REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Uczą jak ratować i zbierają pieniądze na dyżurki

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Od 21 lipca 2018 roku ratownicy z Grupy Bieszczadzkiej GOPR wraz z Fundacją SOS Na Ratunek, prowadzą cykle weekendowych spotkań z ratownikami górskimi na Połoninie Wetlińskiej.


W ramach akcji, w każdy wakacyjny weekend ratownicy Bieszczadzkiego GOPR będą szkolić turystów z zakresu pierwszej pomocy – w tym z wykorzystania defibrylatora AED, a także zasad poruszania się w terenie górskim. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja sprzętu wykorzystywanego do działań ratowniczych w górach. Każdy turysta będzie mógł zapytać ratowników o ich pracę i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie między innymi na quadzie czy z wózkiem alpejskim.

Pierwszy weekend na Połoninie Wetlińskiej wypadł śpiewająco. Frekwencja i pogoda dopisała, ratownicy liczą, że aura dopisze podczas kolejnych spotkań.

W trakcie akcji ratownicy przeprowadzają zbiórkę pieniężną, której dochód zostanie przeznaczony na rozwijanie ratownictwa górskiego w Bieszczadach, a w szczególności na remont dyżurek.

Fundusze, które otrzymujemy z budżetu Państwa zaspokajają zaledwie 50% naszych wydatków. Resztę środków musimy pozyskać samodzielnie od sponsorów i ludzi dobrej woli. Dyżurki, w których na co dzień pełnią dyżury ratownicy powstały jeszcze w latach 70 i 80. Przez ponad 30 lat próbowaliśmy, poświęcając swój czas i pieniądze, remontować je tak aby utrzymać je w dobry stanie. Niestety zawsze brakowało funduszy na generalny remont i kosztowne naprawy takie jak dach czy wymiana okien – podkreślają organizatorzy.

Osoby, które chcą wspomóc działalność Bieszczadzkiego GOPR mogą to zrobić w trakcie zbiórki na Połoninie Wetlińskiej przy schronisku Chatka Puchatka lub wpłatę na portalu zrzutka.pl.

Każda złotówka jest ważna, ponieważ przyczynia się do poprawy warunków, w których przychodzi ratownikom dbać o nasze bezpieczeństwo.

Grupa Bieszczadzka GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Grupa prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Całodobowe dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników. W 2017 roku ratownicy przepracowali łącznie 37 118 godzin społecznych i uczestniczyli w 337 akcjach, bezinteresownie ratując zdrowie i życie innych ludzi.

materiały nadesłane

25-07-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)