REKLAMA
REKLAMA

Rekordowy skansen! Muzeum odwiedziło ponad 150 tysięcy turystów z Polski i zagranicy

SANOK / PODKARPACIE. W minionym roku Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku osiągnęło absolutny rekord w kwestii frekwencji turystycznej. Jak zaznacza Jerzy Ginalski, dyrektor skansenu, to był kolejny tłusty rok dla placówki, zaś pierwszy, w którym przekroczono magiczne 150 tysięcy odwiedzin. Uchyla także rąbka tajemnicy co czeka turystów w najbliższym czasie.

Jesteśmy bardzo zadowoleni. To był dobry rok. Po raz pierwszy w historii muzeum przekroczyliśmy 150 tysięcy odwiedzających – mówi Jerzy Ginalski. – Kilka lat temu czekaliśmy na upragnioną „100”, potem na 120, 130 i 140 tysięcy turystów. W tym roku pobiliśmy rekord. Miejmy nadzieję, że ta tendencja cały czas będzie wzrastać – dodaje.

Liczby w tej kwestii są optymistyczne. W sanockim skansenie z roku na rok turystów przybywa. W 2010 roku odwiedziło go 85,4 tysiąca osób, w 2011 roku już nieco ponad 120 tysięcy. W latach 2013-2015 liczby wahały się miedzy 140 a 143 tysiące turystów.

skansen

Sanocki skansen cieszy się powodzeniem również wśród obcokrajowców. W ubiegłym roku muzeum odwiedziło ponad 3,5 tysiąca turystów z zagranicy. Fot. MBL Sanok

Wzmożone zainteresowanie naszym muzeum zanotowaliśmy w 2011 roku kiedy udostępniono zwiedzającym Rynek Galicyjski – zauważa dyrektor skansenu.

Podkreśla, że to nie koniec nowości. Bez przerwy pracownicy szukają czegoś nowego, co stanie się magnesem i przyciągnie kolejne rzesze miłośników turystyki historycznej.

Przybywa nam różnego rodzaju imprez. Na stałe do kalendarza wpisały się jarmarki bożonarodzeniowe i wielkanocne, świętowanie Niedzieli Palmowej, Bartnik Ziemi Sanockiej, Karpaty Zaklęte w Drewnie czy Galicyjska Graciarnia, w każdą trzecią niedzielę miesiąca od kwietnia do października, która ma niepowtarzalny klimat – wylicza Jerzy Ginalski.

Dla turystów przygotowywane są kolejne atrakcje. Trwają prace przy XVIII-wiecznej synagodze z Połańca.

Planujemy, że obiekt byłby gotowy w 2018 roku. Zbiegłoby się to z 60-leciem naszego muzeum i stanowiło ładny akcent podczas świętowania oraz było dobrą wróżbą na przyszłość – zdradza dyrektor.

mbl4

Synagoga z Połańca dopełni krajobrazu karpackiej wielokulturowości. Fot. MBL Sanok

Dodaje również, że w dalszych planach jest też wyposażenie bożnicy. W sali modlitw znajdą się odpowiednie sprzęty, które wykorzystywano podczas modłów. Z kolei w części babińca zostanie urządzona wystawa judaików.

Kolejne plany związane z synagogą to odtworzenie polichromii. Muzeum w tym zakresie współpracuje z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Zakładem Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej i dysponuje pełna dokumentacja, która posłuży podczas prac.

Do tej pory mieliśmy w Sanoku w skansenie trzy cerkwie i jeden kościół. Teraz będzie również synagoga. Tym samym będziemy jedynym muzeum, które dysponuje takim drewnianym obiektem – podkreśla dyrektor. – Wzbogaci to również karpacką wielokulturowość naszej ekspozycji – uzupełnia.

Dyrekcja wraca także do pomysłu sprzed lat związanego z uruchomieniem sektora pasterskiego.

Już uczyniliśmy pewne kroki. W minionym roku oczyściliśmy rozległą, śródleśną polanę, przygotowując ją dla stada. Natomiast w tym roku powstaną dwa obiekty drewniane, docelowo takich szałasów czy kolib powstanie dziesięć – precyzuje Jerzy Ginalski. – Obecnie mamy cztery kozy karpackie, które pochodzą z Odrzechowej i w tym roku przezimują w naszej zagrodzie z Komańczy. Jest też siedem polskich owiec górskich.

Stworzenie kompletnego stada oraz obiektów dla niego z pewnością potrwa dłużej niż rok, ale dyrekcja ma nadzieję, że będzie to kolejna interesująca atrakcja dla turystów.

mbl1

26-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)