REKLAMA
REKLAMA

Z programu skorzystało już 3 miliony osób! Erasmus zmienia życie (FILM, ZDJĘCIA)

Z programu skorzystało już 3 miliony osób! Erasmus zmienia życie (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Projekt Erasmus+ Bus to nowa inicjatywa Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W ramach projektu, eksperci odwiedzają różne ośrodki w Polsce. Jednym z przystanków Erasmusowego Busa był także Sanok.Ten wyjazd, jak twierdzą jego uczestnicy, zmienia życie – na zawsze. Nieważne, że nie jesteś pewien swoich możliwości językowych, że dotąd nie wyjeżdżałeś za granicę i boisz się, że nikogo nie będziesz tam znać. Byli erasmusowicze mówią to samo: przeżyjesz kilka najintensywniejszych miesięcy swojego życia i nawet się nie zorientujesz, kiedy skończy się semestr i trzeba będzie wracać. A posterasmusowa depresja to syndrom znany większości tych, którzy wzięli udział w tym trwającym już od 30 lat projekcie.

19 maja br. w PWSZ powiedziano o Erasmusie może nie wszystko, bo to zrobić byłoby ciężko, ale na pewno bardzo dużo. Odbyły się bowiem dwie konferencje, podczas których dokładnie przyglądano się programowi, dzięki któremu polska młodzież otworzyła się na Europę, a młodzi europejczycy zaczęli przyjeżdżać do Polski.

Trochę danych

Jak dotąd, łączny budżet programu zamknął się w kwocie 3 mld euro, a z wymiany skorzystały 3 mln osób. Od 1998 r., kiedy to Polska została beneficjentem programu, przyjechało do nas 100 tys. zagranicznych studentów, a wiedzę i doświadczenie poza krajem zdobywało 180 tys. Polaków.

Sanocka PWSZ także ma się czym pochwalić: przystąpiła do programu w 2009 roku i do dziś podpisano tu 33 umowy z instytucjami w 14 krajach. Co roku kilkanaście osób – studentów i pracowników uczelni – wyjeżdża m.in. do Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Czech, Słowacji, Norwegii czy Turcji, przywożąc nie tylko wspomnienia i przyjaźnie – często na całe życie, ale także konkretną wiedzę.

Erasmus+ Bus to najnowsza inicjatywa Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, czyli polskiej Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Specjalnie oznakowany bus jeździ po Polsce wraz z ekspertami, którzy prezentują szczegółową ofertę tego największego unijnego programu edukacyjnego. W Sanoku Zofia Ślęzakowska, Sabina Szmyd i Elżbieta Komarnicka wyjaśniały kwestie merytoryczne związane z przygotowaniem wniosków, prezentowały przykłady do naśladowania, ale przede wszystkim zachęcały do pisania projektów – bo, jak przekonywały, środków jest dużo, a szanse na ich pozyskanie całkiem realne.

– FRSE wybrała nasze zaproszenie jako dziesiąte z długiej listy zgłoszeń z całego kraju – mówi Marcin Owsiak, Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+. – Liczymy, że dzięki tej wizycie wzrośnie zainteresowanie Erasmusem wśród studentów i lokalnych organizacji. Obserwując rozmowy uczestników z ekspertami w przerwie i po spotkaniu, dało się zauważyć pierwsze efekty – pojawiły się pomysły na kolejne wyjazdy i nowe projekty.

Nie można się bać

– Czas studiów trzeba wykorzystać do maksimum – mówiła podczas konferencji Erasmus+ BUS rektor PWSZ Elżbieta Cipora. – Nie można się bać. Wszystko, czego nauczymy się teraz, stanowi wkład w nasze przyszłe życie zawodowe, a Erasmus to jedna z ważniejszych lekcji, którą młodzi ludzie mogą odebrać podczas kilku spędzonych w naszej uczelni lat. Pozwala sprawdzić się w tak wielu dziedzinach życia, że studenci wracają do nas nie tylko mądrzejsi, ale i doroślejsi. Sama – jako nauczyciel akademicki – brałam udział w takiej wymianie. Wiem, ile trzeba odwagi, żeby pewne rzeczy zrobić po raz pierwszy: pierwszy raz wsiąść do samolotu, pierwszy raz odważyć się komunikować w języku obcym, przedstawić na forum wyniki swoich badań. Ale właśnie tej odwagi nauczył mnie Erasmus. I tego też życzę naszym studentom: korzystajcie z możliwości, które daje ten projekt, inwestujcie w siebie. Odwagi!

e-Twinning, czyli erasmusowe przedszkole

Na konferencji była również mowa o czymś, co można nazwać wstępem do Erasmusa. e-Twinning – bo tak nazywa się platforma skupiająca społeczność szkół europejskich, bazuje na współpracy ich pracowników i uczniów. Za jego pomocą, za pośrednictwem mediów, komunikują się, współpracują, realizują projekty i dzielą się wiedzą. Koniec końców – także poznają się, przekonują, że młodzi ludzie wszędzie są tacy sami, zawierają znajomości i przyjaźnie. Kreatywni nauczyciele z pewnością powinni zapamiętać tę nazwę.

Pod górkę do wiedzy

Erasmus był też jednym z tematów konferencji „Szkolnictwo – wyzwania dydaktyczno-wychowawcze”, zorganizowanej przez Koło Naukowe Młodych Pedagogów działające przy Instytucie Społeczno-Artystycznym oraz Biuro Karier Promocji i Współpracy PWSZ.

Podczas konferencji opiekunka KNMP, Patrycja Pater, asystent w Zakładzie Pedagogiki i w Instytucie Społeczno-Artystycznym PWSZ, a także Instytutowy Koordynator Programu Erasmus+ podsumowała:
– Partnerzy projektu pochodzą z 28 krajów europejskich i kilku spoza Unii, Erasmus+ oferuje więc wiele możliwości praktycznie dla każdego kierunku studiów. Nie sposób przecenić tej inicjatywy: sprawdzamy się w nowych sytuacjach, wzrasta poczucie własnej wartości, bo przecież w końcu dajemy radę, no a przede wszystkim zdobywamy wiedzę – istotny wkład w nasze życie zawodowe. Warto zostać uczestnikiem erasmusowej wymiany – ten program naprawdę zmienia życie.

materiały nadesłane

23-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)