REKLAMA

„Eska” czy dwie karetki podstawowe? Trwa dyskusja, żadna decyzja jeszcze nie została podjęta (KOMENTARZE)

SANOK / PODKARPACIE. Jest taka możliwość, że karetka typu „S” obsługująca teren powiatu sanockiego zostanie przekształcona w ambulans podstawowy. To oznacza, że zmieni się skład wyjazdowy, w którym nie będzie lekarza. Ta sytuacja niepokoi niektórych przedstawicieli środowiska medycznego, z którymi jak twierdzą, nikt na ten temat nie rozmawiał. Z kolei z drugiej strony powiat sanocki mógłby się wzbogacić o jeszcze jedną karetkę podstawową. Wątpliwości i głosów w tej sprawie jest wiele. Jutro dyrekcja szpitala oraz starostwo zajmie stanowisko w tej sprawie.

Na łamach naszego portalu pisaliśmy już, że przekształcenie karetki typu „S” w karetkę typu „P” jest bardzo realne, chociaż decyzję w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Ma to związek z zapisami w dokumencie pt. Plan Działania Systemu Ratownictwa Medycznego dla Województwa Podkarpackiego z września 2017 roku, w którym określono również rodzaje załóg wyjazdowych ZRM.

Z kolei 25 stycznia wojewoda podkarpacki wydał aktualizację do tego planu, oznaczoną nr 19. W dokumencie zawarto przekształcenia oraz propozycję zmiany, która ma polegać na zmniejszeniu zespołów „S” i przekwalifikowaniu ich na „P”. Wojewoda Ewa Leniart za argument podaje deficyt lekarzy w szpitalach oraz innych podmiotach leczniczych, a co za tym idzie, realny problem w zapewnieniu ciągłości działań specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.

karetka1

Mając na uwadze aktualną sytuację związaną z deficytem lekarzy w szpitalach oraz innych podmiotach leczniczych, istnieje duży problem w zapewnieniu ciągłości działania specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego. Brak kadry lekarskiej – spełniającej wymagania kwalifikacji stawianych lekarzowi systemu – koniecznej do obsadzenia dyżurów lekarskich w specjalistycznych zespołach medycznych, spowodował działania zmierzające do przekształcenia kolejnych zespołów „S” na „P” w ramach środków finansowych przyznanych w budżecie wojewody na 2018 rok – czytamy w aktualizacji.

Jak się okazuje, taki problem dotyka również sanockiego szpitala i wszystko wskazuje na to, że przekwalifikowanie „eski” w karetkę typu „P” jest nieuniknione. Zapytaliśmy w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie czy w szpitalu w naszym  mieście rzeczywiście będą zmiany.

Z inicjatywą zmiany zespołu specjalistycznego na podstawowy w Sanoku do Wojewody Podkarpackiego zwrócił się dyrektor SP ZOZ w Sanoku, co też pozytywnie zaopiniował starosta sanocki – informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody.

Nie ma określonej puli zespołów danego rodzaju na dany rejon operacyjny. Ich liczbę i rodzaj w danym rejonie operacyjnym określa wojewódzki plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – wyjaśnia rzecznik.

Przekwalifikowanie zespołu związane jest z trudnością w zapewnieniu obsady lekarskiej zespołu specjalistycznego w Sanoku, o czym informował dyrektor SP ZOZ w Sanoku. Trudności w tym zakresie wynikają z upływu okresu, w którym część lekarzy dyżurujących dotychczas w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego powinna rozpocząć szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny ratunkowej, aby nie utracić możliwości dalszego udzielania świadczeń w wyżej wymienionych zespołach. Ustawa określiła, że szkolenie należało rozpocząć do dnia 1 stycznia 2018 r. – precyzuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Takie zmiany, dotyczącą okresu od 1 marca do 31 grudnia 2018 r., ujęto we wspomnianym projekcie aktualizacji nr 19 do wojewódzkiego planu działania systemu PRM. Zostanie ona skierowana do Ministra Zdrowia, w celu zatwierdzenia, natomiast jej brzmienie umieszczono w serwisie Biuletynu Informacji Publicznej urzędu wojewódzkiego (TUTAJ).

