REKLAMA
REKLAMA

Współpraca polskich i słowackich służb w Barwinku (ZDJĘCIA)

GRANICA. W połowie grudnia minęło 6 lat od otwarcia wspólnej sali operacyjnej w Polsko – Słowackim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku. Co roku służby pracujące w centrum wymieniają kilka tysięcy informacji dotyczących podejrzanych osób, pojazdów i zdarzeń. Od początku 2017 roku takich informacji było 9 tysięcy.

Polsko – Słowackie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku powstało w 2009 roku w miejsce istniejącego wcześniej punktu kontaktowego. Dwa lata później tj. w grudniu 2011 roku uroczycie otwarto nowoczesną wspólną salę operacyjną, w której znajdują się stanowiska pracy dla pięciu służb z Polski i ze Słowacji. Obok siebie codziennie przez 24 h na dobę pracują polscy funkcjonariusze z: Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, z Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego a ze strony słowackiej z : Wojewódzkiej Dyrekcji Korpusu Policji w Preszowie oraz z Kryminalnego Urzędu Finansowego w Bratysławie.

Głównym zadaniem Centrum w Barwinku jest szybka wymiana informacji pomiędzy Polską i Słowacją oraz udzielanie wsparcia działaniom o charakterze policyjnym dotyczącym przede wszystkim ochrony granic. Centrum służy również pomocą w nawiązywaniu kontaktów roboczych pomiędzy poszczególnymi służbami, instytucjami po stronie polskiej i słowackiej.

Polscy funkcjonariusze pełniący służbę w CWPIC w Barwinku oprócz zapytań kierowanych do strony słowackiej mają również możliwość realizowania tzw. ”zapytań łańcuszkowych” . Zapytania te dotyczą informacji uzyskiwanych w sytuacjach pilnych od pozostałych krajów Unii Europejskiej.

W Centrum w Barwinku odbywają się również szkolenia dla funkcjonariuszy polskich i słowackich, którzy pełnią służbę we wspólnych polsko – słowackich patrolach. Od początku 2017 roku zrealizowano 106 wspólnych patroli polsko – słowackich zarówno na terenie Polski jak i Słowacji, podczas których wylegitymowano 450 osób i skontrolowano 320 pojazdów.

BiOSG

21-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)