REKLAMA
REKLAMA

Harcerze-ekolodzy podczas „Florka” (ZDJĘCIA)

SANOK, BIESZCZADY / PODKARPACIE. XXI Zlotem Harcerzy – Ekologów, który odbył się w dniach 25-27 maja w bazie „Berdo” zakończyła się już 29 edycja Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”.

Od września 2017 r. do końca kwietnia 2018 r. 30 środowisk, głównie z Podkarpacia, realizowało następujące zadania:

Zadanie 1. Gospodarstwa ekologiczne (termin realizacji – do 31.10.2017) – celem zadania było poznanie zasad funkcjonowania gospodarstw ekologicznych. Uczestnicy akcji „Florek” mieli odwiedzić gospodarstwo ekologiczne i porozmawiać z jego właścicielem na temat zasad prowadzenia takiego rodzaju działalności, dowiedzieć się jakie napotyka trudności i jakie ma sukcesy.

Zadanie 2. Czym są produkty organiczne? (termin – do 20 grudnia 2017). Realizując to zadanie mieli odpowiedzieć na pytania: jak powstają produkty organiczne. Jakie zasady obowiązują przy produkcji, transporcie i przechowywaniu ich? Gdzie można je kupić? Jak się je oznacza na opakowaniach? Kto i dlaczego je kupuje? Czy rzeczywiście są zdrowsze czy to tylko chwyt marketingowy służący wyciąganiu od nas coraz większych pieniędzy na żywność?

Zadanie 3. Wady i zalety GMO (do 28 lutego 2018). Celem tego zadania było poznanie problemu żywności modyfikowanej genetycznie. Młodzi harcerscy ekolodzy naprzód dowiadywali się w jakim celu modyfikuje się rośliny uprawne, poznawali stanowiska zwolenników i przeciwników, a potem zorganizowali debatę na ten temat. Upowszechnili również informację na temat oznakowania produktów z GMO w sprzedaży.

Zadanie 4. Zbiórka kulinarna (do 31 marca) – zadanie polegało na wspólnym przyrządzaniu potraw z produktów ekologicznych oraz z produktów kupowanych w sklepach. Porównywano m.in. smak jajecznicy z jajek od kur hodowanych w klatkach i jajecznicy z jaj od „szczęśliwych kurek”, swobodnie biegających po podwórkach. Smak majonezu własnej produkcji i smak majonezu ze sklepu.

Zadanie 5. Jak można zlikwidować problem głodu na świecie? (zadanie należało zrealizować do końca kwietnia 2018 r.) – młodzi ludzie nie tylko mieli dowiedzieć się, jak najwięcej, na temat tego bardzo ważnego, globalnego, problemu, ale także zaproponować różne rozwiązania.

Sprawozdania i meldunki z realizacji zadań przekazywano na bieżąco do sztabu akcji „Florek”, którym kierowała hm. Magdalena Zgódko. Informacje te były zamieszczane na facebooku.

Wszystkie zadania zrealizowały 23 zespoły i one otrzymały zaproszenie na XXI Zlot Harcerzy Ekologów. Program zlotu, oprócz wymiany doświadczeń, pokazu prezentacji i filmów z realizacji zadań, obejmował warsztaty terenowe, które przeprowadził leśniczy Andrzej Buszta oraz wykonanie wystawy prac i meldunków, a także, w sobotni wieczór, ognisko harcerskie pod hasłem „Bieszczady w poezji i piosence” poprowadzone przez komendantkę sanockiego hufca. Podczas zlotu odbył się także konkurs na najciekawszą wystawę prac i meldunków. Ostatni dzień zlotu to prezentacja wystawy, uroczysty apel z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród oraz kończąca zlot polowa msza święta, odprawiona przez kapelana hufca – o. Stanisława. Modlitwa przy akompaniamencie ptasich treli ma szczególny wymiar.

Sponsorami nagród (w miarę możliwości wartościowych, to przecież za kilka miesięcy pracy np. za I miejsca – teleskop) byli: WFOŚiGW w Rzeszowie, Tadeusz Pióro – Burmistrz Sanoka, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i Nadleśnictwo Lesko.

Organizatorzy zlotu – Hufiec Ziemi Sanockiej i Stowarzyszenie Wychowawców „Eleusis” – wsparli go także w zakresie pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia i transportu. Pragnę dodać, że cała praca merytoryczna i organizacyjna akcji „Florek” i XXI Zlotu Harcerzy Ekologów została wykonana przez wolontariuszy. Szczególnie należy wyróżnić sztab zlotu w składzie: phm. Edyta Bielak – komendantka sztabu, Druhna Iwona Brząska – zastępca komendanta zlotu, członkowie sztabu: pwd. Paulina Myćka, pwd. Mateusz Kaczkowski (oboźny zlotu), pwd. Jakub Kwaśniewicz (kwatermistrz zlotu), h. Anna Czubek, dh. Hubert Kikiela i dh. Mateusz Kwaśniewicz. A hm. Marek Zgódko, komendant ośrodka „Berdo” zapewnił uczestnikom zlotu bardzo dobre warunki pobytu i pomógł w realizacji programu zlotu.

