REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: „Psy powinny być na smyczy i w kagańcu, czy nie?” (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Jedna z naszych Czytelniczek zgłasza sprawę wyprowadzania psów w mieście. Przede wszystkim zastanawia się, czy właściciele powinni zakładać swoim pupilom kagańce i czy regulują to przepisy.

W jeden z ostatnich weekendów spotkała mnie nieprzyjemna sytuacja. Na osiedlu Olchowce chciałam wjechać wózkiem z dwuletnią córeczką do sklepu spożywczego po lody, obok jest plac zabaw pełen dzieci. Niestety, wejście do sklepu zagrodził nam duży pies na długiej smyczy. Był bez kagańca i mimo wspomnianej smyczy, swobodnie mógł dosięgnąć zarówno do drzwi sklepowych, jak i na podjazd dla wózków – relacjonuje Internautka.

Dodaje, że pies wyglądał nieprzyjaźnie i miał podwinięte uszy. Kobieta nie zdecydowała się na wejście do sklepu, pomachała przez szybę ekspedientce, po chwili zaś ze środka wyszła właścicielka psa.

Internautka weszła do sklepu, kiedy właścicielka psa skróciła mu smycz. Czytelniczka dopiero wtedy postanowiła zrobić zdjęcie. Foto: materiały nadesłane

Kiedy zapytałam, czy mogłaby zabrać zwierzę, żebym mogła przejechać bezpiecznie wózkiem z dzieckiem oświadczyła, ze pies jest łagodny i nic nikomu nie zrobi. Ponieważ towarzyszyła mi mama, która panicznie boi się dużych psów, wywiązała się niemiła dyskusja o kagańcach, smyczach i naszych obawach, w związku z tym jak wiele słyszy się ostatnio o przypadkach dzieci pogryzionych przez psy – argumentuje Internautka.

Podkreśla, że jedyną rzeczą jaką zrobiła kobieta to o 2/3 skróciła smycz zwierzęciu tak, że można było wejść do sklepu.

Mogła przypiąć psa w innym miejscu po prostu, ale twierdziła że nie ma obowiązku trzymania go na smyczy bo jest grzeczny, nie ma również obowiązku zakładania mu kagańca, do tego ofuknęła mnie, że jak mogę zwracać jej uwagę, skoro ona zna przepisy i swoje prawa, szczególnie, że ma męża policjanta – mówi dalej Czytelniczka.

Jak wygląda rzeczywistość prawna i jakie obowiązki maja właściciele zwierząt?

Kwestie te reguluje uchwała z 19 grudnia 2017 roku w sprawie „Uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Sanoka” – wyjaśnia Marek Przyrastasz, komendant Straży Miejskiej.

Jak precyzuje, w rozdziale VI par. 12 pkt. 1 znajdziemy informacje, że osoby utrzymujące zwierzęta mają obowiązek sprawować nad nimi nadzór w miejscach publicznych w taki sposób, aby nie powodowały one zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi oraz innych zwierząt.

W kolejnych punktach przepisy jasno określają, że wyprowadzając pupila poza teren własnej posesji czy wychodząc z bloku, właściciel ma obowiązek prowadzenia psa na smyczy. Z kolei psy należące do ras uznanych za agresywne lub mieszańców tych ras, muszą być wyprowadzane w kagańcu.

Podobnie wygląda sytuacja ze spuszczaniem pupili ze smyczy. Nawet jeśli nie jest on rasy uznawanej za agresywną, może biegać wolno, ale tylko w kagańcu.

Istnieje wyjątek od tych reguł. Nie obowiązują, gdy mamy do czynienia z oznakowanymi psami przewodnikami i asystującymi osobom niepełnosprawnym. Obowiązek smyczy i kagańca nie dotyczy także szczeniaków do 6 miesiąca, o ile właściciel posiada dokument potwierdzający wiek pupila.

