REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Spał na chodniku przy ulicy Krakowskiej. 42-latek miał blisko 4 promile alkoholu w organizmie

SANOK / PODKARPACIE. Zima to czas, kiedy policjanci podejmują wzmożone działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Nierzadko takie osoby są pod działaniem alkoholu.

Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają bez dachu nad głową. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, zwłaszcza dla osoby będącej pod wpływem alkoholu, dlatego policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie.

W nocy z piątku na sobotę podczas takiego patrolu policjanci zauważyli mężczyznę śpiącego na chodniku ul. Krakowskiej. Mężczyzną tym okazał się 42-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego. Nie był on w stanie poruszać się o własnych siłach. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie do czasu wytrzeźwienia. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że 42-latem ma w organizmie niemal 4 promile alkoholu.

Funkcjonariusze jak co roku sprawdzają opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery. Podczas obchodu rejonów służbowych dzielnicowi na bieżąco sprawdzają miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, między innymi tereny ogródków działkowych, opuszczone budynki, park. Za każdym razem informują osoby bez stałego miejsca zamieszkania o ośrodkach udzielających pomocy w takich przypadkach. Jednak policjanci nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Policja apeluje o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezdomnych, starszych, mieszkających samotnie, w trudnej sytuacji materialnej, których życie i zdrowie może być zagrożone podczas tych pierwszych mrozów.

W tym roku Policja podejmowała już kilkanaście tego typu interwencji. Pamiętajmy, jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno – zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

303-147642

ŹRÓDŁO: KPP Sanok

06-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)