjęcie ilustracyjne

12-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)