REKLAMA
REKLAMA

Nowoczesna aranżacja kuchni: jak ją zaplanować?

Nowoczesna aranżacja kuchni kojarzy nam się przede wszystkim z minimalizmem. I bardzo słusznie! Zastanówmy się jednak, czy lepiej postawić na minimalizm na poziomie form i dodatków, czy może kolorów.

Aranżacja kuchni nowoczesnej: jakie meble?

Jeśli pragniemy, aby wystrój naszej kuchni szedł z duchem czasu i w niczym nie ustępował aranżacjom z wnętrzarskich magazynów, dokładnie przemyślmy projekt kuchennej zabudowy. Architekci wnętrz przekonują nas, że najlepiej postawić na prostotę. Dyskretne, bardzo subtelne i niemal surowe meble, szczególnie w uniwersalnym, białym kolorze oraz bez widocznych połączeń czy wyróżniających się gałek i uchwytów to doskonała baza dla kolejnych aranżacyjnych decyzji. Prota zabudowa w bieli nie będzie górować nad przestrzenią, a zręcznie wpisze się w charakter, jaki pragniemy nadać wnętrzu kuchni.

Z drugiej strony możliwości jest o wiele więcej. Jeśli biel mebli to nie do końca „to”, czego oczekujemy od aranżacji, pomyślmy o innych kolorach, chociażby połyskliwym, czarnym wykończeniu. Albo o drewnie, które sprawdzi się w każdej konwencji i w każdych warunkach. Nowoczesna aranżacja kuchni chętnie operuje egotycznym drewnem o ciemniejszej barwie i widocznym rysunku słojów.

Niech żyje nowoczesność! Jakie kolory do kuchni?

Na jakich kolorach do kuchni powinniśmy się skupić, jeśli zależy nam na rześkim, nowoczesnym efekcie? Podstawę stanowi tu biel i jej pochodne. Pomyślmy tylko: białe meble w towarzystwie białych ścian to prosta recepta na wnętrzarską perfekcję! Warto jednak zwrócić na jedną kwestię. Przybrudzone odcienie bieli nigdy nie wyjdą z mody i zawsze będą cieszyły oko, ale czasami będą to oko również męczyć. Zastosowanie bieli na wszystkich poziomach (ścian, mebli i dodatków) może sprawić, że po paru sezonach użytkowania takiej kuchni poczujemy się nieco przytłoczeni monotonnością kolorystyki. Oczywiście, jeśli kochamy biel, absolutnie z niej nie rezygnujmy. Dobrym pomysłem będzie jednak przełamanie jej kolorystycznym akcentem, który skupi na sobie wzrok i zorganizuje wokół siebie aranżację kuchni. Wystarczy, że stworzymy soczyste, wyraziste obramowanie okna. Sięgnijmy po nasyconą żółć przywodzącą na myśl aromatyczne dane, np. w odcieniu Egzotyczne Curry z palety Dulux Kolory Świata. Magnetyzującą tonację możemy dodatkowo zestawić z modnym szarym odcieniem Morskiej Groty (z Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka).

Jeżeli zaś bez żalu zrezygnujemy z bieli, jednak towarzystwo lekkich, rozmytych barw bardzo nam odpowiada, pomyślmy o szarościach. Zacznijmy bardzo subtelnie, od takich odcieni jak Niewzruszona Szarość czy nieco ciemniejsza Beztroska Zima lub stwórzmy wyrazistą aranżację z nieco bardziej nasyconą Skandynawską Prostotą.

Najmodniejsze kolory do kuchni: parę propozycji

Nowoczesna aranżacja kuchni to jednak nie tylko i wyłącznie biele i szarości! Zainspirujmy się najnowszymi trendami i uwzględnijmy w wystroju najmodniejsze odcienie. Na ściany w kuchni poleca się m.in. Różowy a brąz, czyli Dulux Kolor Roku 2018. Jest ciepły, rozgrzewający i kojący, doskonale nadaje się do wnętrz, którym chcemy nadać przytulności. Kolejnym, polecanym przez architektów wariantem, jest Szary Denim, czyli nasycona tonacja łącząca w sobie refleksy szarości i błękitu, pochmurnego nieba i atramentu. Z racji tego, że Szary Denim jest dość głęboki i wyrazisty, zaplanujmy go np. na jedną ze ścian i zestawmy z lżejszymi odcieniami.

Co jeszcze? Interesującą propozycją są z pewnością zielenie, zwłaszcza te głębokie i nasycone, wpadające w turkus lub zachwycające szmaragdowymi refleksami bądź skłaniające się w stronę butelkowych odcieni. Niebanalnym wyborem jest też z pewnością intensywny, nasycony odcień khaki.

Kuchnia w stylu industrialnym czy skandynawskim?

Dobrym pomysłem jest sprecyzowanie, w jakiej konwencji chcielibyśmy urządzić kuchnię. Jeżeli podoba nam się specyficzna surowość nowoczesnych aranżacji, pomyślmy o stylu postprodukcyjnym. Kuchnia w stylu industrialnym rozkocha w sobie miłośników twórczego podejścia do przestrzeni. Dużą rolę odgrywa w niej metal i żeliwo, kamień oraz beton, a oprócz tego odsłonięte elementy instalacji technicznych czy chociażby meble z odzysku. Z kolei kuchnia skandynawska zachwyci prostotą i wyważeniem, zastosowaniem naturalnych materiałów oraz uwzględnieniem w aranżacji naturalnego światła.

Nowoczesna aranżacja kuchni łączy w sobie najnowsze trendy wnętrzarskie, także te dotyczące kolorów. Oczywiście inspirując się architektoniczną modą, nie zapomnijmy, że to my będziemy użytkownikami urządzanej przestrzeni. Zastosujmy więc takie rozwiązania, kolory i dodatki, w których towarzystwie będzie się czuć pewnie i komfortowo. Zobacz też nasze pomysły na modne kuchnie 2018 roku!

esanok.pl

Artykuł sponsorowany

30-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook