REKLAMA
REKLAMA

Sanocka lecznica w sieci szpitali. Trzeci stopień to dobry wynik i pewne finansowanie przez najbliższe pięć lat

SANOK / PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę sieci szpitali. Sanocka lecznica znalazła się w trzecim stopniu tzw. systemu zabezpieczenia. W praktyce oznacza to pewne finansowanie przewidziane do połowy 2021 roku.

We wtorek wszystkie oddziały wojewódzkie NFZ opublikowały listy placówek, które  zakwalifikowały się do sieci szpitali. Podzielono ją na sześć różnych poziomów. W pierwszym stopniu głównie znalazły się szpitale powiatowe, w drugim – ponadpowiatowe, zaś w trzecim – wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: ogólnopolskie, onkologiczne, pediatryczne i pulmonologiczne. Placówki, które znalazły się na tej liście mają być szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Szpital w Sanoku figuruje w III st. sieci w województwie, obok szpitala powiatowego w Mielcu, wojewódzkiego szpitala w Przemyślu, klinicznego szpitala nr 2 w Rzeszowie oraz American heart of Poland także w Rzeszowie. Tym samym został zakwalifikowany do jednych z najważniejszych placówek w województwie.

Warto dodać, że szpitale, które znalazły się w III st. sieci będą miały zagwarantowane finansowanie w ramach umowy z NFZ. Wykazy wejdą w życie od 1 października tego roku, i będą obowiązywały do 30 czerwca 2021 r.

Takiej pewności co do finansowania nie mogą mieć placówki, które figurują na listach jako zakwalifikowane do I oraz II st. Szpitale, które nie znalazły się w sieci, będą mogły tak jak do tej pory startować w konkursach świadczeń.

Warto podkreślić, że do konkursów będą mogły przystępować także szpitale sieciowe. Wówczas, gdy trzeba będzie uruchomić np. dodatkowe oddziały – także będą mogły ubiegać się o środki finansowe.

Jakie pieniądze dla szpitali?

Podstawą finansowania lecznic z sieci będzie ryczałt. Jego wysokość wyliczana będzie na podstawie liczby i struktury świadczeń, które wykonywano w poprzednim okresie.

W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci pod uwagę brane będą świadczenia wykonane przez konkretny szpital w 2015 roku, jednak według cen obowiązujących w dniu wejścia w życie sieci. Ryczałt określa wzór, zawarty w rozporządzeniu. Jest taki sam dla wszystkich szpitali.

Ponadto osobnemu finansowaniu będą podlegały świadczenia szczególnie ważne z punktu widzenia potrzeb pacjentów. W tej grupie można wymienić chociażby udzielanie pomocy w razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego, odbieranie porodów.

W zamierzeniu sieć szpitali ma pomóc pacjentom i usprawnić działanie placówek. Zgodnie z przewidywaniami pacjenci zyskają lepsza dostępność do poradni przyszpitalnych, znaczne skrócenie kolejek na SOR oraz w izbach przyjęć, kompleksową opiekę, czy zapewnienie rehabilitacji. Z kolei szpitale będą zapewniały świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego, wysokospecjalistyczne, programów lekowych, czy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (realizowanych w przychodniach przyszpitalnych).

IMG_1343

02-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Tymczasowe wyłączenie komentarzy w związku z ciszą wyborczą