REKLAMA
REKLAMA

10 WRZEŚNIA: Uroczystości rocznicowe w Bykowcach (PROGRAM)

BYKOWCE / PODKARPACIE. 10 września 2018 r w Bykowcach odbędą się obchody rocznicowe, upamiętniające potyczkę oddziałów polskich i niemieckich w 1939 roku, podczas której śmierć poniosło sześciu żołnierzy Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora.

Podczas obrony posterunków gdy zabrakło amunicji, polscy żołnierze rozpoczęli odwrót, osłaniani ogniem karabinu maszynowego przez ppor. Mariana Zarembę. W trakcie walki został on ranny i po wyczerpaniu amunicji dostał się do niewoli.

Po brutalnym przesłuchaniu został przez niemieckiego oficera zastrzelony na drodze. Ciało zamordowanego ppor. Zaremby jeszcze długo leżało na szosie, bo Niemcy nie pozwolili go pochować. Wraz z ppor. Marianem Zarembą zginęło pięciu jego podkomendnych: szer. Ludwik Lisiak, szer. Ignacy Matuszczak, szer. Leon Piłat, szer. Leon Urbaniak i szer. NN. Wszyscy spoczywają na cmentarzu w Bykowcach.

Program obchodów:

11.00 – Rozpoczęcie uroczystości – odśpiewanie hymnu.
11.15 – Rys historyczny wydarzeń września 1939 – dr Hubert OSADNIK – MBL w Sanoku.
11.30 – Złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku poległych żołnierzy
12.15 – Przemarsz uczestników uroczystości na cmentarz wiejski.
12.30 – Uroczystości na cmentarzu: modlitwa za poległych, apel poległych oraz salwa honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Organizator: Gmina Sanok

Partnerzy: Muzeum Budownictwa Ludowego SKANSEN w Sanoku, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bykowce MOJA WIEŚ im. Stanisławy Tarnowieckiej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. M. Boruty Spiechowicza, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.

05-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook