REKLAMA
Życzenia P. Uruski

Ekologiczne autosany zasilą krakowski tabor MPK (ZDJĘCIA)

SANOK, KRAKÓW – PODKARPACIE. W piątek 2 marca br. w Krakowie zawarta została umowa na dostawę 10 szt. autobusów AUTOSAN SANCITY 9LE dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie, która jest wynikiem przetargu wygranego przez AUTOSAN sp. z o.o. na dostawę niskoemisyjnych pojazdów klasy midi. Umowę podpisali przedstawiciele MPK Rafał Świerczyński – Prezes Zarządu i Mariusz Szałkowski – Wiceprezes Zarządu oraz przedstawiciele AUTOSAN Michał Stachura – Prezes Zarządu i Robert Samek Członek Zarządu. W uroczystości wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Podpisywane umowy na dostawy autobusów do Krakowa są ostatecznym potwierdzeniem naszych zapowiedzi o wycofaniu z ruchu wszystkich autobusów, których silniki nie spełniają najwyższych europejskich norm. Jako pierwsza duża aglomeracja w Polsce będziemy posiadać wyłącznie autobusy ekologiczne – powiedział prezydent Majchrowski.

Umowy zawarte w dniu dzisiejszym to zapewnienie, że już we wrześniu bieżącego roku w ścisłym centrum Krakowa w 100 % będzie jeździł tabor ekologiczny. Cieszymy się, że jednym z dostawców autobusów będzie AUTOSAN, bo to dla nas znany producent i sprawdzone pojazdy, posiadające wszystkie udogodnienia w tzw. standardzie krakowskim – podkreślił prezes Świerczyński.

W 8,5 metrowych SANCITY 9LE dla krakowskiego MPK zamontowane zostaną ekologiczne silniki EURO 6 firmy CUMMINS i automatyczne skrzynie biegów ALLISON. Zgodnie z wymaganiami autobusy zostaną bogato wyposażone w urządzenia zapewniające wygodę i bezpieczeństwo podróżowania, także pasażerom niepełnosprawnym. Posiadać będą klimatyzację całopojazdową, monitoring wnętrza i otoczenia zewnętrznego, nowoczesny system głosowej i wizualnej informacji pasażerskiej, moduł lokalizacji GPS, automat biletowy obsługujący transakcje gotówkowe i bezgotówkowe. W przestrzeni pasażerskiej zostaną również zamontowane porty USB umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Autobusy będą w pełni przyjazne dla osób niepełnosprawnych poprzez zastosowane urządzenia takie jak platforma wjazdowa dla wózka inwalidzkiego oraz miejsce do jego kotwiczenia. Przyciski sterujące i sygnalizacyjne oznaczone napisami w alfabecie Braille’a oraz wypukłymi piktogramami umożliwią obsługę osobom z dysfunkcją wzroku. Każdy autobus przystosowany będzie do przewozu 63 pasażerów, w tym 15 na miejscach siedzących. Wygodne fotele pasażerskie firmy STER tapicerowane będą tkaniną, na której umieszczona zostanie charakterystyczna postać krakowskiego lajkonika. Poręcze pionowe oraz progi wejściowe drzwi autobusowych wyposażone będą w specjalne oświetlenie ledowe.

Będą to kolejne pojazdy SANCITY 9LE w krakowskiej komunikacji miejskiej. Dołączą do 15 sztuk już eksploatowanych, dostarczonych do Krakowa w grudniu 2016 roku – z zadowoleniem stwierdził prezes Stachura.

Zgodnie z warunkami umowy autobusy AUTOSAN pojawią się w stolicy Małopolski w III kw. bieżącego roku.

źródło: Autosan

05-03-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Nasz2018-03-05 19:04:28
0 0
Tylko kto to zrobi jak nie ma chętnych do zatrudnienia sie w firmie?
Pracownik w porze szczytów produkcyjnych2018-03-05 20:04:54
0 0
Oby nadążyli z produkcją a jednak było można i Autosan został wyleczony z letargu i zejścia.
Kierownik W52018-03-05 20:27:20
0 0
Czy warunki umowy dotyczące gwarancji, napraw pogwarancyjnych, itd. bedą do wglądu? Intetesuje mnie, kto zyska i ile Autosan może stracić.
atc2018-03-05 20:45:33
0 0
Silnik amerykański, skrzynia amerykańska, czyli za to co najdroższe pieniądze idą za granicę . My jak zwykle czarna robota. Ale co tam trąbić trzeba, że jest sukces.
Hkk2018-03-05 22:54:57
0 0
Ja go ...... Wam sanoczanie to miodem tyłek smarować i źle. Jak pomagają w uratowaniu to trzeba ta szansę wykorzystać. Nawet Krosno zamawia autobusy. Jak nie chcecie autosanie w Sanoku zapraszamy do Krosna. Strefa już jest na terenach lotniska.
AndrzejW2018-03-06 07:17:02
0 0
Czy ktokolwiek ma jakieś teorie spiskowe, co działo się z Autosanem przez ostatnich 10 lat? PS. Niektórzy Sanoczanie są tak zacietrzewieni, że gdyby Morawiecki wprowadził jakiś ekologiczny projekt, skutkujący czystym powietrzem, to oni by nie oddychali. PS2. Zobaczcie co się dzieje z kopalniami. Pozamykali, a teraz trzeba węgiel importować. W takim państwie żyliśmy.
Hgv_driver2018-03-06 08:28:42
0 0
Ekologiczny to moze byc elektryczny , hybryda lub w ostatecznosci na gaz ziemny a nie diesel! W Holandii juz od 2025r nie bedzie mozna kupic nowego diesla.Era tego silnika juz sie konczy , gdyz jest bardziej szkodliwy od benzynowego.
Kriss 2018-03-06 14:25:48
0 0
Julii