REKLAMA
REKLAMA

RACZKOWA: Był wielki pożar. Olbrzymia mobilizacja mieszkańców (ZDJĘCIA)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. Do tragicznego wydarzenia doszło 5 listopada w Raczkowej. Najpierw w ogniu stanął samochód, następnie zajęła się elewacja i dach budynku mieszkalnego. Pogorzelcy potrzebują pomocy.

 

Przypomnijmy, że to tego dramatycznego zdarzenia doszło w poniedziałek 5 listopada około 12.30. Zaczęło się od pożaru osobowego opla stojącego obok domu. Następnie ogień przeniósł się na budynek mieszkalny. Płomienie strawiły ścianę i cały dach. Na miejscu interweniowało 6 zastępów straży pożarnej, w tym trzy z JRG Sanok oraz OSP Raczkowa, Kostarowce i Falejówka.

Strażacy na miejscu zdarzenia, tuż po pożarze, oszacowali straty na około 300 tys. zł.

W tym zdarzeniu ucierpiała jedna z rodzin. Ogień zniszczył dach i naruszył komin w nowym domu. Spaliły się dwie ściany elewacyjne, 6 okien (w tym dachowe), szafki łazienkowe. Uszkodzona została instalacja elektryczna, zaś zniszczeniu i zalaniu uległy podłogi, meble, dywany, materace i odzież.

Rodzinie niezbędne są środki finansowe na odbudowę budynku, a przede wszystkim na zabezpieczeniu dachu, ze względu na nadchodzący okres zimowy.

Natychmiast został założony Komitet Społeczny Wsi Raczkowa, który wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o zgłoszenie zbiórki publicznej. Utworzone zostało konto przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sanoku, na które można wpłacać środki finansowe – informuje Edyta Dziadosz, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w gminie Sanok.

Poniżej numer konta PBS O/Sanok, na które można wpłacać pieniądze na rzecz pogorzelców:

43 8642 1184 2018 0024 7144 0011

 

Warto dodać, że GOPS 8 listopada przekazał dla pogorzelców kwotę 10 tys. zł – z tytułu zdarzenia losowego, jakim był pożar. Zmobilizowali się także parafianie podczas niedzielnej zbiórki pieniędzy do puszek, zorganizowanej przez tamtejszego proboszcza. Podczas tej kwesty udało się zebrać ponad 17 tys. zł. 

Chciałabym zwrócić uwagę na niesamowite i godne naśladowania zachowanie społeczności wsi Falejówka i Raczkowa w momencie tragedii. Cała społeczność zjednoczyła się, aby wspomóc rodzinę poszkodowaną w tym zdarzeniu. Od pierwszej chwili mężczyźni – mieszkańcy tych wiosek na zmianę pracowali przy oczyszczaniu i odbudowie budynku – średnio codziennie około 20 osób. Często wybierali urlopy w pracy, aby wspomóc sąsiada. Kobiety tymczasem zorganizowały się przy Kole Gospodyń i codziennie przygotowują ciepłe posiłki dla osób, które pracują przy odbudowie – dodaje kierownik.

Głęboki ukłon i szczere podziękowania dla całej społeczności za pomoc ofiarowaną w trudnej chwili składa rodzina, która ucierpiała w pożarze.

 

TUŻ PO POŻARZE

KP PSP Sanok

 

EFEKTY PRAC MIESZKAŃCÓW, KTÓRZY PRZYSZLI Z POMOCĄ

red.

13-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)