REKLAMA
REKLAMA

ŁUKACIJEWSKA: Więcej pieniędzy dla Polski na rozwój infrastruktury drogowej, lotniczej i kolejowej

PODKARPACIE. Będzie więcej pieniędzy na rozwój infrastruktury drogowej, lotniczej i kolejowej w Polsce, a także nowy korytarz transportowy z Katowic przez Rzeszów aż do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce – posłowie podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego przegłosowali instrument finansowy „Łącząc Europę” uwzględniając poprawki Elżbiety Łukacijewskiej, posłanki EPL.

Jak podkreśliła poseł Elżbieta Łukacijewska: – Dzisiejsze głosowanie to doskonała wiadomość miedzy innymi dla mieszkańców Podkarpacia. Rozwiązania, o które walczyłam zostały przyjęte, co oznacza że Polska może skorzystać z 44 miliardów euro na rozwój infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej. Nowe zapisy przyciągną inwestorów na Podkarpacie i wygenerują tysięcy miejsc pracy.

Nowe przepisy to faktycznie doskonała wiadomość dla Polaków. Instrument „Łącząc Europę” służy dofinansowaniu tzw. korytarzy transportowych czyli usprawnieniu infrastruktury wzdłuż całej Europy. Dwa korytarze przebiegają przez terytorium Polski – Korytarz Morze Północne – Morze Bałtyckie, od Helsinek przez kraje bałtyckie, Polskę, Niemcy, aż po Belgię i Holandię; oraz korytarz Morze Bałtyckie – Morze Adriatyckie, od polskich portów morskich do Morza Adriatyckiego przez Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Włochy. Drugi z tych korytarzy będzie rozszerzony o połączenie z Katowic przez Rzeszów do Medyki dzięki zabiegom poseł Elżbiety Łukacijewskiej.

W wyniku głosowania udało się również utrzymać poziom finansowania dla poszczególnych krajów członkowskich, w tym Polski pomimo propozycji płynących od posłów z Europy Zachodniej aby odebrać część funduszy. W dokumencie znalazły się też zapisy dotyczące rozwoju infrastruktury na cele wojskowe, co znacznie wzmocni rozwój polskiej polityki obronnej. W ramach wydzielonych środków szansę na rozwój zyskają także lotniska regionalne, takie jak np. lotnisko Rzeszów-Jasionka.

– Jestem bardzo zadowolona z kształtu jaki przybrało rozporządzenie. Jako członkini Komisji Transportu PE i autorka wielu poprawek zrobiłam swoje. Parlament Europejski potwierdził nasze
stanowisko. Teraz piłka jest po stronie polskiego rządu – podsumowuje Łukacijewska.

źródło: materiały nadesłane

14-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)