REKLAMA
REKLAMA

Tomasz Poręba interweniuje w Komisji Europejskiej w sprawie plantatorów buraków cukrowych z Podkarpacia

Europoseł Tomasz Poręba zwrócił się do Komisji Europejskiej z interpelacją dotyczącą działalności spółki Südzucker Polska S.A. wobec podkarpackich plantatorów buraków cukrowych, w której zwraca uwagę na dyskryminujące praktyki spółki wobec polskich rolników. Wcześniej w tej samej sprawie europoseł Tomasz Poręba interweniował wraz z poseł Anną Schmidt-Rodziewicz u ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

Podkarpaccy rolnicy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji po tym jak spółka Südzucker Polska S.A., zabezpieczając wyłącznie swoje interesy, wzmocniła zależność pomiędzy ceną cukru a ceną skupu, co doprowadzić może do nieopłacalności uprawy buraków cukrowych.

– Rolnicy oczekują od producenta cukru zagwarantowania ceny minimalnej skupu oraz nie zgadzają się na niekorzystne zapisy, w tym zmianę parametrów zawartości cukru w korzeniach, czy brak w umowie dostawy jednoznacznego określenia miejsca odbioru buraków – czytamy w interpelacji. Tomasz Poręba podkreśla, że podkarpaccy rolnicy nie mają możliwości zakontraktowania buraków u innych producentów cukru, gdyż spółka Südzucker posiada w tym regionie 5 cukrowni. – Poddani są więc dyktatowi koncernu, który działa w sposób monopolistyczny – dodaje.

Europoseł PiS zauważa jednocześnie, że w zupełnie inny sposób są przez spółkę traktowani plantatorzy z Niemiec, Francji czy Belgii. W przeciwieństwie do polskich rolników niemieccy plantatorzy są bowiem udziałowcami spółki i otrzymują dywidendę.

W związku z powyższym Tomasz Poręba pyta KE, czy polityka prowadzona przez Südzucker Polska S.A. związana z produkcją cukru na terenie południowej Polski jest zgodna z obowiązującymi w UE przepisami i w jaki sposób Komisja zapatruje się na różne standardy stosowane przez spółkę wobec rolników z Polski oraz Niemiec, Belgii, czy Francji.

– Czy KE podejmie działania sprawdzające, czy Südzucker Polska S.A. nie narusza regulacji UE w zakresie wspólnej polityki rolnej UE? – pyta europoseł PiS.

Kilka tygodni temu europoseł Tomasz Poręba i poseł Anna Schmidt-Rodziewicz wystąpili w tej sprawie również do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, apelując o wsparcie polskich rolników i podjęcie niezbędnych działań mających na celu zmianę treści Regionalnego Porozumienia Branżowego oraz warunków umowy kontraktacyjnej na rok 2017/2018.

533910561fcfa_o

materiały nadesłane

04-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)