REKLAMA
REKLAMA

Grupa przestępcza z Podkarpacia zlikwidowana. Szmuglowali papierosy

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Medyce rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalną dystrybucją na terenie Polski, Niemiec i Czech papierosów bez akcyzy. W ciągu pół roku członkowie grupy wprowadzili do obrotu ponad 209 tysięcy paczek papierosów, narażając Skarb Państwa na straty w kwocie przekraczającej 3,5 mln złotych. Funkcjonariusze do sprawy zatrzymali 6 osób (Polaków i Ukraińców) – wszyscy usłyszeli już zarzuty.

Sprawa miała swój początek w październiku 2017 roku. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki dotarli do informacji, z których wynikało, że w rejonie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce i w Przemyślu działa zorganizowana grupa przestępcza, która zajmuje się skupowaniem, przechowywaniem, przewożeniem oraz dalszą dystrybucją papierosów, nie posiadających polskich znaków skarbowych akcyzy. Obrót kontrabandą miał odbywać się na dużą skalę, a osoby miały osiągać z tego tytułu spore zyski.

Działania operacyjne, trwające 18 miesięcy, doprowadziły do rozpracowania tego nielegalnego procederu, ustalenia tożsamości łącznie sześciu osób z Polski (4) i Ukrainy (2), a także ujawnienia „dziupli”, gdzie przechowywane były papierosy.

W poniedziałek 22 października 2018 r. funkcjonariusze przeszukali łącznie cztery adresy na terenie województwa podkarpackiego i śląskiego, gdzie przechowywano nielegalne towary. Podczas czynności funkcjonariusze zabezpieczyli mienie ruchome w postaci pojazdu i środki pieniężne na kwotę około 50 tys. zł.

Zatrzymano 6 osób, w tym 4 ob. Polski, mieszkańców powiatu przemyskiego, jasielskiego i woj. śląskiego (27, 46, 48 i 60 lat), a także 2 ob. Ukrainy (40 lat i 42 lat).

Zebrane dowody potwierdziły, że osoby te były ze sobą powiązane i tworzyły nieformalną grupę, w której istniał podział zadań, których celem było popełnianie przestępstw skarbowych.

Organizatorem tego nielegalnego procederu był 27-letni mieszkaniec Przemyśla. On sam lub za pośrednictwem innych osób nabywał na przygranicznych bazarach od obywateli Ukrainy papierosy, przechowywał je i organizował system dystrybucji na terenie Polski, ale również Czech i Niemiec. Pozostali podejrzani brali udział w kupowaniu papierosów, po czym przewozili je do „ dziupli”, gdzie były ukrywane.

Lider grupy ukrywał papierosy m. in. na posesji w specjalnie skonstruowanej przez siebie skrytce w kanale garażu. Ujawniona skrytka mogła pomieścić nawet 30 tysięcy paczek papierosów.

Śledztwo wykazało, że w okresie od października 2017 r. do kwietnia grupa wprowadziła do obrotu ponad 209 tysięcy paczek papierosów, powodując uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie przekraczającej 3,5 mln złotych.

Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. W dniach 22 – 23 października Prokurator Okręgowy przedstawił podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Za te czyny grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wobec lidera – 27-letniego mieszkańca Przemyśla, jak również wobec 60-letniego mieszkańca Medyki, Sąd Rejonowy w Przemyślu, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci: poręczeń majątkowych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Rozpracowana międzynarodowa grupa przestępcza w okresie od października 2017 r do kwietnia 2018r na samym tylko podatku akcyzowym uszczupliła należności Skarbu Państwa na kwotę prawie 3,5 mln. zł.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

BiOSG

06-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)