REKLAMA
REKLAMA

Zagórz przymierza się do budowy skoczni K-70. Inwestycja za ponad 4 mln zł (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Skocznia K-70, igielit, nowoczesne systemy, oświetlenie, wyciąg i wieża sędziowska. Taka infrastruktura ma powstać w najbliższym czasie w ośrodku „Zakucie” w Zagórzu. Koszt inwestycji to 4,3 mln zł. Gmina chce sfinansować to zadanie wspólnie z urzędem marszałkowskim i ministerstwem sportu.

W ramach realizacji wspólnego przedsięwzięcia powiatów sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego pod nazwą „Podkarpackie Centrum Sportów Zimowych”, gmina Zagórz planuje budowę skoczni narciarskiej o punkcie konstrukcyjnym 70m (K-70), będącą obiektem całorocznym. Skocznia będzie pokryta igelitem, będą tory lodowe, system zraszania i naśnieżania oraz systemy pomiarów elektronicznych (długości skoków, wiatru, ocen). Obiekt będzie oświetlony, a zawodników na rozbieg zabierze wyciąg. Powstanie również wieża sędziowska i pomieszczenia techniczne.

Nowa infrastruktura pomogłaby ożywić ośrodek „Zakucie”, tak, aby nawiązać do najlepszych lat zagórskich skoków, kiedy podczas corocznych zawodów o laury rywalizowało kilkuset skoczków. Aktualnie, ze skoczni korzystają zawodnicy Zagórskiego Klubu Narciarskiego „SOKÓŁ”. To jedyny tego typu obiekt na Podkarpaciu.

Zapraszamy na wywiad z Edwardem Mąką, dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu, który koordynuje realizację projektu.

Tomasz Sokołowski, Esanok.pl: Jakie możliwości dałoby wybudowanie nowej skoczni K-70? Kto mógłby korzystać z nowej infrastruktury?

1

Edward Mąka

Edward Mąka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu: Nowe skocznie to większe obiekty umożliwiające dalszy rozwój naszych skoczków bez konieczności wyjazdu w bardzo młodym wieku do szkół sportowych w Szczyrku lub Zakopanem. To kolejny argument do utworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych. To także szansa na organizację większych rangą zawodów narciarskich np. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. To dodatkowe wpływy lokalnego biznesu (hotele, agroturystyka, gastronomia, sklepy, itp.) a także szeroko pojęta promocja miejscowości i regionu.

TS: Jakie są szacunkowe koszty budowy tego obiektu? Jaki jest planowany zakres inwestycji? Z jakiego źródła mogą pochodzić pieniądze?

EM: Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia to 4,3 mln złotych. Na chwilę obecną wiadomo, że 50% kosztów deklaruje Ministerstwo Sportu i Turystyki natomiast drugą część miałby zapewnić samorząd lokalny (Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Gmina Zagórz).

TS: Na jakim etapie jest proces pozyskiwania dofinansowania na budowę nowej skoczni?

EM: Z tego co mi wiadomo projekt znajduje się nadal w fazie koncepcyjnej jednak odbyte w ministerstwie rozmowy dają nadzieję, że tym razem dane obietnice zostaną dotrzymane.

15

Zawody Lotos Cup w Zagórzu w 2009 roku

TS: Jakie imprezy mogłyby się odbywać na Zakuciu po wybudowaniu nowej skoczni?

EM: Wiele razy powtarzałem, że moim marzeniem jest sędziować skoki w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zagórskim „ZAKUCIU” i to jest jakby odpowiedź na Pana pytanie. Reasumując OOML, Mistrzostwa Polski UKS, Mistrzostwa Okręgu, zawody międzynarodowe (nawet). Mogą się odbyć tutaj każde zawody na które zezwalają narciarskie przepisy (NRS).

TS: Jak Pan ocenia obecną kondycję polskich skoków narciarskich? Czy Pana zdaniem szkolenie młodych zawodników wymaga zmian? Czy mamy kolejnych następców Adama Małysza i Kamila Stocha?

EM: Następców długo jeszcze mieć będziemy – zresztą zawsze są następcy – wielu młodych skoczków rokuje nadzieje na przyszłość chociaż muszę przyznać, że ich liczba drastycznie zmalała. W zagórskich Lotosach, o ile pamiętam uczestniczyło blisko dwustu skoczków teraz jest dużo mniej. W klubach też trudno o nowych członków… Nie załamujemy się licząc, że ostatnie sukcesy „następców mistrza” Adama ponownie obudzą zainteresowanie tą dyscypliną sportu.

9

Zawody Lotos Cup w Zagórzu w 2009 roku

TS: Dlaczego, wzorem lat ubiegłych, w Zagórzu nie odbywają się zawody Lotos Cup?

EM: Jest to decyzja organizatora imprezy – Polskiego Związku Narciarskiego. Odbywają się one jedynie w Szczyrku.

TS: Czy w ośrodku Zakucie odbędą się tej zimy zawody w skokach?

EM: Planowana jest w dniach 28-29 stycznia kolejna zimowa edycja „Pucharu Bieszczadów w skokach narciarskich – Mistrzostwa POZN w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej”. Impreza, ta przez kilka ostatnich lat z powodu ciepłych zim się nie odbyła. Ten rok jest inny i wszystko na to wskazuje, że aura dopisze. Liczymy na ekipy z zagranicy (Ukraina, Białoruś, Łotwa) i kluby polskie. Po raz pierwszy odbyłaby się kombinacja norweska (skoki do kombinacji w Zagórzu natomiast biegi na trasach z homologacją FIS im. Stanisława Nahajowskiego w Ustjanowej). Takie są plany. Jeszcze zastanawiamy się nad ostateczną formą tegorocznych zawodów. Wszystko będzie zawarte w oficjalnym komunikacie – zapowiedzi zawodów…

3

Edward Mąka – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu

Foto: archiwum Esanok.pl / materiały nadesłane

15-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)