„W karetce z Sanoka nie wyjedzie lekarz”

Zmianami oraz całą sytuacją związaną z przekwalifikowaniem karetki typu „S” na „P” zaniepokojone jest środowisko medyczne oraz niektóry personel pracujący w sanockim pogotowiu. Podkreślają, że ratownicy medyczni to świetnie wyszkolona grupa zawodowa, jednak trudno mówić o tym, aby mogli zastąpić lekarza w karetce.

– Ratownicy są niesamowicie wykwalifikowani, pozostają i prawą i lewą ręką lekarzy w wielu sytuacjach. Jednak mimo wszystko lekarz ma większy zakres czynności. Może wykonać np. intubację czy kardiowersję, są to specjalistyczne zabiegi – mówią przedstawiciele sanockiego środowiska medycznego.
– Lekarz ma również większą możliwość podejmowania decyzji w sprawie pomocy i ratowania pacjenta – dodają.

Uzupełniają, że mimo tego, że do zdarzenia najczęściej wysyłana jest karetka stacjonująca najbliżej wskazanego miejsca, niejednokrotnie pojawia się potrzeba, aby zadysponować drugą karetkę z lekarzem. W momencie, gdy jest ona w Lesku, a coś poważnego dzieje się na krańcu powiatu brzozowskiego, cenne minuty zostają stracone.

Trudno wówczas czuć się bezpiecznie – argumentują medycy.

Poszliśmy do dyrekcji, aby zapytać jak rzeczywiście wygląda sytuacja. Nie chcieliśmy podwyżek, ani jakichkolwiek pieniędzy, byliśmy zaniepokojeni tym, że w Sanoku może zabraknąć obsady dla „eski”. Nikt nie chciał z nami porozmawiać, zapytać o opinię co do zasadności przekwalifikowania karetki, czy walczyć o nią czy nie, czy mamy jakieś pomysły, czy lekarze, którzy spełniają wymogi, są gotowi do pracyW zamian za to, kiedy zgłosiliśmy się do dyrektora i chcieliśmy pomóc, zostaliśmy potraktowani jak intruzi i ludzie, którzy krzyżują jakieś plany. Kazano nam wyjść z gabinetu – kwitują lekarze.

Z pytaniami w tej sprawie zwróciliśmy się do dyrekcji sanockiego szpitala w poprzednim tygodniu. Na jutro (13 lutego) zaplanowano spotkanie z lek. med. Jadwigą Wrótniak, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa oraz Henrykiem Przybycieniem, dyrektorem SP ZOZ Sanok.

szpital2

Dobra czy zła zmiana?

Trudno jednoznacznie ocenić, czy zmiany są dobre czy złe. Z jednej strony na szali stoi obsada karetki typu „S”, czyli specjalistycznej, w której jeździ lekarz, z drugiej zaś, w zamian za przekwalifikowanie jej na ambulans typu „P” na terenie powiatu mogłaby funkcjonować jeszcze jedna karetka podstawowa, co zostało zawarte także we wspomnianej aktualizacji:

Planuje się zwiększyć od 1 lipca 2018 roku liczby zespołów ratownictwa medycznego „P” z zaoszczędzonych środków z przekwalifikowania specjalistycznych zespołów – czytamy.

O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy także radnych z powiatu sanockiego

Rozumiem działania wojewody, jednak trudno w tej sytuacji zrozumieć działania dyrekcji szpitala i starostów. Zamiast szukać rozwiązań, postarać się o to, aby jednak na terenie powiatu sanockiego była karetka, w obsadzie której pozostanie lekarz, zaakceptowano propozycję wojewody bez głębszego przemyślenia – mówi Bogdan Struś, przewodniczący komisji Zdrowia, Rodziny i Polityki Socjalnej Rady Powiatu Sanockiego.

Należy pamiętać, że szpital sanocki jest zapleczem dla szpitali w Lesku i Ustrzykach Dolnych, szczególnie w okresie sezonu turystycznego. Jedna karetka typu „S” stacjonująca w samym Lesku, która miałaby obsługiwać powiaty: bieszczadzki, brzozowski, leski i sanocki moim zdaniem to zdecydowanie za mało, szczególnie wówczas, kiedy należy wziąć pod uwagę tak olbrzymi obszar – dodaje przewodniczący Bogdan Struś.

