REKLAMA
REKLAMA

Niedźwiedzie w pobliżu! Nie polecamy takich spotkań (VIDEO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Niedźwiedzia rodzina ponownie w kamerze. Znaną naszym czytelnikom niedźwiedzicę z dwoma maluchami spotykamy ponownie. Uważajmy na bieszczadzkich szlakach! Takich spotkać nie życzymy nikomu, mogą być bardzo niebezpieczne.

Kazimierz Nóżka z Nadleśnictwa Baligród nie poleca takich spotkań, mogą być bardzo niebezpieczne.

Województwo podkarpackie poszczycić się może największą populacją niedźwiedzia brunatnego w Polsce. Jego występowanie koncentruje się głównie w regionie Bieszczadów, gdzie spotkanie z tym zwierzęciem nie należy do rzadkości.

Niedźwiedź zazwyczaj unika bezpośrednich spotkań z człowiekiem i wypadki zagrażające życiu człowieka są incydentalne. Jednak należy pamiętać, że to duże zwierzę, w sytuacji poczucia zagrożenia może reagować agresją i być niebezpieczne!

Trwa sezon turystyczny i bieszczadzkie szlaki odwiedza coraz więcej ludzi. Zwiększa się tym samym ryzyko przypadkowych spotkań z niedźwiedziami.

Z tego względu – celem zapewnienie bezpieczeństwa dla ludzi, ale też uchronienie niedźwiedzi przed nieumyślnym płoszeniem i niepokojeniem – na terenie nadleśnictw: Lutowiska, Lesko, Stuposiany, Ustrzyki Dolne, Dukla, Komańcza, Baligród, Bircza, Cisna, Brzozów, Dynów, Rymanów i Krasiczyn, w miejscach najczęściej odwiedzanych przez ludzi, przy szlakach, od początku maja zamontowano ponad 100 tabliczek ostrzegających przed przypadkowym spotkaniem z niedźwiedziem.

Działanie to zrealizowano ze środków Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Apelujemy o rozsądek i stosowanie się do podstawowych wskazówek jak należy się zachować w terenie gdzie mogą występować niedźwiedzie:

 • Rób wszystko, aby nie zaskoczyć niedźwiedzia.
 • Poruszając się po lesie nie chodź bezszelestnie – śpiewaj, rozmawiaj, pogwizduj, a niedźwiedź na pewno będzie wiedział, że jesteś i się usunie lub da znać, że jest w pobliżu.
 • Nasłuchuj odgłosów i obserwuj teren (niedźwiedź się usunie lub da znać ze jest w pobliżu).
 • Staraj się poruszać z wiatrem.
 • Widząc świeże tropy niedźwiedzia nie podążaj w ich kierunku.
 • Omijaj gęstwiny, młodniki, jeżeli nie musisz w nie wchodzić.
 • Poruszaj się drogami i szlakami.
 • Idąc z psem nie puszczaj go luzem.
 • Nie zostawiaj jedzenia, nie karm zwierząt, nie wyrzucaj odpadków spożywczych w pobliżu zabudowań – może to zwabić niedźwiedzia.

Jednak kiedy już dojdzie do spotkania z niedźwiedziem:

 • Zachowaj spokój i nie panikuj.
 • Nie zbliżaj się do niedźwiedzia.
 • Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy twojej obecności, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go i nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.
 • Jeśli spotkasz młodego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś.
 • Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje.
 • Jeżeli zwierzę zostało sprowokowane, przypuszczalnie jest to samica z młodymi, bądź niedźwiedź w pobliżu padliny. Zapewne nie zdążył skryć się w bezpiecznym miejscu, bo pojawiłeś się nagle lub obudziłeś go z zimowego snu. Rozdrażniony niedźwiedź może zaatakować, jednak zwykle jest to pozorowany atak. Powinieneś jak najszybciej zasygnalizować mu swoje pokojowe intencje. Mów głośno, nie rób żadnych gwałtownych gestów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij! Szarżujący niedźwiedź często chce tylko przestraszyć intruza, wycofa się zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Fizyczne ataki są rzadkością.
 • Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego).
 • W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę – przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną, ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy. Zachowuj się biernie jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.

miski

uwaga niedzwiedz

źródło: RDOŚ/Nadleśnictwo Baligród Lasy Państwowe

video: Kazimierz Nóżka/ Nadleśnictwo Baligród Lasy Państwowe/fb

18-06-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)