SANOK / PODKARPACIE. 5 marca od rana na terenie powiatu sanockiego policjanci ruchu drogowego wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei prowadzili działania ukierunkowane na podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, a w szczególności na przejazdach niestrzeżonych.
Podstawowym celem kampanii jest zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowych i w ich rejonie. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei zwracają uwagę na właściwe zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych w rejonach skrzyżowań dróg i torów oraz przypominają przepisy dotyczące zasad poruszania się w takich miejscach.
W trakcie działań policjanci szczególnie reagowali na te wykroczenia, które są głównymi przyczynami wypadków:
- wyprzedzanie na przejazdach kolejowych lub bezpośrednio przed nimi,
- niezatrzymanie pojazdu przed przejazdem kolejowym wynikające ze znaku „STOP”,
- omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd kolejowy i wjechanie na pas jezdni przeznaczony dla przeciwnego kierunku ruchu,
- naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór,
- wjeżdżanie na przejazd kolejowy jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
W ubiegłym roku na niestrzeżonych przejazdach kolejowych na Podkarpaciu doszło do 3 wypadków. Dwie osoby zginęły i dwie zostały ranne. W Polsce bilans to 48 zabitych i 28 ciężko rannych w 201 zdarzeniach.
Niestosowanie się do znaków w rejonie przejazdów kolejowych, to główna przyczyna wypadków na torach. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejazdów kolejowych oraz bezwzględne stosowanie się do znaków drogowych.
red./KPP Sanok
foto: redakcja
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz