REKLAMA
REKLAMA

Zostań współtwórcą dokumentu o Beksińskich. Dorzuć się do akcji

Zostań współtwórcą dokumentu o Beksińskich. Dorzuć się do akcji

REGION / PODKARPACIE. Trwa zbiórka na dokończenie filmu dokumentalnego o Zdzisławie Beksińskim. Ma to być film montażowy, składający się z oryginalnych nagrań dokonywanych przez artystę na taśmach VHS w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Film „Z wnętrza” w swojej pierwotnej wersji został pokazany publicznie tylko raz, a jego pomysłodawcy i twórcy postanowili zgromadzić dodatkowe środki na dokończenie obrazu oraz zadbać o możliwości pokazania go szerszej publiczności – najpierw w kinach, a później także w telewizji. Mijały miesiące, chętnych do wsparcia inicjatywy Fundacji Beksiński wciąż brakowało… Lecz do czasu!

e8ffc664d05399170a0b806eaa53e901-e867cd64278afd238037990afaa8e445

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Zdzisław Beksiński sam dokumentował swoje życie nie tylko prowadząc regularnie dzienniki, ale i przez kilka lat rejestrując swoje życie na taśmach video. Już jako mały chłopiec marzył o reżyserii, a od chwili gdy kupił kamerę, kręcenie stało się wręcz jego obsesją. To właśnie taśmy VHS artysty z archiwów Muzeum Historycznego w Sanoku służą za materiał do stworzenia filmu dokumentalnego „Z wnętrza”.

Pierwszą instytucją, która doceniła pomysł jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, który postanowił przyznać dotację celową na realizację pełnometrażowego filmu dokumentalnego o Beksińskich. Wciąż jednak pozyskana kwota nie stanowiłaby koniecznego budżetu na realizację projektu. Wtedy właśnie twórcy filmu postanowili spróbować zwrócić się z prośbą do fanów artysty. Zbiegło się to w czasie z nawiązaniem współpracy Fundacji Beksiński z Kamilem Śliwińskim prowadzącym popularne profile społecznościowe poświęcone twórczości i życiu Zdzisława Beksińskiego.

Po kilku spotkaniach i przeanalizowaniu wszystkich propozycji zdecydowano zorganizować zbiórkę brakującej kwoty za pośrednictwem serwisu crowdfundingowego. Wspólnymi siłami, przy wsparciu ze strony serwisu Wspieram.to oraz z pełnym błogosławieństwem Muzeum Historycznego w Sanoku, stworzyli plan działania.

Realizację filmu mogą wesprzeć internauci, zbiórka na ten cel odbywa się na portalu TUTAJ. Potrzebnych jest ponad 100 tysięcy złotych. Zbiórka potrwa jeszcze 37 dni.

23-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)