REKLAMA
REKLAMA

Podhalańczycy ćwiczyli w Rajskiem. Kąpiel w lodowatej wodzie, sztuka kamuflażu i obserwacji (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W Rajskiem w Bieszczadach żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich ćwiczyli podczas zimowego kursu, przygotowującego do działań w warunkach górskich. Z kolei strzelcy wyborowi 21BSP opanowywali sztukę skrytego podchodzenia do posterunków obserwacyjnych oraz obserwacje przeciwnika.


W miejscowości Rajskie przeprowadzono zimowy kurs dla żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Zajęcia w dniach 12-15 lutego miały na celu przygotowanie żołnierzy do działania w warunkach górskich i zimowych. Ćwiczono umiejętności taktyczne, techniki poruszania się na nartach oraz udzielanie pierwszej pomocy. Szkolenie prowadzili instruktorzy z 1 batalionu strzelców podhalańskich, którzy swoją wiedzę zdobywali na kursach w Szwecji, Szwajcarii oraz Norwegii. Jednym z elementów szkolenia było również niezwykle trudne w warunkach niskich temperatur działanie w przypadku załamania się lodu na zbiorniku wodnym.

W wodzie przede wszystkim trzeba się uspokoić i nie panikować, to podstawa. Uregulować oddech, pomimo silnego ścisku w klatce piersiowej. Następnie pomagając sobie rękami, określonym ruchem nóg wydostać się na lódmówił mł. chor. Karol Możdżeń.

8

Po wskoczeniu do lodowatej wody, należało wydostać się na powierzchnię lodu i dotrzeć na brzeg. Następnie rozpalić ogień, przebrać się w suche ubranie i przygotować się do dalszego działania. Zajęcia dotyczące hipotermii zakończyły się marszem na nartach w terenie górzystym.

Również w Rajskiem ćwiczyli strzelcy wyborowi 21BSP. Szkolili się w skrytym przedostaniu do posterunków obserwacyjnych, obserwację działań przeciwnika, jego zamiarów oraz sprzętu, jaki posiada.

Foto: st. szer. Bartosz Różański/21BSP
źródło: rzecznik 21BSP/MON/ZOOM – Z Obiektywem Obok Munduru/fb

20-02-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)