 

foto: materiały nadesłane

25-07-2018


Komentarze wyróznione:
(zarejestrowanych czytelników)

Grażyna Bajer2018-07-25 16:23:26
0 0
Sraniec nie kaganiec..psy agresywne..tak..Smycz obowiązkowa
Odpowiedz
Paweł Nowak Nowak2018-07-25 17:50:17
0 0
To nie psy są agresywne tylko ich opiekunowie
Odpowiedz
Paweł Nowak Nowak2018-07-25 17:50:17
0 0
To nie psy są agresywne tylko ich opiekunowie
Odpowiedz
Paweł Nowak Nowak2018-07-25 17:50:18
0 0
To nie psy są agresywne tylko ich opiekunowie
Odpowiedz
Paweł Nowak Nowak2018-07-25 17:50:18
0 0
To nie psy są agresywne tylko ich opiekunowie
Odpowiedz
Grażynka Cyp2018-07-26 12:22:49
0 0
Ta pani co sie bala pieska tez nielubi ludzi kazdy kto kocha i ratuje zwierzeta jest dobrym czlowiekiem
Odpowiedz


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

właścicielka dużego psa2018-07-25 12:26:36
0 0
sprawa wyjaśniona jasno i wyraźnie! pies czy to doberman, czy inny ma mieć kaganiec i już...
faf2018-07-25 12:28:11
0 0
niesamowita historia... emocje jak na grzybobraniu
CiR2018-07-25 12:38:51
0 0
Ogolnie psiarze uwazaja sie za wyzsza kaste!!
do właścicielka dużego psa2018-07-25 12:42:13
0 0
Sprawa wyjaśniona jasno i wyraźnie a ty i tak nie zrozumiałaś. "wyprowadzając pupila poza teren własnej posesji czy wychodząc z bloku, właściciel ma obowiązek prowadzenia psa na smyczy. Z kolei psy należące do ras uznanych za agresywne lub mieszańców tych ras, muszą być wyprowadzane w kagańcu." Czyli nie każdy ma mieć kaganiec.
Bolek2018-07-25 12:52:28
0 0
A na Yorki ?
Psiarka2018-07-25 12:58:08
0 0
To dlaczego psy nie mają kagańców, skoro przepis mówi, że jest taki mus.
Pieprzyk2018-07-25 13:03:42
0 0
Ja mam pieprz na psy i fuuuuuuuuk.
Nie boję się psów2018-07-25 13:03:43
0 0
Osobiście nie lękam się psów, ale czasami się boję, gdy pies spogląda na mnie nieprzyjaźnie. Myślę, że psy podobnie jak ludzie mogą mieć uprzedzenia;-) Z tego wynika, że właściciele powinni o tym pamiętać i trzymać swoich ulubieńców z dala od innych przechodniów. Psy lubią obwąchiwać i podchodzą do obcego człowieka z pełnym zaufaniem. Jeśli obwąchiwany wykona gwałtowny ruch, gest itp. to piesek w odruchu bezwarunkowym może zrobić mu "bubę". Pewnego razu byłem świadkiem nieco komicznej sytuacji. Do sklepu "Żabka" wszedł facet z psem "bokserem". W kolejce do kasy stał elegancko ubrany w białe spodnie i ciemną marynarkę pan. Piesek, widać docenił szyk klienta i podszedł się przywitać. Z jego warg spływała paskudna gluta, którą opaskudził (niechcący) biała spodnie eleganta. Gość obejrzał spodnie i zwrócił się grzecznie (i tutaj cud) do właściciela, by ten trzymał psa przy swojej nodze. Na to facet odparł, że piesek mimo swoich rozmiarów jest potulny, jak baranek i nie należy się go bać. Fakt piesek był bardzo grzeczny tylko "posmarkany".
rysio2018-07-25 13:50:31
0 0
To nie pies jest winien,ale jego właściciel/ka.Nie ma czegoś takiego,że pies jest łagodny i nikomu nic nie zrobi.Ma być prowadzony na smyczy i nie ma dyskusji,regulują to przepisy.Nie może być puszczany wolno,a tak jest na sanockich błoniach tych koło basenów i tych na "Białej Górze".Druga sprawa to obsry..nie chodników i terenów zielonych i nie sprzątanie po swoich pupilach..To jest plaga i zwykłe chamstwo.I w tym miejscu chciałbym serdecznie pozdrowić bezczelnego babsztyla z Mickiewicza i jej ob...nća.Na Mickiewicza się wstydzi,to przychodzi na trawnik na Orzeszkową,żeby jej kundel mógł się ze..ać.Masz babo psa to zbieraj po nim g.wno.
Xxxx2018-07-25 14:10:52
