REKLAMA
REKLAMA

SANOK: „Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa, ale nie oznacza powołania do służby”

SANOK / PODKARPACIE. Dzisiaj w naszym województwie rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. W powiecie sanockim prace komisji lekarskiej zaplanowano od 13 marca do 12 kwietnia. Stanie przed nią 729 mężczyzn oraz około 35 kobiet.

Na Podkarpaciu kwalifikacja wojskowa potrwa od 30 stycznia do 28 kwietnia. Obowiązek stawienia się przed komisją lekarską dotyczy ponad 16 tys. osób, w tym blisko 13 tysięcy mężczyzn z rocznika 1998 oraz niespełna 3 tysięcy ze starszych roczników. Ponadto w naszym województwie przed komisją stanie 422 kobiety.

Kwalifikacja wojskowa w naszym kraju przeprowadzana jest cyklicznie.
W tym roku przed Powiatową Komisją Lekarską stanie 557 mężczyzn z rocznika 1998, 172 z roczników starszych czyli urodzonych w latach 1993-1997 oraz około 35 kobiet – informuje mjr Piotr Lasek, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku.
soldier-935086_1920
Mimo że służba wojskowa w Polsce jest dobrowolna, to zgłoszenie do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Nie oznacza to jednak powołania do służby wojskowej. Obowiązek stawienia się przed PKLek wynika z zapisów ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy kto go dopełni, jest przenoszony do rezerwy, a tym samym posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej – wyjaśnia mjr Lasek.
Ustalenia zdolności do czynnej służby wojskowej  na Podkarpaciu dokona 21 powiatowych komisji lekarskich obejmujących swą właściwością miejscową powiaty, na których terenie komisje mają siedziby (za wyjątkiem wspólnej komisji lekarskiej dla powiatu bieszczadzkiego i leskiego z siedzibą w Lesku). Nadzór nad działalnością powiatowych komisji lekarskich sprawować będzie Wojewódzka Komisja Lekarska w Rzeszowie działająca jako organ II instancji.
30-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)