REKLAMA
REKLAMA

Ryczący niedźwiedź i probówkowa armata. Nauka w sanockiej „dwójce” (FOTORELACJA)

SANOK / PODKARPACIE. Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku mogła doświadczyć niezwykłej lekcji. Szkołę odwiedzili naukowcy, którzy pracująna Politechnice Warszawskiej. Były wykłady i doświadczenia, a także dużo dobrej energii i uśmiechu.

 

Współczesny świat to ciągły rozwój nauki i technologii, który potrzebuje specjalistów i ludzi, pragnących poszerzać swoją wiedzę i umiejętności w stosunku do wymagań stawianych przez rzeczywistość. Dlatego istotną rolę odgrywa wykształcenie, które jest podstawą do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Między innymi z tego powodu wielu młodych ludzi podejmuje studia. Wybór kierunków jest poważną decyzją, szczególnie dla maturzystów, gdyż jest on czynnikiem decydującym o ich przyszłości. W związku z tym poszukują oni informacji o uczelniach, kierunkach, które byłyby dla nich najbardziej odpowiednie, a szkoły promują siebie, aby móc pozyskać przyszłych studentów.

Dlatego z inicjatywy naszej młodzieży, a szczególnie ucznia klasy 2a Dawida Poławskiego, 29 listopada mieliśmy okazję gościć w liceum przedstawicieli Politechniki Warszawskiej – najlepszej uczelni technicznej w ,,Rankingu Szkół Wyższych” publikowanym przez miesięcznik ,,Perspektywy”. Współkoordynatorem wydarzenia była Marzena Mandzelowska, nauczyciel w II LO.

Pełni ciekawości i chęci poznania uczelni, uczniowie klas maturalnych zapoznali się z atrakcyjną ofertą szkoły, jej historią oraz procesem rekrutacyjnym. Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej – prof. dr hab. inż. Władysław Wieczorek przedstawił uczniom kierunki i specjalności na uczelni oraz opowiedział, jak wygląda studiowanie na politechnice. Zwrócił również uwagę na możliwości rozwoju studentów w około 100 aktywnych kołach naukowych, olimpiadach i konkursach.

Młodzież mogła przekonać się więc, że Politechnika Warszawska to uczelnia z przyszłością, z wysokim poziomem nauczania i kierunkami, które zaspokajają potrzeby studenta i współczesnego rynku.

Następnym punktem spotkania był wykład nt: ,,Liczby i tajemnice”, który poprowadziła dr Barbara Lech. Uczniowie zostali najpierw zapoznani z ofertą Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych na PW, na którym marzenia spełnia ok. 1000 studentów, a następnie dowiedzieli się, dlaczego ,,Liczby rządzą światem”. Od teorii liczb, przez liczby pierwsze, wszelakie twierdzenia, aproksymację funkcji, kongruencję aż do kryptografii uczniowie zobaczyli, że liczby chronią nasze tajemnice, a przedstawione dowody i ciekawostki o liczbach tylko utwierdzają nas w przekonaniu, że matematyka jest królową nauk.

W bardzo interesującym wykładzie Zielone polimery przygotowanym przez prof. Ewę Zygadło-Monikowską, uczestniczyli uczniowie fakultetu biologiczno-chemicznego, którzy mogli dowiedzieć się, czy zielone polimery to tylko chwilowa moda, czy realna alternatywa. Młodzież przekonała się, że współczesna cywilizacja jest nieodłącznie związana z materiałami polimerowymi i niezwykłą rolę odgrywają polisacharydy i poliaktydy. Następnie studenci Wydziału Chemicznego PW, członkowie koła chemicznego Flogiston: Olga Drapała i Jakub Janiak na podstawie właściwości związków i reakcji chemicznych opowiedzieli wspaniałą historię, która zaintrygowała naszych uczniów. ,,Lokomotywa chemiczna”, czyli rozkład nadtlenku wodoru, ,,Armata z próbówki” (reakcja spalania waty i bawełny strzelniczej), ,,ryczący niedźwiedź” (utlenianie węgla) takie okazałe reakcje wraz z ciekawym opowiadaniem studentów, stanowiły niecodzienną lekcję chemii. Ponadto uczniowie zobaczyli również inne doświadczenia tj. syntezę MgI2, wulkan chemiczny, zegar jodowy, burzę w próbówce czy samozapłon gliceryny.

Ostatnią częścią spotkania był wykład dr. inż. Przemysława Dudy pt. Zjawisko fotoelektryczne. Uczniowie fakultetu matematyczno-fizycznego mogli pogłębić swoją wiedzę na temat tego zjawiska, zobaczyć jego symulację oraz wykonywać zadania i eksperymenty w internetowym laboratorium fizyki. Razem z wykładowcą próbowali poznać tajemnice efektu fotoelektrycznego przy pomocy wirtualnych ćwiczeń. Nasza młodzież dowiedziała się również wielu informacji o Wydziale Fizyki na Politechnice Warszawskiej, który jest jednym z najmłodszych wydziałów PW.
Wszyscy uczniowie byli zachwyceni ofertą Politechniki Warszawskiej i na pewno rozważają tę uczelnię jako następny przystanek w ich drodze życiowej. Na koniec nasi goście, dzięki uprzejmości dyrektora Zamku Królewskiego w Sanoku – pana Wiesława Banacha, mieli możliwość zwiedzania Zamku oraz Muzeum Historycznego i poznania historii naszego miasta.

My, uczniowie II LO, chcemy bardzo serdecznie podziękować naszym gościom z Politechniki Warszawskiej za możliwość uczestniczenia w interesujących wykładach i poznania oferty uczelni. Chcąc wybrać najlepszą drogę w życiu, pragniemy dowiedzieć się jak najwięcej, a dzięki takim spotkaniom poszerzamy nasze horyzonty, aby dokonać właściwego wyboru.

 

 

materiały nadesłane, II LO w Sanoku

04-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)