0 0
Ok każdy opiekun zna swojego psa i wie jak pies reaguje na innych ma swoje prawa i obowiązki .Ale jak widzę niektórych ludzi szczajacych pod blokami i w parkach albo dzieci tłumacz butelki i gdy się im zwraca uwagę to jeszcze mają focha a rodzice pretensje to mi ręce opadają .Moje stwierdzenie jest takie ze najgorzej zachowując się pies i tak jest lepszy od człowieka
Głupich nie sieją 2018-07-25 14:29:29
0 0
Na Jana Pawła jest taki jeden cwaniaczek, który dumnie paraduje z psem o wyglądzie buldoga amerykańskiego bez kagańca, pomiędzy małe dzieci które bawią się przy jego klatce... Upomniany potrafi bezczelnie pyskować, ale jaki pies taki właściciel...
asa-syn2018-07-25 14:56:34
0 0
Raz chciałem skorzystać z bankomatu przy Stokrotce na ul. Feliksa Gieli, zaparkowałem auto na parkingu koło marketu, szybko wysiadam i szybkim krokiem do bankomatu a tu wtf ...? Centralnie pod bankomatem jakiś debil przypiął psa (wyglądał na pitbulla o jasno - brązowej sierści). Pies wygląda na groźnego i jest bez kagańca przywiązany do barierki jakimś grubym sznurem na jeden supeł, jakby tylko miał ochotę to bez problemu by się zerwał. Zauważyłem jakąś sprzątaczkę z tego marketu i mówię żeby zawołała ochroniarza i niech on zabiera tego psa. Chcę wybrać szybko kasę bo się śpieszę, kobieta mówi, że tu nie ma ochroniarza żadnego a temu co zostawia tu psa już zwracała uwagę ale typ najwidoczniej ma to daleko i głęboko... Głupków nie brakuje, to że pies nie ugryzie swojego właściciela to nie znaczy że nie ugryzie przypadkowego przechodnia. A potem będzie gadanie właściciela, że pies był do tej pory taki łagodny.
Ja swojego yorka2018-07-25 15:20:56
0 0
noszę w reklamówce, czy w reklamówce muszę mu zakładać kaganiec?
asa-syn2018-07-25 15:21:51
0 0
Raz chciałem skorzystać z bankomatu przy Stokrotce na ul. Feliksa Gieli, zaparkowałem auto na parkingu koło marketu, szybko wysiadam i szybkim krokiem do bankomatu a tu wtf ...? Centralnie pod bankomatem jakiś deb...l przypiął psa (wyglądał na pitbulla o jasno - brązowej sierści). Pies wygląda na groźnego i jest bez kagańca przywiązany do barierki jakimś grubym sznurem na jeden supeł, jakby tylko miał ochotę to bez problemu by się zerwał. Zauważyłem jakąś sprzątaczkę z tego marketu i mówię żeby zawołała ochroniarza i niech on zabiera tego psa. Chcę wybrać szybko kasę bo się śpieszę, kobieta mówi, że tu nie ma ochroniarza żadnego a temu co zostawia tu psa już zwracała uwagę ale typ najwidoczniej ma to daleko i głęboko... Głupków nie brakuje, to że pies nie ugryzie swojego właściciela to nie znaczy że nie ugryzie przypadkowego przechodnia. A potem będzie gadanie właściciela, że pies był do tej pory taki łagodny.
Danuta2018-07-25 16:25:31
0 0
Jestem właścicielką dużego psa i wiem, że powinno ponosić się odpowiedzialność za swoje zwierzę i nie ma tłumaczenia groźny lub nie
..2018-07-25 16:39:54
0 0
A jak zrobi kupę to niech baba sprząta po kundlu
Mieszkaniec Olchowiec2018-07-25 20:10:18
0 0
Mało tego. Na tym samym placu zabaw swobodnie biega sobie bez żadnej opieki i zabezpieczeń dosyć duży biszkoptowy labrador i co?, ano nic. Tabliczki na osiedlu zakazujące wejścia zwierząt na plac zabaw sobie wiszą a i tak wszyscy mają to gdzieś
Brońmy pieski2018-07-25 20:45:23
0 0
Dlaczego wszyscy nalatujecie na pieski. A koty to co? Robią to samo tylko się z tym nie afiszują. Czy ktoś po nich zbiera? Siedzi taki kocur i patrzy, i knuje jak się człowiekowi wpiąć w szyję. Straż się boi, bo wiedzą, że koty to mściwe bestie i pamiętliwe. A jeszcze większy zespół brudasów to można spotkać w mieście. Roznoszą ptasią grypę a do tego wydalają gdzie popadnie. Nie widziałem, bo się z tym kryją, naśladując koty, ale domyślam się. W ogóle to należy też coś zrobić z tymi kaczkami, które załatwiają swoje fizjologiczne potrzeby nie wychodząc z wody. Też bezpośrednio nie widziałem no bo jak mam zobaczyć, gdy cały dzień trzymają kuperki w wodzie. A wy tylko na pieski nalatujecie. Wiem że pieska łatwo wypatrzyć w niekoszonym od 2 miesięcy osiedlowym trawniku, bo się garbi.
Monika2018-07-25 20:54:17
0 0
Nasz stosunek do zwierząt jest miarą naszego człowieczeństwa, ludzie zdecydowanie są gorsi od psow. Człowiek to jedyna istotą na Ziemi, która obdarzona jest inteligencją? Niestety, stwierdzam z przykrością, że niektórzy ludzie są tak prymitywni, że zwierzętom do stóp nie sięgają. Ale fajnie jest jak zwierzęta ratują ludzi, wtedy te prymitywne istoty to doceniają.
Skorek2018-07-25 21:05:34
0 0
"Psy mają być pod kontrolą właścicieli" a nie w kagancu czy na smyczy ! Debile!
przyjaciel psów2018-07-25 21:16:13
0 0
Od czasów,gdy wprowadzono w naszym mieście restrykcyjne przepisy dotyczące opieki nad psami ,nikt nie pomyślał,jakie nieprzyjemności spotykają ich właścicieli ze strony nadwrażliwych ludzi. Wszędzie postrzega się w tych najwierniejszych przyjaciołach człowieka potencjalnego gryzącego burka,który zaatakuje i pogryzie.Jest to psychoza naszych czasów,którą ''wypracowują ''usilnie,ci którzy o psach niewiele wiedzą,szczególnie o tych miejskich.Psy miejskie, chodzą swoimi ścieżkami,jakby nikogo nie zauważały,ludzie ich nie interesują w ogóle.Nawet przekraczają jezdnię po pasach biorąc przykład z ludzi.Inaczej to wygląda poza miastem,gdy spuszczone na cała noc z łańcuchów mogą być groźne.Taki bowiem zwyczaj istnieje po wsiach,gdzie żadne obowiązki względem ich właścicieli nie są egzekwowane. W większych miastach już dawno zainstalowano w murach sklepów haki,do których można przywiązać pieska,gdy się wchodzi po zakupy ,a bojący się , nie mają powodu do bania się i nie ma problemu.Takich haków montują kilka w odpowiedniej ,bezkonfliktowej odległości od siebie. U nas w Sanoku ,jeszcze nikt nie wpadł, o dziwo, na taki pomysł i pieski przywiązuje się ,gdzie się da,np. ; do słupa ,do drogowskazu, do drzwi sklepowych, do poręczy,do drzewa etc. etc. Mam nadzieję,że odpowiedni wydział UM w Sanoku , Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt Straż Miejska.zainteresują się moją propozycją zyskując tym samym wdzięczność społeczeństwa,że coś uczyniono dla naszych najwierniejszych przyjaciół,małych i dużych różnej maści , zawsze prawdziwie wiernych czworonogów.
Pustaki cebulaki narzekające na psy2018-07-25 21:40:36
0 0
Pogryzienia przez psów? A może nieuwaga opiekunów dzieci? Kto normalny daje głaskać dziecku obcego psa? Kto normalny daje wejść do kojca z psami dziecku? Pies wysyła znaki ostrzegawcze. A najgorsze psy to te wszystkie yorki i inne małe psy, których właściciele nie szkolą, no bo po co- przecież to taki mały niegroźny pies. Jeśli pani przewiazala psa to na co drazyliscie temat? Szukaliście sztucznej zadymy? Tylko to potraficie. A autor wpisu powinien się zastanowić czy wgl opublikować coś takiego. Zamiast tego napisać coś o patologii która szerzy się do okola.
sąsiadka Mirandy2018-07-25 21:45:26
0 0
a miranda ze swoim kundlem bez smyczy i kaganca łazi po placu szkolnym . piesek załatwia sie tam gdzie bawią sie dzieci. i nic jej nie zrobicie . bo ma znajomosci a wy nie
