REKLAMA
REKLAMA

Na tablicy poświęconej Łukaszowi Cieplińskiemu pojawił się kod QR (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Z inicjatywy ZG Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odbyło się w Sanoku, 26 maja 2018 r. uroczyste umieszczenie tabliczki z kodem QR, na tablicy poświęconej Łukaszowi Cieplińskiemu, która od 28.10.2015 roku znajduje się na murze byłego więzienia i aresztu w Sanoku, od ul. Wąskiej.


Łukasz Ciepliński, Żołnierz Niezłomny, ur. 26.11.1913 r w Kwilczu, podpułkownik Wojska Polskiego, w 2013 roku awansowany do stopnia pułkownika, żołnierz Organizacji Orła Białego, potem ZWZ-AK, po wojnie prezes IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, skazany na karę śmierci – wyrok został wykonany 1 marca 1951, Łukasz Ciepliński został zabity strzałem w tył głowy w piwnicy pomieszczeń gospodarczych więzienia UB na Mokotowie w Warszawie. Przebywał w sanockim więzieniu od 19 stycznia do 9 maja 1940 r. jako Jan Pawlita, kupiec ze Stryja. Aresztowany został w okolicach Baligrodu przez ukraińskich policjantów, wracając do Polski z Węgier przez Użgorod. Uznany za przemytnika cieszył się większą swobodę niż inni więźniowie i dlatego udało mu się zbiec podczas prac wykonywanych na zewnątrz więzienia.

Tabliczkę z kodem QR umieścili w rogu pamiątkowej tablicy burmistrz Sanoka – Tadeusz Pióro, skarbnik ZG ŚZŻAK – Maciej Jarosiński i Krystyna Chowaniec, prezes Koła ŚZŻAK w Sanoku. W uroczystości uczestniczył sztandar Koła, wystawiony z harcerzy Hufca Ziemi Sanockiej oraz zacne grono kombatantów, reprezentantów służb mundurowych i przedstawicieli stowarzyszeń patriotycznych. SŻZAK reprezentowali weterani – kpt. Aleksander Roman (honorowy prezes Koła ŚZŻAK w Sanoku) i por. Maria Skalny, a także prezes Okręgu ŚZŻAK w Krośnie – Joanna Kubit i Alicja Kawska, skarbnik sanockiego koła, Związek Inwalidów Wojenny – Maria Hnat, Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – prezes Koła Anna Darabasz i mjr Ryszard Pawlak. Obecni byli także: komendant Komendy Powiatowej Policji w Sanoku – Andrzej Stępień, kpt. Tomasz Kuzdro reprezentujący WKU w Sanoku, płk Stanisław Osika reprezentujący Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich w Sanoku, dr Joanna Potaczek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wartę honorową przy tablicy wystawili harcerze z 4 DH „Dolina Sanu” z Sanoka, pod opieką Dh. Agnieszki Polańskiej. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Koła ŚZŻAK i Koła ZKRPiBWP złożyli przed tablicą wiązanki kwiatów. Następnie, na zaproszenie burmistrza Sanoka, uczestnicy uroczystości spotkali się w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sanoka, gdzie był czas na rozmowę, m.in. o prowadzonym przez ŚŻŻAK programie umieszczania tabliczek z kodem QR w miejscach związanych z działalnością SZP-ZWZ-AK. Jest to forma upowszechniania wiedzy historycznej atrakcyjna, zwłaszcza dla młodych ludzi. Po zbliżeniu telefonu z odpowiednią aplikacją na ekranie wyświetla się obszerna informacja o osobie, miejscu lub wydarzeniu. W minioną sobotę umieszczono taką pierwszą tabliczkę, ale w planie są następne.

materiały nadesłane

30-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)