W trzydniowym zlocie uczestniczyło 120 osób z 16 środowisk. Zaproszenie na zlot otrzymało 23 zespoły, bo tyle zrealizowało wszystkie zadania w terminie i przesłało meldunki do sztabu akcji. A oto wyniki XXIX edycji:

Kategoria zuchy:
I miejsce – Gromada Zuchowa „Leśne Ludki” z Parkosza
II miejsce – Gromada Zuchowa „Promyczki” z Lipin
III miejsce – 51 Gromada Zuchowa „Grzybowe Ludki” z Falejówki
IV miejsce – 4 Gromada Zuchowa „Słoneczne Promyki” z Ostrowa
V miejsce – 15 Gromada Zuchowa „Płonące Iskierki” z Krowicy Samej
VI miejsce – 1 Gromada Zuchowa ” Zuszki Duszki” z Nowej Dęby
VII miejsce – 1 Pilzneńska Gromada Zuchowa „Zielone Żabki” z Pilzna
Kategoria harcerze:
I miejsce – 1 Pilzneńska Drużyna Harcerska „Zielona Jedynka”
II miejsce – 15 Drużyna Harcerska Jaćmierz im. mjr Jana Piwnika PONUREGO z Jaćmierza
III miejsce – 16 Drużyna Harcerska z Falejówki
IV miejsce – 9 Drużyna Harcerska z Krowicy Samej
V miejsce – 2 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Diablice” z Mielca
VI miejsce – 42 Drużyna Harcerska z Prusieka
VII miejsce – 2 Drużyna Harcerska „Bytnarówka” z Ostrowa
VIII miejsce – 18 Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów z Myczkowa
IX miejsce – 6 Rzeszowska Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „SŁONECZNIKI”
Kategoria harcerze starsi-ekolodzy
I miejsce – Młodzi Zagórscy Ekolodzy z Zagórza
II miejsce – 77 Drużyna Starszoharcerska „Czarne Orły” Parkosz
III miejsce – 11 Drużyna Harcerska Bukowsko
IV miejsce – 5 Drużyna Harcerska z Lipin
V miejsce – 56 Drużyna Harcerska im. III Zgrupowania AK „POCISK” z Dobrkowa
Natomiast w konkursie na najciekawszą ekspozycję prac i meldunków, wykonaną podczas XXI Zlotu Harcerzy Ekologów, poszczególne miejsca zajęli:
Kategoria zuchy:
1. 51 Gromada Zuchowa z Falejówki
2. 7 Gromada Zuchowa „Leśne Ludki” z Parkosza
3. 4 Gromada Zuchowa „Słoneczne Promyki” z Ostrowa
4. 1 Pilzneńska Gromada Zuchowa „Zielone Żabki” z Pilzna

Kategoria harcerze:
1. 5 Drużyna Harcerska z Lipin
2. 1 Pilzneńska Drużyna Harcerska „Zielona Jedynka”
3. 16 Drużyna Harcerska z Falejówki
4. 42 Drużyna Harcerska z Prusieka

Kategoria harcerze starsi/koła ekologiczne:
1. 77 Drużyna Starszoharcerska „Czarne Orły” z Parkosza
2. Młodzi Zagórscy Ekolodzy z Zagórza
3. 11 Drużyna Harcerska z Bukowska
4. 56 Drużyna Harcerska z Dobrkowa

Podczas apelu wręczono także dyplomiki i upominki (książki) opiekunom i drużynowym, a niektórzy z nich otrzymali indywidualne odznaki akcji „Florek”. Odznakę złotą, za co najmniej 5–letni okres udziału w akcji „Florek”, otrzymały: phm. Anna Hawrylak – drużynowa 15 Gromady Zuchowej „Płonące Iskierki” z Krowicy Samej, phm. Elżbieta Oleszycka – drużynowa 9 Drużyny Harcerskiej Staży Granicznej z Krowicy Samej i pani Krystyna Witowicz – opiekun Koła „Młodzi Zagórscy Ekolodzy”. Srebrną (3 lata pracy) – pwd. Jakub Kwaśniewicz ze sztabu zlotu oraz pwd. Agnieszka Baranowska – drużynowa 16 DH w Falejówce. Brązowe odznaki (za 2 lata) wręczono: pwd. Dorocie Sarad – drużynowa 56 DH z Dobrkowa, pwd. Grażynie Anioł – drużynowa GZ z Lipin, phm. Grażynie Balawander – drużynowa 4 GZ z Ostrowa, Dh. Elżbiecie Bara – drużynowa ! GZ w Pilźnie, pwd. Paulinie Myćka – drużynowa 42 DH w Prusieku, dh. Annie Jaje – drużynowa GZ „Lesne Ludki” z Pilzna, hm. Marii Smoła – Wójcik, drużynowej z 1 Pilzneńskiej Drużyny Harcerskiej i phm. Ewie Kseniak, drużynowej 11 DH z Bukowska. Apel był także okazją do podziękowania Panu Andrzejowi Buszcie za kilkuletnie wspieranie działań sanockich harcerzy w zakresie edukacji ekologicznej – hm. Jerzy Kwaśniewicz, przewodniczący kapituły odznaki honorowej hufca i komendantka hm. Krystyna Chowaniec wręczyli odznakę „Zasłużony dla Hufca Ziemi Sanockiej”.

XXI Zlot Harcerzy – Ekologów przeszedł do historii, zakończył kilkumiesięczną pracę, umożliwił poznanie piękna okolic Jeziora Myczkowieckiego, a także był inspiracją do dalszych działań – podczas spotkania kadry instruktorskiej planowano już następną, jubileuszową XXX edycję, Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”.

materiały nadesłane,opr. hm. Krystyna Chowaniec

06-06-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)