@brońmy pieski2018-07-25 21:58:20
0 0
ryby też srają do wody ale to jakoś właścicielom stawów nie przeszkadza...
Mieszkanka Sanoka2018-07-25 22:25:08
0 0
Czyli wystarczy zarobić zdjęcie, napisac co chcemy (bez konfronkacji z pomawiana stroną)i będzie to opublikowane na portalu?Przerażające!
Pw2018-07-25 22:54:45
0 0
Niech czytelniczka sobie założy kaganiec
Mark2018-07-26 04:49:53
0 0
Pies agresywny ma miec żółta bandamke, kokarde, obroze, szelki, jednym słowem cokolwiek zoltego zeby oznajmic innym ze gryzie. W przypadku wprowadzania psow to poes ma bhc na smyczy, niezależnie od wielkości psa, czy to ratlerek/york czy dog/chow-chow. Kaganiec to kara czyli wychodzenie i nakładanie psu kaganca powoduje ze pies glupieje i zaczyna sie rzucac bez powodu. Male psy ujadaja czesciej jak duze i potrafia sie rzucic, to czemu dla yorka kaganca nie zaloza?
Posiadacz amstaffa 2018-07-26 05:22:29
0 0
Normalnie jakaś totalna bzdura. Kto wymyśla takie durne przepisy. Rozumiem jeśli chodzi o chodzenie na smyczy, ale jeśli chodzi o kaganiec to za miejsca publiczne uważam np.pociąg, autobus czy tramwaj. Ostatnio dostało mi się za to że wchodzę z psem na swoje osiedle (pies na smyczy) bez kaganca który miałem w ręku i że jak go zaraz nie założę to kobita dzwoni na policje bo ten pies ma chodzić w kagancu. To też jest zwierzę i potrzebuje swobodnie się wybiegac i żyć normalnie, ale jak widać nie którzy tego nie rozumieją. Tak na marginesie albo zakupy albo spacer, a jak już się wchodzi do sklepu to trzeba trochę pomyśleć gdzie psa przywiązać i napewno zostawienie go w samym wejściu nie jest dobrym pomysłem.
miśTeddy2018-07-26 05:41:44
0 0
popieram panią z wózkiem jeszcze dzis powina isc pani na policje i złozyc zawiadomienie... pieś na foto to doberman . kazdy pies bez papierów to kundel.. taki wioskowy misiek.. jak policja nie wycianie wniosków zaraz po sanoku zaczną chodzic dresy bez szyi z pitbulami bez papierów i mówic ze to jamnik jest.. tego wymaga interes społeczny nie dajmy sie zastraszyc.
@mieszkanka sanoka2018-07-26 05:57:29
0 0
powinna sie pani cieszyc teraz pani pieś sławny jest nie tylko na błoniach
pikpok2018-07-26 06:08:59
0 0
Pieprzona grażyna, bo ona ma męża policjanta.... co za głupota
Władek2018-07-26 06:21:40
0 0
w sklepie PSS nr1 pracują najmilsze i najładniejsze panie na świecie ;)
do mieszkanki sanoka2018-07-26 06:25:13
0 0
jakie pomówienie. .. to moze psa tam nie było ? a na zdieciu to kot jest
do grazyny 2018-07-26 06:28:22
0 0
kota przy dzwiach niech sobie przypina w swoim domku .
lubię psy ale2018-07-26 07:06:30
0 0
Z psami jak z ludźmi: "Im serce bliżej d... to pies (i człowiek) wredniejszy". Najgorsze i najbardziej agresywne psy jakie osobiście znam to małe psy: jamnik, York, mix terier, chichuachua. Nie rozumiem nagonki na psa który nie atakuje, nie szczeka, tylko stoi grzecznie i czeka pod sklepem na panią. Mieszkam na Błoniach i często pod stokrotką oraz w roku szkolnym pod szkołą, przywiązywany jest średni kundelek ze stojącymi uszami, który ujada tak, że wszystkie zęby pokazuje. Omijamy go szerokim łukiem, to głupota właściciela że zostawia tego psa w miejscu publicznym bez kagańca i nadzoru. Ja mam kundelka wielkości kota i jest to bardzo łagodny, nieszczekający i grzeczny pies. Ale nawet mając takie spokojne psisko, nie pozwalam obcym dzieciom pogłaskać psa bez przytrzymania szyi i głowy psa. Nie mam pełnego zaufania jak pies odniesie się do obcego dziecka.
