REKLAMA
REKLAMA

Droga Krzyżowa w Bieszczadach. Sprawdź trasy

WOŁOSATE / POWIAT BIESZCZADZKI. Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego opublikowała kolejny komunikat w związku z Drogą Krzyżową na terenie BPN.

W związku z tym, iż spodziewamy się, że w dniu 30.03 Bieszczadzki Park Narodowy odwiedzany będzie również w celu odbycia indywidualnych lub grupowych Dróg Krzyżowych prosimy o przyjęcie następujących informacji:

1. W parku w dalszym ciągu panują warunki zimowe, szlaki pokrywa warstwa mokrego, częściowo udeptanego śniegu, który powoli się wytapia.

2. Prosimy o skorzystanie z kamery naszej internetowej oraz przede wszystkim z prognoz pogody przed podjęciem decyzji o udziale w Drodze Krzyżowej.

3. Należy się odpowiednio przygotować na wyjście w góry (termos z herbatą, jedzenie, ciepła odzież, odpowiednie obuwie dla wędrówek górskich) oraz ocenić swoje możliwości fizyczne.

4. Wyznacza się dwie trasy, które mogą być wykorzystywane dla potrzeb turystyki religijnej (szlak Wołosate-Przełęcz Bukowska oraz szlak relacji Wetlina Stare Sioło-Przeł. Orłowicza-Smerek-Kalnica w ruchu jednokierunkowym) – schematy w załączeniu.

Szlak Wołosate-Przełęcz Bukowska

Szlak Wołosate-Przełęcz Bukowska.

szlak relacji Wetlina Stare Sioło-Przeł. Orłowicza-Smerek-Kalnica w ruchu jednokierunkowym

Szlak relacji Wetlina Stare Sioło-Przełęcz Orłowicza-Smerek-Kalnica w ruchu jednokierunkowym.

5. Zachęcamy do skorzystania z Drogi Krzyżowej na trasie Wołosate-Przełęcz Bukowska, gdyż są tam ustawione drewniane stacje, które ostatnio zostały ostatnio odnowione. Obserwujemy, że od ponad 2 tygodni odbywają się tam Drogi Krzyżowe. W dniu 24 marca br. odbyła się m.in. II Bieszczadzka Droga Krzyżowa z udziałem JE Księdza Arcybiskupa Adama Szala.

6. Prosimy wziąć pod uwagę jednak, że wiele osób stanu duchownego zachęca do przeżywania Wielkiego Piątku w swoich parafiach.

7. Informujemy, że w dniu 30 marca szlak z Wołosatego na Tarnicę będzie zamknięty do ok. godz. 14.00. Inne trasy będą otwarte zgodnie z Regulaminem Parku.

8. Prosimy o dostosowanie się do poleceń Służby Parku, kierującej ruchem samochodowym. Parkowanie pojazdów w Wołosatem na parkingu oraz na placu przy obiektach Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego. Prosimy nie parkować przy drodze wojewódzkiej w osadzie Wołosate, przy której obowiązuje zakaz parkowania.

9. Park nie będzie pobierał w tym dniu opłaty wstępu. Opłatę parkingową w Wołosatem będzie pobierał dzierżawca obiektu gastronomicznego ulokowanego na parkingu.

10. Park udostępni bezpłatnie 2 toalety (sanitariaty na parkingu w Wołosatem oraz toaletę alpejską przy samej Przełęczy Bukowskiej).

11. Prosimy opiekunów grup pielgrzymów na trasie Wetlina Stare Sioło-Przełęcz Orłowicza-Smerek Kalnica, aby po wysadzeniu osób uczestniczących w drodze krzyżowej w Wetlinie skierowali pojazdy na parking Nadleśnictwa Cisna w Kalnicy, w celu oczekiwania na schodzących z gór.

12. Prosimy o przestrzeganie zasad opisanych w Regulaminu Parku, który jest dostępny na stronie internetowej www.bdpn.pl w zakładce turystyka.

13. Nad bezpieczeństwem osób przebywających w górach czuwać będą z urzędu ratownicy GOPR, a w pobliżu granicy państwowej (szczególnie dotyczy to Przełęczy Bukowskiej) spodziewane są patrole Straży Granicznej.

droga f w zatwarnicki (2)

MZ / BPN
Fot. Wojtek Zatwarnicki / BPN

28-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)