REKLAMA
REKLAMA

SOUL SANOK: Muzyczna opowieść o tragicznej śmierci rodziny Ulmów

SOUL SANOK: Muzyczna opowieść o tragicznej śmierci rodziny Ulmów

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą dzień 24 marca Dniem Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten ma charakter święta państwowego.

W okupowanej Polsce w różne formy pomocy Żydom zaangażowanych było około 360 tys. Polaków. Wojna i okupacja niemiecka wystawiła na ciężką próbę Żydów i Polaków –  Żydów, którzy chcąc przeżyć, musieli się ukrywać, Polaków, którym za ich ukrywanie groziła kara śmierci. Według szacunków Polacy uratowali przed zagładą między 30 a 100 tysięcy Żydów.

Sztandarowym przykładem heroizmu Polaków jest rodzina Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, którzy zostali zamordowani przez żandarmerię niemiecką rankiem 24 marca 1944 r. za ukrywanie ośmiorga osób z dwóch żydowskich rodzin Szallów i Goldmanów. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów prowadzony jest przez diecezje przemyską.

Właśnie do tych wydarzeń nawiązuje  utwór wykonywany przez Zespół SOUL pt „Egzekucja w Markowej”, którego autorem muzyki jest Monika Brewczak, natomiast słów Maria Szulikowska.

Teledysk do piosenki w reżyserii i scenariusza Rafała Gużkowskiego został nagrany przez Podkarpacką Grupę Filmową w ramach projektu „Patriotyzm w muzyce zaklęty”, zrealizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku. Zadanie zostało sfinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

foto: Rodzina Ulmów / foto: archiwum Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

foto: Rodzina Ulmów / archiwum Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

materiały nadesłane


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu! Koncert zespołu Soul (RELACJA WIDEO, ZDJĘCIA)

23-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook