REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: Ukąsiła go żmija, trafił na SOR

FALEJÓWKA / PODKARPACIE. Jedna z naszych Czytelniczek zgłasza, że w przydomowych ogródkach można spotkać więcej żmij niż zazwyczaj. – Są wszędzie! Nigdy wcześniej nie mieliśmy tylu tych gadów wokół. Niestety, syn po takim spotkaniu ze żmiją wylądował na SOR. Być może mamy do czynienia ze wzrostem liczby tych gadów? – zastanawia się Internautka. Aby wyjaśnić tę kwestię zwróciliśmy się do Edwarda Marszałka, rzecznika prasowego regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, czy rzeczywiście odnotowano znacznie większa liczbę tych gadów w naszym regionie.

– Gwałtownie nie rośnie liczebność żmij. Natomiast łatwiej je spotkać w takim czasie jak obecnie, ciepłym i słonecznym. Na naszym terenie spotkanie z taką żmiją jest całkiem realne – mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Gady pojawiają się tam, gdzie mają ułatwiony żer. Ponadto wygrzewają się do słońca, na skarpach i kamieniach, niejednokrotnie pod naszymi nogami. Co istotne w przypadku spotkania oko w oko ze żmiją, w żadnym przypadku nie wolno jej straszyć z bliskiej odległości.

W odruchu obronnym po prostu nas ukąsi. Aczkolwiek pamiętajmy, że żmija nie ściga człowieka i nie ma żadnego interesu w tym, aby go atakować. Powiem więcej, w momencie ukąszenia traci swój cenny jad, który służy jej do zabijania swoich ofiar, np. myszy – wyjaśnia Edward Marszałek.

Jedno jest pewne, w momencie ukąszenia człowieka przez żmiję jak najszybciej należy udać się do szpitala, gdzie poszkodowanemu zostanie podana surowica.

W Polsce występuje pięć gatunków węży, natomiast jadowite są tylko żmije. Warto dodać, że mogą występować one w różnych barwach, od popielatych, szarych, przez brązowe, rdzawe, aż po  niemal czarne. Cechą charakterystyczną żmij jest zygzak na grzbiecie, tzw. wstęga Kainowa. Zatem trudno ten gatunek węża pomylić z innym, chociaż zdarza się, że wąż Eskulapa czy gniewosz plamisty napędzi nam strachu tak samo jak żmija, mimo tego, że nie są groźne dla człowieka. W pierwszym odruchu można się pomylić.

adder-1558239_1280

07-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)