REKLAMA
REKLAMA

TREPCZA: Piękno zaklęte w witrażu

TREPCZA / PODKARPACIE.  Fronton nowego kościoła wzbogacił się o kolorowy witraż w formie tryptyku, który w ostatnich miesiącach wykonany został w jednej z sanockich pracowni. Od wnętrza widoczny jest tylko w ograniczonym zakresie, gdyż górna część okien sięga ponad płytę stropową i rzuca światło na część poddasza.

W pełni widoczny jest z zewnątrz obiektu zwrócony ku parkingowi i pobliskiej drodze powiatowej. O ile za dnia nie przyciąga specjalnie uwagi, to nocą podświetlony od wewnątrz sprawia, że kolorowe obrazy w podłużnych, pionowych oknach niezwykle ożywiają wschodnią ścianę kościoła. Trudno, aby przechodzący czy przejeżdżający w pobliżu nie zwrócili na nie swojej uwagi. Łączna powierzchnia witraży to blisko 10m kw., na których przedstawione zostały 3 sakramenty tzw. wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie i eucharystia. Pierwszy zwany „bramą zbawienia” nawiązuje również do obchodzonego w roku ubiegłym Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Całość prac sfinansowali miejscowi parafianie. Rodzice tegorocznych dzieci komunijnych w „darze ołtarza” wsparli koszty iluminacji nocnej. Wśród dobrowolnych ofiar były również dary serca rodaków, którzy w ostatnim czasie wyjechali za granicę i osiedlili się w Londynie, Paryżu, Atenach, Florydzie czy Oslo. To piękny znak pamięci i łączności z rodzinną parafią, w której kiedyś zostali ochrzczeni, przystąpili do I Komunii czy przyjęli sakrament bierzmowania. W celu ożywienia kontaktów i łatwiejszego wglądu z każdego zakątka świata przygotowywana jest łączność internetowa poprzez zamontowanie kamer wewnątrz kościoła i na wieży. Możliwe stanie się nie tylko uczestnictwo w odprawianych tu nabożeństwach, ale również „upajanie się” pięknem widoku historycznej Fajki oraz malowniczej doliny Sanoczka, który nieopodal wpada do Sanu. Nad jego skalistym brzegiem będzie można dostrzec także zagubioną w zieleni międzybrodzką cerkiewkę. Potrzebne na tą inwestycję środki są sukcesywnie gromadzone i może już wkrótce zostanie szczęśliwie zrealizowana.

av

materiały nadesłane

24-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)