REKLAMA
REKLAMA

Współpraca polskich i słowackich służb w Barwinku (ZDJĘCIA)

GRANICA. W połowie grudnia minęło 6 lat od otwarcia wspólnej sali operacyjnej w Polsko – Słowackim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku. Co roku służby pracujące w centrum wymieniają kilka tysięcy informacji dotyczących podejrzanych osób, pojazdów i zdarzeń. Od początku 2017 roku takich informacji było 9 tysięcy.

Polsko – Słowackie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku powstało w 2009 roku w miejsce istniejącego wcześniej punktu kontaktowego. Dwa lata później tj. w grudniu 2011 roku uroczycie otwarto nowoczesną wspólną salę operacyjną, w której znajdują się stanowiska pracy dla pięciu służb z Polski i ze Słowacji. Obok siebie codziennie przez 24 h na dobę pracują polscy funkcjonariusze z: Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, z Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego a ze strony słowackiej z : Wojewódzkiej Dyrekcji Korpusu Policji w Preszowie oraz z Kryminalnego Urzędu Finansowego w Bratysławie.

Głównym zadaniem Centrum w Barwinku jest szybka wymiana informacji pomiędzy Polską i Słowacją oraz udzielanie wsparcia działaniom o charakterze policyjnym dotyczącym przede wszystkim ochrony granic. Centrum służy również pomocą w nawiązywaniu kontaktów roboczych pomiędzy poszczególnymi służbami, instytucjami po stronie polskiej i słowackiej.

Polscy funkcjonariusze pełniący służbę w CWPIC w Barwinku oprócz zapytań kierowanych do strony słowackiej mają również możliwość realizowania tzw. ”zapytań łańcuszkowych” . Zapytania te dotyczą informacji uzyskiwanych w sytuacjach pilnych od pozostałych krajów Unii Europejskiej.

W Centrum w Barwinku odbywają się również szkolenia dla funkcjonariuszy polskich i słowackich, którzy pełnią służbę we wspólnych polsko – słowackich patrolach. Od początku 2017 roku zrealizowano 106 wspólnych patroli polsko – słowackich zarówno na terenie Polski jak i Słowacji, podczas których wylegitymowano 450 osób i skontrolowano 320 pojazdów.

BiOSG

21-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)