REKLAMA
REKLAMA

GMINA SANOK: Przewiert dla gazociągu pod korytem Sanu to sukces. Sieć ma znaczenie strategiczne dla regionu

GMINA SANOK, REGION / PODKARPACIE. Gaz-System realizuje inwestycję budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina. Końcem minionego roku z sukcesem zakończono przewiert pod rzeką San, jeden z najdłuższych tego typu w Polsce. Kolejne dwie inwestycje: tłocznia gazu w Strachocinie oraz gazociąg biegnący do granicy państwa ze Słowacją stworzą infrastrukturę strategiczną w naszym regionie.

W komunikacie umieszczonym na stronach Gaz-System poinformowano o zakończonym etapie przewiertu pod Sanem

Sukcesem zakończył się przewiert HDD pod rzeką San, stanowiący część realizowanej przez GAZ-SYSTEM inwestycji budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina. Dzięki niemu, bez szkody dla środowiska naturalnego, udało się położyć pod dnem rzeki prawie 1 kilometr gazociągu. Prace nad przewiertem, realizowanym metodą horyzontalnego wiercenia kierunkowego (HDD), rozpoczęły się w sierpniu 2017 r. w miejscowości Mrzygłód (gmina Sanok). Drugi koniec wierconego otworu znalazł się również na terenie gminy Sanok w miejscowości Tyrawa Solna – czytamy.

Co ważne prace nad właściwym przewiertem poprzedziły działania przygotowawcze

– W pierwszej fazie prac wykonano tzw. przewiert pilotażowy dla wykonania rurociągu o średnicy 200 mm, który posłużył docelowo jako rura osłonowa do linii światłowodowej. Równolegle wykonano przewiert pilotażowy pod docelowy gazociąg o średnicy 700 mm. Po wykonaniu otworu rozpoczęto jego poszerzanie, które odbywało się w kilku etapach z zastosowaniem narzędzi wiertniczych dostosowanych do warunków geologicznych. Po osiągnięciu wymaganej średnicy przystąpiono do ostatniego etapu prac, czyli instalacji rurociągu w wywierconym otworze – czytamy dalej w komunikacie.

Budowa gazociągu Strachocina-Hermanowice to jeden z fragmentów nitki południowej, biegnącej na Ukrainę
 Najtrudniejszy element inwestycji, realizowanej także na terenie gminy Sanok, już został wykonany. Był to przewiert pod korytem Sanu, jeden z najdłuższych tego typu w Polsce.

Clipboard01Prace przy gazociągu na terenie gminy idą pełna parą. W grudniu sfinalizowano przewiert pod Sanem, głęboko pod jego korytem, na długości blisko 1 kilometra – mówi Paweł Wdowiak, zastępca wójta gminy Sanok oraz sekretarz gminy.

mine-333326_960_720

Skoro prace były mocno zaawansowane, to i pozostał na razie delikatnie mówiąc, „bałagan na drogach”

Rzeczywiście, z uwagi na to, że wykonawca musiał dotrzeć na plac budowy, nasze drogi gminne i wewnętrzne zostały dosyć mocno rozjeżdżone. Jednak nie ma powodu do obaw, zgodnie z ustaleniami, po zakończeniu inwestycji wszystkie fragmenty infrastruktury drogowej, która uległa zniszczeniu, zostanie odtworzona przynajmniej do stanu poprzedniego – wyjaśnia Paweł Wdowiak.

Dla mieszkańców gminy z terenów przyległych do placu budowy oraz tych, przez których działki przebiega nitka, mają odpłatność w formie odszkodowania z tytułu korzystania z nieruchomości, a także ewentualne wywłaszczenie, gdy zajdzie taka potrzeba, natomiast w przypadkach szczególnych zniszczeń fizycznych na działkach – np. straty w uprawach – mogą liczyć na odszkodowania. Podobnie 2% wartości inwestycji w podatkach ma trafić do kasy gminnej.

Odwiert na terenie gminy Sanok był najtrudniejszą częścią inwestycji, z uwagi na to, że był wykonywany w skale

Przedsięwzięcie Strachocina-Hermanowice stanowić będzie istotny element wschodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe. Liczy ona ok. 72 km gazociągu, poza gmina Sanok przebiegającego również przez tereny innych samorządów województwa podkarpackiego: gminy Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia.

Celem projektu jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz modernizacja i rozbudowa systemu przesyłowego w rejonie południowo–wschodniej Polski. Inwestycja ma duże znaczenie w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska-Ukraina, który przebiegać ma pomiędzy węzłem Hermanowice po stronie polskiej a węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej – czytamy na stronie Gaz-System.

Ponad 110 mln złotych na realizacje inwestycji otrzymano z dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Według prognoz prace mają się zakończyć w 2019 roku.

Trzy strategiczne inwestycje w regionie

W tym miejscu warto dodać, że nitka Strachocina-Hermanowice nie jest jedynym przedsięwzięciem realizowanym na naszym terenie.

W gminie Sanok w Strachocinie powstanie tłocznia gazu za 200 mln złotych. Obecnie trwa procedura przetargowa na jej realizację. Podobnie nitka południowa zostanie pociągnięta ze Strachociny do granicy państwa ze Słowacją. Całość tej sieci zostanie włączona do infrastruktury gazoportu Świnoujście, skąd gaz będzie trafiał własnie do Strachociny, a stamtąd do naszych sąsiadów.

Uruski-Piotr1To ogromne inwestycje za 210 mln złotych. Zwiększą one bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu. Dla nas są szczególnie ważne z tego względu, gdyż dadzą owe miejsca pracy i przyniosą duże podatki z przesyłu gazu dla gmin, na których terenie znajduje się gazociąg – podkreśla Piotr Uruski, poseł na Sejm RP.

Aby uzmysłowić wielkość tych podatków powiem tylko, że np. gmina Sanok rocznie otrzyma ponad 4 mln złotych. Jako region bardzo się cieszymy, że ta inwestycja państwowa dodatkowo zasili finansowo gminne samorządy również w Komańczy, Tyrawie Wołoskiej, Ustrzykach Dolnych, Birczy czy Dydni – kwituje poseł.

12

01-02-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)