Zdaniem radnego Biskupa …

– Trudno sobie wyobrazić karetkę bez lekarza. Na całym świecie jest tak, że karetka służyła tylko do szybkiego przetransportowania chorego do szpitala, a właściwą pomoc otrzyma on na miejscu. Nie da się ukryć, że brakuje lekarzy wyspecjalizowanych w dziedzinie ratownictwa medycznego. Z kolei pojawia się pytanie czy ci lekarze, którzy wedle ustawy także mogą pełnić dyżur w karetce typu „S” (np. anestezjolodzy, chirurdzy, interniści czy kardiolodzy przyp. red.) w momencie przejścia do ambulansu nie sprawią, że specjalistów zabraknie na oddziałach szpitalnych – mówi Damian Biskup, radny powiatowy, członek Rady Społecznej SP ZOZ Sanok.

Nie można pominąć faktu, że ewentualne przekwalifikowanie „eski” na ambulans podstawowy jest czasowe, czyli do końca bieżącego roku. Na ten czas otrzymalibyśmy dodatkową karetkę podstawową, która stacjonowałaby zamiast 12, 24 godziny na dobę w Komańczy. Natomiast jeśli tylko potwierdzimy gotowość do obsadzenia załogi karetki specjalistycznej, od 1 stycznia mogłaby wrócić ona do sanockiego szpitala. Mam nadzieję, że cała sytuacja diametralnie się zmieni, jeśli powiat sanocki zgodnie z podjętą uchwałą uruchomi Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe – uzupełnia radny Damian Biskup.

Radny Sebastian Niżnik nie ma wątpliwości, że taka decyzja to strzał w kolano i skierował interpelację w tej sprawie do przewodniczącego rady powiatu

Następna decyzja mrożąca krew w żyłach pod przewodnictwem obecnej koalicji PiS w powiecie sanockim. Kolejna inicjatywa w kierunku kolejnej już likwidacji. Wystąpiłem z interpelacją do przewodniczącego rady powiatu, aby poznać przyczyny, dla których dyrektor powiatowego szpitala w Sanoku wystąpił do wojewody z inicjatywą likwidacji specjalistycznej karetki typu „S” tj z minimum trzyosobową obsadą, w której przynajmniej jedna osoba to lekarz. Kończy się kadencja samorządowa, mam nadzieję, że obecna koalicja nie zdąży wszystkiego zlikwidować. Zastanawiam się co mają w głowach, aby prowadzić taką politykę wyniszczania. Najbardziej dziwi mnie ich dobre samopoczucie i komentarze, że nic się nie dzieje. Powiat Sanocki niestety jest coraz mocniej spychany na margines. Wcale nie trzeba daleko szukać, aby móc się przekonać, że polityka może być pro rozwojowa jak ma to miejsce np. w leskim szpitalu. Niestety jak nie posiada się wiedzy, potrzebnego doświadczenia i przede wszystkim chęci to idzie się najgorszą drogą poprzez wyniszczenie i likwidację. Nie nazwę tej sytuacji inaczej niż katastrofą!

interpelacja radego Sebastiana NiżnikaPrzypomnijmy, że Stacja Pogotowia Ratunkowego w Sanoku aktualnie dysponuje czterema zespołami wyjazdowymi: zespołem specjalistycznym „S” – ambulans stacjonuje przy sanockim szpitalu na ul. 800-lecia 26. Z kolei pozostałe trzy są ulokowane na podstacjach: na Dąbrówce przy straży pożarnej, w Tarnawie Górnej i trzecia podstawowa w szpitalu.

W ramach Ratownictwa Medycznego funkcjonuje również Skoncentrowana Dyspozytornia Medyczna zlokalizowana przy ul. Stanisława Witkiewicza 3, która koordynuje zespołami ratownictwa medycznego z czterech powiatów: sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego, brzozowskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

SZPITAL SANOK: Lecznica straci karetkę typu „S”? „To oznaczałoby, że nawet do ciężkich przypadków nie wyjedzie lekarz!” 

 

Paulina Ostrowska

12-02-2018


Komentarze wyróznione:
(zarejestrowanych czytelników)

Obywatel2018-02-13 00:54:12
2 0
Dlaczego Konieczny i Krawczyk się nie wypowiadają? Pierwsze podejmują decyzje bez konsultacji z lekarzami i radnymi oraz mieszkańcami a później chowają głowy w piasek?
Odpowiedz


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

....2018-02-12 15:07:32
2 0
Likwidatorzy (Konieczny, Krawczyk & Company) podejmą decyzję kompromisową, bo przeciez jakie mamy moralne prawo??? - nie będzie ŻADNEJ karetki, bo przeciez są w Lesku i w Brzozowie. hahahaha !!
ciemny sanok2018-02-12 15:07:37
2 1
Jak braknie karetki z lekarzem to już się możecie pisiorki pakować. Od od dyrekcji poprzez starostwo aż do województwa. Nie darujemy wam tego.
Projaktant2018-02-12 15:13:42
2 0
PIS nie likwiduje on wygasza karetkę typu S, tak jak wygasił gimnazja, bursę, budowlankę, areszt śledczy, oddziały w liceum.
bosio2018-02-12 15:47:39
2 0
Szkoda słów.Najlepiej ubrać koronę na głowę i udawać króla.
Nik9n2018-02-12 15:56:40
1 2
Jestem z Komanczy i to bardzo dobra wiadomość. Ile jeszcze nasza miejscowość ma być wykluczana? Wiecie ile zajmuje dojazd karetki i transport do szpitala? Wy w Sanoku macie szpital na miejscu, doktorów a my?
Nik9n2018-02-12 15:57:26
0 2
Zapraszam do Komanczy, zapraszam z chorym dzieckiem!
Człowiek z branzy2018-02-12 15:59:55
3 0
Niech opinia publiczna dowie się także że z sanockiego Oddziału Ratunkowego wypowiedzenia złożyli na chwilę obecna wszyscy lekarze. Za niedługo oddział ten zostanie bez obsady. Dyrektor Przybycien ma napewno dobry plan - ZAMKNAC I ZLIKWIDOWAC!!!! WSZYSTKO PO KOLEI...
x....s2018-02-12 16:02:09
1 1
Jedna eSka i jedna karetka podstawowa. Innej uczciwej opcji nie widzę.
Adam2018-02-12 16:03:41
0 2
Panie Niznik, czy ja wpadłem kłócę spod ogona? Jestem też człowiekiem, który ma rodzinę i dzieci. To gdzie mieszkam nie powinno mieć większego znaczenia w moich możliwosciach dotarcia do służby zdrowia. Czy lekarz w karetce jest potrzebny? Może i tak, ale Wy mieszkając w Sanoku szpital macie na miejscu a Komancza np karetkę ma na kilka godzin na dobę.
Adam2018-02-12 16:03:58
2 0
W imię Ojca i Syna - nadeszła dobra zmiana. Naprawiają Polskę wydając miliony na premie, a zwykły człowiek niech zdycha.
452018-02-12 16:09:10
0 2
~Adam i reszta nawiedzonych kretynow forumowych , lacznie z 'ciemnym sanokiem' - ZDYCHAC LESZCZE:):):)
Andrzej2018-02-12 16:12:46
3 0
Panie Niżnik nie da się zliczyć lekarzy którzy odeszli bo każdy z nas ma tylko 10 palców u dłoni... Za to do pracy nie przyszedł do Sanoka ani jeden...
Zul2018-02-12 16:16:27
1 0
Jezeli tego typu akcje maja doprowadzic do upadku pisu to ja jestem za.Juz w tym roku wroci prawdziwy Burmistrz Sanoka a nastepnie pogonimy ten caly pis razem z ich pomnikami. I to dopiero bedzie dobra zmiana.
Pacjent z Sanoka2018-02-12 16:20:48
1 0
Można mieć nawet najgorszą opinię o Niżniku ale trudno mu w tej sprawie nie przyznać racji. Faktycznie to kolejna decyzja aktualnie rządzących powiatem która degraduje nasz rejon. Tłumaczenia radnego Biskupa bardzo nie przekonywujące i po prostu słabe. Bez dwóch zdań ta ekipa coraz bardziej się pogrąża. Dziwie się tylko Biskupowi bo to radny z Sanoka a wspiera ekipę spoza Sanoka. Pracuje mocno na to żeby go więcej na radnego z naszego miasta nie wybrać....
Aaa2018-02-12 16:21:13
1 0
Jest karetka w tarnawie jak byś nie wiedział
hgv driver2018-02-12 16:32:59
0 1
W Uk od lat nie ma juz lekarzy w karetkach, za to ratownicy medyczni maja wieksze uprawnienia.W Polsce problem lezy po stronie systemowej , tzn. nie szkoli sie ratownikow w szerszym zakresie niz do tej pory.
Witaj2018-02-12 16:39:36
1 1
A nie pomyślałeś, że ten Pan Biskup patrzy bardziej globalnie niż Ty. Powiat, to całość i tak trzeba na niego patrzeć.
zz2018-02-12 16:40:46
1 0
i jeszcze MDK wygaszają! bo przeciez jakie mamy moralne prawo prowadzic MDK? cytujac panią radną mieszkającą w rzeszowie (pewnie stamtąd lepiej widac problemy sanockie)
Adam2018-02-12 16:43:16
1 0
W Tarnawie? A jaki jest czas dojazdu? Patrzył Pan na to?
@ witaj2018-02-12 16:44:05
0 1
...no to niech startuje z Komańczy albo z Tyrawy Wołoskiej a nie z Sanoka !
Qwerty2018-02-12 16:53:53
0 1
Dlaczego? Boli Was ten Radny Biskup a mi się podoba - gość idzie za sprawa a nie prywatnym interesem.
Anna2018-02-12 17:08:23
1 0
Nareszcie ktoś o nas pomyślał i naszych turystach. Co rok tysiące ludzi odwiedzą chociażby klasztor w którym przebywał Kardynał Wyszyński. Bardzo dużo turystów przebywa tu w okresie letnim. Przytoczę tylko jeden przykład - wypadek na jeziorkach duszatynskich - karetka jest u nas niezbędna.
Che, che, che2018-02-12 17:11:12
1 0
Prawda jest taka, że tylko jeden radny mówi jak jest. Całą reszta chowa głowę w piasek. Panie Damianie, ja wiem, że chce Pan dobrze ale zbiera Pan baty za tych których już dawno w tej radzie być nie powinno. Ma Pan moje poparcie.
Jokla2018-02-12 17:12:33
0 0
Równouprawnienie dla wszystkich mieszkańców naszego powiatu. Na szczęście u nas nie ma takich radnych jak ten były starosta. Brawo Radny Jawor.
Wiola2018-02-12 17:14:13
1 0
Na całym świecie karetka służy do transportu i zabezpieczenia. Ile interwencji na dobę ma karetka typu S.
kinga2018-02-12 17:14:20
0 1
to najgłupsza decyzja przecież lekarze przyszli i chcieli rozmawiać z Dyrektorem aby dyżurować w S.Ktoś nie miał dla nich czasu.Dyrekcja musi więcej być w Sanoku,a nie w Rzeszowie. Nie pozwólmy,,wygasić karetki bo tak wygaszono 3 oddziały.Chyba chcemy aby był szpital w Sanoku.Przykre ale zapłacą za to mieszkańcy.
abdullah2018-02-12 17:52:00
0 0
w UK nie ma lekarzy w karetkach bo immam powiedział, że Allahowi to się nie podoba.
hgv driver2018-02-12 18:53:32
0 0
Co ma Allach i immam do tego? Przestan chrzanic glupoty. Juz niedlugo was beda leczyc ukrainscy lekarze bo polskich zabraknie - wyjada na zachod albo pojda do prywatnych klinik.
Janusz2018-02-12 19:02:28
0 0
Do Qwerty i che che che. Damian odpuść już sobie, to że esanok to kumple głosów Ci nie doda. Jesteś w Powiecie to działaj z ludźmi z którymi od dawna trzymales, a efektów jak nie było tak nie ma.
magda2018-02-12 19:56:56
0 0
. Nie darujemy wam tego----------a w czyim imieniu mówisz? a jak tam puszcza? :) miodzio, miodzio na moje serduszko jak czytam takich kretynów jak ty :) zwal konia ciemny to może się wyluzujesz:) a do władzy to twoja formacja może wróci:) może :) może za 100 lat:) jak ciśnienie? hahah bo u mnie 120/80 a u ciebie ciemniaku? hahaha jest pięknie jest super a jak zakwiczysz to będę w siódmym niebie:):)
Lucas Felcher2018-02-12 20:03:24
0 0
Zachęcam do sprostowania informacji w powyższym artykule. Ratownik medyczny zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2016 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, może samodzielnie: wykonać kardiowersję w tachyarytmiach, w przypadku pacjentów niestabilnych hemodynamicznie i intubację dotchawiczą w nagłym zatrzymaniu krążenia.
Infologia2018-02-12 20:20:21
1 0
1. karetka ma służyć do zabezpieczenia i transportu. W nagłych wypadkach lata helikopter z lekarzem, który posiada specjalistyczne wykształcenie. 2. Wg. obowiązujących przepisów ratownik w stanie ratowania życia ma szeroki zakres możliwości działania. 3.Karetka z lekarzem to tylko niepotrzebny koszt. 4. Doczytajcie Państwo z linku - nie tylko powiat sanocki zdecydował się na taki ruch, a dzięki temu mieszkańcy jednej z gmin w tym przypadku Komanczy zyskali karetkę na 24 godziny.
Piguła2018-02-12 20:26:19
0 0
panie Niżnik niech pan nie daje przykładu szpitala w Lesku - tylko trochę poczekajmy.
Leśnik2018-02-12 20:33:59
1 0
Uważam że w karetce wystarczy ratownik a lekarz niech pracuje na SORZE lub na oddziale bo i tak ich brakuje.
Sanoczanin2018-02-12 20:39:52
0 0
A ja mam też interpretację : kto zadłużył powiat i ile kosztowała propaganda medialna poprzednika.
nie do konca2018-02-12 20:41:33
0 1
Owszem Panie Lucas moźe ale nie może zaintubowac pacjenta żywego nie może podać potasu przy ciężkiej hipokaliemii i umiejętności i wiedzę ratowników jest różna co widać na co dzien
Głosuje za P 2x2018-02-12 20:43:16
0 0
Zdecydowanie popieram żeby byly 2 karetki z ratownikami niż jedną kiepska S.
Głosuje za P 2x2018-02-12 20:45:01
0 0
A lekarz wysoki potas na 100% wyczyta z oczu? Głupoty piszesz. P to lepszy pomysł niż S
Belfer2018-02-12 20:53:39
0 0
Tak czytam i czytam i uważam że ten Biskup to mądry człowiek a Struś uważa że PiS wystawi sam listy do miasta.
Głosuje za P 2x2018-02-12 20:55:09
1 0
Dobry ratownik i dwie karetki P to bdb pomysł, niż utrzymywanie lekarzy S za 150zl/.Krotko co wolicie Państwo z PO/Kod lekarza ortopede który przyjedzie do urazu nogi na karetce S i i musicie czekać na SOR 12h lub dłużej bo ten sam lekarz Was Na Karetce Nie ZOPERUJE!! Ale zamiast być 24h w tej karetce zrobi w ciągu 12h 4 operacje które uratuje wam życie. Więc podziękuj cię PIS bo to bdb pomysł.
Lucas Felcher2018-02-12 20:57:02
0 1
... Nie zmienia to faktu że artykuł wymaga sprostowania. Należało podać więc te przykłady w artykule. A najlepiej byłoby przytoczyć statystyki dotyczące wykrywania hipokaliemii i podaży potasu w warunkach przedszpitalnych w warunkach ZRM S w powiecie sanockim. Pozdrawiam.
ciemny sanok2018-02-12 20:59:52
0 1
Ty nieraz to czytasz co piszesz? Czy tak wiecznie na pusto, jak wełbie tak i w temacie.
dd2018-02-12 21:10:18
1 0
głęboko się mylisz, polscy ratownicy mają bardzo szeroki zakres uprawnień, sporo szerszy niż w UK. Na tyle szeroki, że nawet radny ochoczo wypowiadający się, nie zna tego zakresu. Warto doczytać przed wypowiadaniem bzdór, bo m.in intubacja nie jest już zarezerwowana dla lekarzy, a ratownicy z powodzeniem wykonują te czynności. Nie zmienia to faktu że S powinna zostać w naszym powiecie. Ale poradziła sobie władza z porodówką, to poradzi i z S. Pytanie tylko co następne...
Ratownik2018-02-12 21:17:19
0 0
Po co ta ściema? Decyzję podjęto. Chodzi o kasę. Pacjent jak zwykle nie ma znaczenia. Panie starosto życzę bardzo dużo zdrowia.
P popieram2018-02-12 21:23:38
1 0
I dobra decyzję że będą 2 karetki P z ratownikami to z wielką korzyścią dla pacjenta. Brawo Panie Starosto i Wojewody
a to dlatego że2018-02-12 21:24:39
0 0
może być też tak że interwencje lekarskie w ramach wizyt domowych czy wyjazdów są strasznie niebezpieczne finansowo, takie freelancerowanie do klienta może sie strasznie źle skończyc. Po pierwsze jeśli w szpitalu jesteś bezmózgiem i zabijesz kogoś niekompetencją to jest to wszystko tuszowane i kryte. Gdy jesteś samemu i 110 latek umrze to jest to z definicji podejrzane.
Student z Poznania2018-02-12 21:45:31
0 0
A jak tą ciężką hipokaliemię lekarz w karetce rozpozna? Nie rozpozna,bo nie ma takiej możliwości :) Zrobi to natomiast na SOR :) Natomiast wg mnie to kwestia czasu,aż dodadzą ratownikom medycznym środki takie jak Ketamina czy Etomidat i nowe uprawnienia w tym właśnie intubację bez zatrzymania krążenia :) Pozdrawiam
Pucio Pucio2018-02-12 22:21:30
1 1
Proszę nie histeryzować. Karetek S nie będzie w całej Polsce, taka tendencja. Ważne, by lekarze byli w szpitalu.
Drugi rodzic2018-02-12 23:29:44
1 0
A jestem pewien że do dziecka nie przyjedzie pediatra tylko np.okulista czy ortopeda i co?
wac2018-02-13 01:24:55
1 0
Gdzie jest waclaw?
Lekarz SOR niedoszły 2018-02-13 08:36:07
1 0
Proszę nie wprowadzać mieszkańców w błąd i straszyc. 2karerki P to, decydowanie słuszna droga. Wpisy typu kto poda Potas przy hipokalemi poniżej 3.5 a jak to mozna to sprawdzi bez aparatury do pomiaru parametrów krytycznych, jonogramu itd. Zaraz jakoś mądry napisze ze na karetce S oceniają PH i ja koryguja.... Należy się cieszyć że dostaniemy 2 karetki bo miejsca w Polsce że jest zamiana S na P dwu osobowe a to Patologia. Więc dobry ruch Pana Dyrektora, Starosty i Wojewody czyli 2 karetki P i 3 osobowe. Popieram całym sercem te zmiany
korba2018-02-13 08:39:52
1 0
Dzisiaj jestem Kimś?-a jutro już tylko czymś? To Erka pędzi na sygnale Nasze życie ratować! Ludzkim zagrożeniem nie można politykować Kto zagrożeniem życia dla Władzy manipuluje? Ten ni Władzy ni Tragedii ludzkiej nie pojmuje Nie zawsze przecież Władza w zdrowiu –będzie? Nie zawsze limuzyną do Szpitala Ważny dojedzie A kiedy już- Owych ważność polityczna ustanie? To w razie „nagłym” czym na SOR – się dostanie? Warto także pomyśleć mądrze i perspektywicznie Nic nie trwa wiecznie a na pewno nie politycznie Decyzja źle podjęta, obrócić się przeciw- może? Kiedy „Ów” będzie w potrzebie kto Mu pomorze!? Ryszard Zając/ 2018-02-13
Do hgv driver2018-02-13 09:06:51
0 0
Zostan capie wsrod ciapatych i nie wymadrzaj sie na forum. Patrz gdzie jedziesz, bo wkrotce.... nosek w drzewo:)
Michał 2018-02-13 09:23:38
0 0
Bzdury bzdury, niektórzy Radni widzę chcą złapać 8 sroka za ogon, ale tak się nie da w społeczeństwie funkcjonować.
Jak trwoga to do Boga2018-02-13 10:21:53
0 0
Osobą decyzyjną w szpitalu jakimkolwiek powinien być dyrektor a nie lekarze. Co by nie zrobił obecny dyrektor - zawsze będzie źle, a jak wiadomo wszystkim nie jest on w stanie dogodzić, lekarzom i starej kadrze w szczególności. Lekarz powinien przynajmniej swego czasu pracy przestrzegać, i godzin wypisanych na drzwiach gabinetów
booo2018-02-13 10:54:38
0 0
booooowszystko rozbija się o zdrowie
jehstem za2018-02-13 11:00:35
0 0
nie wiem czy to bobrze ale jestem chyba za...
kolo2018-02-13 11:59:59
0 0
A dlaczego nic nie piszecie,że wczoraj gościa wykopali?
tadek2018-02-13 15:05:44
0 0
Karetka podstawowa powinna już od dawna być i stacjonować w Komańczy a nie w Tarnawie ludzie wojewody zacznijcie myśleć bo będzie źle
Z2018-02-13 15:30:57
0 0
A od kiedy to ratownik medyczny nie może wykonać intubacji i kardiowersji?
Anonim2018-02-13 22:15:30
0 0
Ciemniaki sanockie zrozumcie wreszcie, że karetka z lekarzem to tylko niepotrzebne koszty! Lepiej za zaoszczędzone pieniądze uruchomić kolejną karetkę "P". Lekarz i tak g.... w niej zdziała. A lekarze pchają się do niej bo mają 80-100zl/h w zależności od miasta! Za 12h dyżur biorą nawet 1200zl! Dalej chcecie ich ciemnoty bronić?
Popieram Dyrektora 2018-02-14 07:30:20
0 0
Lekarz na karetce chce już 150zl/h (bo za 80bnie będzie pracował) zgoda niech ma 100/h ale jak jest to specjalista a nie konowal. Ludzie oni maja 3600zl za jeden dzień, tyle to ja mam brutto za miesiąc na koparce. A pielęgniarek moja żona ma na karetce 2400na rękę i robi wszytko na karetce. Dać średniemu personelowi podwyżkę i niech dadzą 2 karetki zwykle i będzie dobrze. Pobieram decyzję Dyrektora.
Henek2018-02-14 08:28:22
0 0
W Lesku maksymalnie czas oczekiwania niecałą godzine a w Sanoku na sorze masakra minimum cztery godziny i więcej
fifi2018-02-14 09:27:58
0 0
podsanockie buraki 'znafcy' dorwaly sie darmowych kompow i dalej wylewac swe 'mundrosci''
Wiktor2018-02-14 10:36:53
0 0
Drodzy Państwo! Większość wypowiedzi radnych jak i komentujących czytelników wynika z coraz popularniejszej reguły - mogę coś napisać więc napiszę, choć raczej się na temacie nie znam. Nie ma najmniejszego znaczenia dla bezpieczeństwa mieszkańców, sołectwa, gminy, powiatu a nawet miasta stołecznego Warszawy czy w karetce jest lekarz czy go nie ma. Zespoły P oraz S jeżdżą z kolejki czyli to czy pacjentem zajmie się lekarz czy ratownik wynika tylko ze statystyki. Tego Państwu radni nie powiedzieli? W większości zespołów S nie ma lekarza ze specjalizacją z medycyny ratunkowej tylko ortopeda, internista itd itd. Zapewniam Państwa że przez 10 lat pracy w zespołach S tylko raz widziałem jak lekarz anastezjolog podjął się kardiowersji u pacjenta z niestabilnym VT. Niestety lekarze o egzotycznych specjalizacjach z punktu widzenia medycyny ratunkowej (podobnie zresztą jak część ratowników) nie mają bladego pojęcia jak przeprowadzić taką procedurę od momentu analgosedacji do próby konwersji rytmu do zatokowego. Obecnie wspomniana kardiowersja jest w zakresie procedur które może wykonywać ratownik medyczny - redakcja dała sie wprowadzić w błąd. Co do intubacji - teoretycznie złoty standard. I znowu "milion dolarów" dla ortopedy czy chirurga który zaintubuje pacjenta niewydolnego oddechowo czy po urazach czaszkowo-mózgowych w sekwencji RSI. Nie spotkałem się z tym. Co innego anastezjolog czy lek. ze specką z ratunkowej. Czasem bardziej sensownym wyborem zarówno dla ratownika jak i lekarza - wydaje się rurka lub maska krtaniowa. Nie straszcie społeczeństwa a edukujcie - kim jest ratownik i jakie ma uprawnienia. Lawina ruszyła i nie da się jej zatrzymać. Najdalej za 2-3 lata znikną S-ki czy tego chcemy czy nie.
I jak ma być? 2018-02-14 12:43:39
0 0
I jak decyzja Wojewody wie już ktoś? Mam nadzieję że będą 2karetki P zamiast S.