REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Miasto ociepli sześć budynków komunalnych. Na początek przy Orzeszkowej i Młynarskiej (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W 2017 i 2018 roku sanocki magistrat przeprowadzi termomodernizację sześciu budynków komunalnych. Do końca bieżącego roku, ocieplone zostaną bloki mieszkalne przy ul. Orzeszkowej i Młynarskiej. W kolejnym budynki przy Bema, Wyspiańskiego i Przemyskiej. Gorszą informacją jest to, że z kasy miasta wypłynie o około 600 tys. zł więcej niż zakładano. Mimo wszystko, dofinansowanie z RPO będzie wynosić około 60%.

Zgodnie z harmonogramem prac, do końca 2017 roku mają zakończyć się remonty budynków komunalnych znajdujących się przy ulicach: Orzeszkowej 2 i 2A oraz Młynarskiej 49. Z kolei do końca 2018 roku, miasto rozliczy termomodernizację kolejnych trzech obiektów, przy: Wyspiańskiego 41, Bema 2 i Przemyskiej 2.

Ogólny zakres prac zakłada: remont instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie ścian i stropów, wymianę stolarki okiennej i drzwi, modernizację systemów doprowadzania ciepłej wody, wymianę grzejników i termozaworów, remont posadzek.

Pierwotnie zakładano (takie informacje przekazano podczas ostatniej sesji rady miasta), że uda się pozyskać dofinansowanie na poziomie 85% w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego. Jednak podczas weryfikacji okazało się, że części prac, urząd marszałkowski nie będzie mógł dofinansować.

Zgodnie z wytycznymi instytucji zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 niekwalifikowalne są wydatki poniesione m.in. na pokrycie dachu papą termozgrzewalną, czy też wykonanie bądź modernizację instalacji wewnętrznej w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych (wymiana termozaworów, grzejników, podgrzewaczy wody itp.). Jest to o tyle niezrozumiałe, że jeżeli nie wykonamy tych prac, to całe zadanie będzie mijało się z celem i jednocześnie może wystąpić problem z osiągnięciem wymaganego wskaźnika zmniejszenia obliczeniowego zapotrzebowania na energię – ocenia Jacek Gomułka, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Lokalowej.

Całkowitą wartość zadania oszacowano na blisko 2,5 mln zł. Miasto liczyło, że do realizacji dołoży 373 tys. zł, czyli 15%. Po weryfikacji, magistrat będzie musiał liczyć się z wydaniem 1 mln zł, czyli zabezpieczeniem około 40% kosztów inwestycji.

Wkrótce urząd podpisze umowę na realizację tej inwestycji. Następnie zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę.

18-04-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)