REKLAMA
REKLAMA

40 lat od pamiętnego konklawe. Wieczór z Rybakiem serc ludzkich

TREPCZA / PODKARPACIE.  Starsze osoby ten wieczór wciąż pamiętają i wspominają z niemałym rozrzewnieniem. Nikt się nie spodziewał, że oto w tym dniu spełniają się marzenia poety o Papieżu – Słowianinie.

16 października 1978 roku wieczorem biały dym unoszący się nad Kaplicą Sykstyńską, przylegającą do bazyliki św. Piotra na Watykanie oznajmił całemu światu wybór nowego papieża. Plac św. Piotra szybko zapełnił się prawie dwustu tysięcznym tłumem Rzymian i pielgrzymów z całego świata, którzy chcieli być naocznymi świadkami tej uroczystej chwili. W Polsce podczas wieczornych nabożeństw różańcowych modlono się w intencji nowego papieża, ale nikt głośno nie mówił o szansach Polaków. Od ponad 400 lat zawsze wybór padał na Włocha. Dopiero uroczysta prezentacja i pierwsze błogosławieństwo nowego papieża napełniło serca Polaków niezwykłą radością. Nowym papieżem, który przybrał imię Jan Paweł II okazał się kardynał z Krakowa Arcybiskup Karol Wojtyła. Spełniły się więc marzenia i sny prorocze wieszcza Juliusza Słowackiego, św. Siostry Faustyny czy Bł. Ks. Bronisława Markiewicza. Z radości odezwał się wawelski Zygmunt i tysiące dzwonów w całej Ojczyźnie. Z dumą w głosie śpiewano „Te Deum Laudamus”. Czy ktoś przypuszczał jak wieki i przełomowy w historii Kościoła i świata okaże się ten pontyfikat?! Już pierwsze słowa niosły niezwykły ładunek ciepła i nadziei. Uroczysta inauguracja stała się pierwszą transmisją Mszy w powojennym polskim radiu i telewizji. Opustoszałe w tym czasie ulice miast i wsi świadczyły, że wszyscy chcieli być świadkami „dziejącej się historii.”

Długi bo prawie 27-letni pontyfikat Papież Jana Pawła II – pierwszego z rodu Polaków dostarczył nam wiele niezapomnianych chwil, zwłaszcza podczas licznych odwiedzin naszej Ojczyzny. Słowa wypowiedziane na początku „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” stały się programem całego Pontyfikatu. Dla nas Polaków szczególnie zapamiętanymi będą słowa z placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi…” To współczesne proroctwo realizowało się na naszych oczach; wolność i głębokie przemiany stały się rzeczywistością, za którą tęskniły całe pokolenia Rodaków w Polsce i na emigracji. Mimo upływu lat pamięć o św. Janie Pawle II trwa w tylu zakątkach świata i przybiera różne formy. Szczególnie mocna jest wśród Polaków. Trudno wskazać miejscowość czy parafię, która choćby pamiątkową tablicą nie uczciła św. Jana Pawła II.

Podsanocka Trepcza jest dumna, że zacumowała w niej „Papieska Barka”. Papież w łodzi błogosławiący idących do świątyni od blisko 12 lat wciąż budzi w sercach radość i nadzieję. Wielu przejeżdżających w Bieszczady zatrzymuje się na krótki odpoczynek, modlitwę i pamiątkowe zdjęcie. Ponadto dla miejscowej wspólnoty miejsce to staje się inspiracją do niesienia pomocy i integracji z naj- słabszymi podczas polowych Mszy uzdrowienia duszy i ciała, koncertów charytatywnych czy rodzinnych pikników. Pontyfikat św. Jana Pawła II stał się pretekstem do napisania przez miejscowego organistę pieśni, która staje się znana i śpiewana także w innych wspólnotach. Za ten ogrom dobra trzeba Panu Bogu podziękować.16 października br. – w 40 lecie wyboru podczas pamiętnego konklawe – uczynimy to wraz z dziećmi i młodzieżą podczas wieczornej Mszy i Różańca. Obok tych, którzy uważają się za „pokolenie JPII” Barkę przy barce zaśpiewają także ci, którzy przyszli na świat, gdy On sam już odszedł do Domu Ojca. Dla najmłodszych – jeśli tylko pozwoli pogoda – rozpalone zostanie ognisko, przy którym będzie można się nie tylko rozgrzać, ale również spróbować pieczonego ziemniaka i wziąć udział w różnych zabawach i konkursach. Wspólny śpiew Barki i innych dziecięcych przebojów religijnych wprowadzi nastrój radości w dniu świętowania papieskiego Jubileuszu. Pomimo, iż od Jego odejścia upłynęło już ponad 13 lat wciąż nam jest bliski i jako święty Jan Paweł II błogosławi nam z okna domu Boga Ojca.

Serdecznie zapraszamy!

materiały nadesłane

10-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook