REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Miasto ociepli sześć budynków komunalnych. Na początek przy Orzeszkowej i Młynarskiej (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W 2017 i 2018 roku sanocki magistrat przeprowadzi termomodernizację sześciu budynków komunalnych. Do końca bieżącego roku, ocieplone zostaną bloki mieszkalne przy ul. Orzeszkowej i Młynarskiej. W kolejnym budynki przy Bema, Wyspiańskiego i Przemyskiej. Gorszą informacją jest to, że z kasy miasta wypłynie o około 600 tys. zł więcej niż zakładano. Mimo wszystko, dofinansowanie z RPO będzie wynosić około 60%.

Zgodnie z harmonogramem prac, do końca 2017 roku mają zakończyć się remonty budynków komunalnych znajdujących się przy ulicach: Orzeszkowej 2 i 2A oraz Młynarskiej 49. Z kolei do końca 2018 roku, miasto rozliczy termomodernizację kolejnych trzech obiektów, przy: Wyspiańskiego 41, Bema 2 i Przemyskiej 2.

Ogólny zakres prac zakłada: remont instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie ścian i stropów, wymianę stolarki okiennej i drzwi, modernizację systemów doprowadzania ciepłej wody, wymianę grzejników i termozaworów, remont posadzek.

Pierwotnie zakładano (takie informacje przekazano podczas ostatniej sesji rady miasta), że uda się pozyskać dofinansowanie na poziomie 85% w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego. Jednak podczas weryfikacji okazało się, że części prac, urząd marszałkowski nie będzie mógł dofinansować.

Zgodnie z wytycznymi instytucji zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 niekwalifikowalne są wydatki poniesione m.in. na pokrycie dachu papą termozgrzewalną, czy też wykonanie bądź modernizację instalacji wewnętrznej w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych (wymiana termozaworów, grzejników, podgrzewaczy wody itp.). Jest to o tyle niezrozumiałe, że jeżeli nie wykonamy tych prac, to całe zadanie będzie mijało się z celem i jednocześnie może wystąpić problem z osiągnięciem wymaganego wskaźnika zmniejszenia obliczeniowego zapotrzebowania na energię – ocenia Jacek Gomułka, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Lokalowej.

Całkowitą wartość zadania oszacowano na blisko 2,5 mln zł. Miasto liczyło, że do realizacji dołoży 373 tys. zł, czyli 15%. Po weryfikacji, magistrat będzie musiał liczyć się z wydaniem 1 mln zł, czyli zabezpieczeniem około 40% kosztów inwestycji.

Wkrótce urząd podpisze umowę na realizację tej inwestycji. Następnie zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę.

18-04-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)