REKLAMA
REKLAMA

Przedsiębiorcy nie będą musieli blokować budowy obwodnicy. Będzie zapewniony dojazd do ich firm

SANOK / PODKARPACIE. Niebawem ma rozpocząć się budowa obwodnicy Sanoka, a przedsiębiorcy działający przy ul. Okulickiego wciąż nie wiedzą jak ma być rozwiązany problem z dojazdem do ich firm.

Dorota Mękarska

kijowski2

Wiesław Kijowski

– Były cztery warianty objazdu. Pierwszy przez Bukowsko, który od razu został odrzucony. Drugi przez górę, z tyłu za piekarnią, ale ze względu na ostre nachylenie terenu też nie mógł być brany pod uwagę. Potem przez Markowce. Ten również nie był do przyjęcia – wylicza Wiesław Kijowski, sanocki przedsiębiorca, którego firma mieści się przy ul. Okulickiego

Jak nie będzie objazdu to zablokujemy prace!

– O tym, że ul. Okulickiego ma być zamknięta dowiedzieliśmy się okrężnymi drogami – relacjonuje drugi z przedsiębiorców. – Nikt nie pofatygował się, by przekazać nam tę informację. W przypadku naszej firmy, która funkcjonuje w dwóch lokalizacjach, bylibyśmy rozdzieleni placem budowy. To by oznaczało, że kilkanaście razy dziennie musielibyśmy przerzucać towar przez Markowce. Nie wyobrażam sobie tego. Przy ul. Okulickiego funkcjonuje wiele małych firm. Zamknięcie drogi oznaczałoby dla nich odcięcie od klientów. Gdybyśmy się o tym nie dowiedzieli, to postawiono by nas przed faktem dokonanym i drogę zamknięto. W firmach przy ul. Okulickiego pracuje około 1000 ludzi. To jest niewyobrażalne, że o tym nie pomyślano. Gdyby zablokowano drogę na 1-2 miesiące to jakoś byśmy przecierpieli, bo wiadomo, że jak jest taka inwestycja, to są utrudnienia, ale dowiedzieliśmy się, że droga może być zamknięta na 8-9 miesięcy, co w praktyce może się wydłużyć do 1,5 roku!

– Na Okulickiego zatrudnionych jest ponad 1000 osób, około 1500 pracowników. Jak to się ma do Autosanu ratowanego przez panią premier, a który zatrudnia 300 pracowników? Ul. Okulickiego to jeden z większych aglomeratów zatrudnienia w naszym mieście, a nie ma ani chodnika, ani oświetlenia i na dodatek funkcjonuje tu ten Przybytek Dobrej Nadziei – z przekąsem mówi Wiesław Kijowski, mając na myśli budynek socjalny.

Budowa obwodnicy oznacza problemy dla ponad 30 firm.

– Powiedziano nam żebyśmy sobie jeździli przez Markowce. To by oznaczało koniec mojej firmy i innych – bulwersuje się następny przedsiębiorca. – Zagroziliśmy więc, że jak nam nie zrobią drogi dojazdowej to nie będzie budowy obwodnicy, to zablokujemy prace.

1

W magistracie doszło do porozumienia

Na takie dictum kilka tygodni temu w magistracie zorganizowano spotkanie. Ustalono w jego trakcie, że droga dojazdowa będzie wykonana. Jeden z wiodących sanockich przedsiębiorców, Ryszard Ziarko, właściciel firmy Ciarko, postawił jasne warunki. Ma być to droga dwukierunkowa, co pozwoli rozładować w miar sprawnie ruch w tamtym rejonie, który będzie wzmożony przez ciężarówki.

– To nie są zżarty. Z placu budowy trzeba będzie wywieźć tysiące ton ziemi – dodaje Wiesław Kijowski.

Mam nadzieję, że zanim ruszą prace zostaniemy poinformowani co do objazdu, bo jak to będzie dróżka, którą osobówką ledwo się przejedzie, to przedsiębiorcy nie mogą zaakceptować takiego rozwiązania. Uważam, że powinno odbyć się kolejne spotkanie informacyjne, byśmy mogli zapoznać się z zastosowanym wariantem – uważa jeden z naszych rozmówców.

Do dzisiaj przedsiębiorcy nie zostali jednak poinformowani czy ich postulat dotyczący objazdu dwukierunkowego został spełniony.

– Nic nie wiemy. Czekamy na jakieś informacje – ujawnia Wiesław Kijowski.

olejko

Edward Olejko

– Na spotkaniu było wyraźnie powiedziane, że jeżeli generalny wykonawca będzie w stanie zrobić drogę dwukierunkowa, to nie będzie spotkania – podkreśla wiceburmistrz Edward Olejko.

Władze miasta nie znają jednak szczegółów, bo projekt organizacji ruchu uzgadniany jest przez wykonawcę ze Starostwem Powiatowym w Sanoku.

Objazd będzie na jesień

Zwróciliśmy się więc do biura budowy obwodnicy miasta Sanoka firmy MAX BÖGL Polska sp. z o. o.

Jak informuje Robert Jaskot, dyrektor kontraktu, wykonawca dostosowuje się do uzgodnień, które zapadły na spotkaniu w magistracie.  Budowa dwukierunkowego objazdu, który będzie przebiegał lewą stroną ul. Okulickiego w kierunku do ul. Krakowskiej w miejscu skrzyżowania z projektowaną obwodnicą, rozpocznie się we wrześniu 2017 r.  Do tego czasu  ruch będzie odbywał się ul. Okulickiego. Objazd będzie gotowy najprawdopodobniej początkiem października. Jest to uwarunkowane m.in. zatwierdzeniem projektu tymczasowej organizacji ruchu w tym miejscu.

04-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)