Zgred2018-07-26 08:25:37
0 0
O! Jaki słodki! Słuszne ktoś zauważył, na kagańce zasługują ludzie.
romek2018-07-26 08:39:15
0 0
A ja mam kota i kużwa,wczoraj zaczął szczekać.A tak na poważnie,to śmieszą mnie ci obrońcy psów.Wystarczy poszukać po internecie,i dowiemy się,że w naszym kraju mamy setki pogryzień przez psy,również zdarzają się zagryzienia.I nie zrobiły to psy prowadzone na smyczy, czy z założonymi kagańcami.Panie i panowie właściciele psów.Pies to nie jest zabawka,to jest obowiązek.Mając psa,musimy mu zapewnić odpowiednie warunki.A niestety,mnóstwo dużych psów jest trzymanych malutkich mieszkaniach,zostawiane są same na czas kiedy właściciel jest w pracy itp.Mając psa musimy przestrzegać przepisów dotyczących właścicieli i psów.Prowadzić na smyczy, rasy niebezpieczne mają mieć założony kaganiec,należy psy szczepić i sprzątać po nich. I to ma być bezwzględnie przestrzegane.Te przepisy nie zostały wymyślone dlatego,że ktoś nie lubił psów,ale po to,żeby chronić nas zwykłych obywateli i nasze dzieci.I wszelkie idiotyczne komentarze,które bronią tych "psiarzy",którzy łamią przepisy,którzy nie sprzątają po swoich psach,stwarzają swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia innych ludzi są absurdalne i głupie.
Pastelka2018-07-26 08:44:11
0 0
Moim zdaniem kaganiec dla psa który jest dobrze wychowany jest zupełnie niepotrzebny, bo psy które gryza, szczekaja itp. są porostu źle wychowane. W skrócie jak jest pies dobrze wychowany to nie szczska bez powodów na ludzi (powody szczekanie np. włamywacz) nie gryzie, nie ciągnie na smyczy itp. A pies źle wychowany to pies który szczęka bez powodów, gryzie itp. A w sprawie tej sytuacji to właścicielka psa powinna powiedzieć że jest wychowany i nie gryzie, ale skróci smycz bo pani ma prawo się boic.
NoBo2018-07-26 09:00:18
0 0
moim zdaniem kazdy kto pojawi sie z psem poza wlasna posesja od razu powinien dostac mandat 100zl to miasto od razu byloby wolne od odchodow a jak chcialby odzyskac stowe to musialby przyjsc z pupilka odchodami !!!!!
ogarnijcie sie2018-07-26 09:51:05
0 0
pies na fotce to dobrmnam . rasa ufna i łagodna ale tylko dla włascicieli.. stworzona do obrony. terytorium . taki piesek na posesi jak najbardziej tak ale nie pod sklepem . sklep nie jest własnoscią tej pani
ogarnijcie sie2018-07-26 09:55:15
0 0
10 metrów od wejscia . prosze go trzymac
więcej koszy !2018-07-26 11:51:49
0 0
A mnie najbardziej śmieszy fakt, że na osiedlowych trawnikach (m os. Błonie)stoją tabliczki" Posprzątaj po swoim psie"... Ale nie to jest zabawne, bo jak najbardziej chcę posprzątać, no pewnie, ale brak jest koszy na śmieci, do których chciałbym wrzucic kupę... wypada woreczek z nią zawiesić na tabliczce. Takie kosze powinny być umieszczone co kilka metrów i myślę, że problem by zmalał.
@wiecejj koszy2018-07-26 12:08:59
0 0
niech sobie kupe do domu zabiorą... opisywane osiedle to czołgowisko gdzie mieszkają nowobogatcy
BrakOdpowiedzialnosci2018-07-26 17:28:38
0 0
To że jest tyle spraw rozbuchanych o agresji psów to wina ludzi. Ludzi którzy są nieodpowiedzialni, niepoinformowani, bezmyślni. Gdyby zamiast kupować psa np.rasy obronnej lub gonczej do bloku zadano sobie trud zaznajomienia czego potrzebuje takie zwierzę i jakie warunki musi spełnić właściciel nie byłoby tyle sfrustrowanych a zatem i nadenergetycznych (niewybieganie to nagromadzenie energii, nadmiar energii źle lub wcale nie ukierunkowany może wywołać agresję nie tylko u zwierząt - popatrzcie na ludzi reagują tak samo). Z drugiej strony gdyby tyle samo uwagi poświęcili pozostali członkowie społeczeństwa na zaznajomienie się z podstawowymi zasadami postępowania i rozumienia zwierząt (kot macha ogonem=jest zły i ostrzega o tym a nie jest "uroczy" lub pies kładzie uszy po sobie odsłania kieł = ostrzega, a nie zachęca do bliższego kontaktu) to nie byłoby tyle nieporozumienia. I przede wszystkim LUDZIE nie zwierzęta wprowadzili betony, klatki, windy, molochy, i wyrwali je z naturalnych środowisk (udomowienie, oderwanie od stada, zamknięcie w domu/mieszkaniu/ogrodzie). I to LUDZIE powinni zdać sobie sprawę z odpowiedzialności za swoje czyny, za siebie i za swoją głupotę i ignorancję, która najczęściej prowadzi do incydentów i tragedii.
@brak odpowiedzialnosci2018-07-26 21:57:02
0 0
pies jest zwierzeciem stadnym zyje w hierarch włascicielka psa kazac czekac matce z dzieckiem pod dzwiami dała sygnał psu ze jest on wazniejszy. od inych ludzi. nie dajmy sie zastraszyc.
Kulson2018-07-27 07:58:00
0 0
Czy ten artykuł dotyczy tego policjanta co wojował w Nowosiółkach?
właściciel psa2018-07-27 07:59:57
0 0
Mam dużego łagodnego pieska, nikomu nigdy krzywdy nie zrobił, ale uważam, że ludzie mają prawo czuć się bezpiecznie w obecności obcego stworzenia, czyli przypinanie psów przy wejściu do sklepu jest lekko mówiąc mało trafione.
n2018-07-27 21:42:09
0 0
Jakaś wystraszona kobieta, szkoda że ją matka zle wychowała i dziewczyna nie wie co to pies, pies dziewczyno to nie maszyna do zabijania.
Do2018-07-28 07:40:19
0 0
Też mam amstaffa tylko mieszka na wiosce. Srajcie mieszczuchy bo jak jeździ zemną do weta, to często smycz puszcza i lata po Sanoku przez parę godzin zanim go dorwę :) wygląda groźnie ! to oczywiście oznacza że je ludzi dzieci i inne psy wraz z kotami i szczurami oraz chomikami, stworzył go sam szatan ave.
KOMEDIA2018-07-28 12:43:57
0 0
Adoptujmy psy...kochajmy...apelują z każdej strony! A potem co?Zamknijmy się z psem w domu! Pies jest częścią rodziny, życia...! Ale ludzie ziejących złymi emocjami nie brakuje!Jak widać...niestety:(
san2018-07-28 14:01:39
0 0
ja też lubię psy ale długo się gotują
af 2018-07-29 00:46:32
0 0
Powinni karac włascicieli.za to jak te psy biegajom aż dzieci sie bojom.trzeba rozumu
xyz2018-07-29 08:30:57
0 0
kobieta przewrażliwiona, chciała zrobić wokół siebie ruch i tyle... nie widzę po tym psie, żeby miał postawę agresywną, a właściciel zna go najlepiej więc skoro uznał, że kagańca nie potrzebuje to tak jest, a paniusia z dzieckiem myśli, że jest pępkiem świata, ja za to nie chce oglądać karmienia piersią w miejscach publicznych albo zmieniania przed widownią pieluchy jedno i drugie jest obrzydliwe....
hg2018-07-30 00:05:51
0 0
Przestań bredzic głupstw.i nie obracaj kota ogonem.Psy biegajom wszendzie.nie porøwnuj dziecka do Psa baranie.bo jak by ci dziecko pies pogrys to ciekawe czy taki Chojrak byś był.
X-files2018-08-04 07:55:10
0 0
Jestem za tym aby duże psy i zaliczane do ras groźnych miały kaganiec co jak zerwie się ze smyczy i pogryzie dziecko. Wtedy już za późno na rozmowę. Wystarczy pójść do parku i zobaczyć to zjawisko. Masz psa to bądź za niego odpowiedzialny.
hodowca2018-08-04 21:31:13
0 0
Dobermany nie są zaliczane do ras agresywnych!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kto nie wie, niech doczyta!
xyz - do hg2018-08-10 15:43:00
0 0
najpierw naucz się pisowni naszej ojczystej... nie będę dyskutować z imbecylem