REKLAMA
REKLAMA

Ryczący niedźwiedź i probówkowa armata. Nauka w sanockiej „dwójce” (FOTORELACJA)

SANOK / PODKARPACIE. Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku mogła doświadczyć niezwykłej lekcji. Szkołę odwiedzili naukowcy, którzy pracująna Politechnice Warszawskiej. Były wykłady i doświadczenia, a także dużo dobrej energii i uśmiechu.

 

Współczesny świat to ciągły rozwój nauki i technologii, który potrzebuje specjalistów i ludzi, pragnących poszerzać swoją wiedzę i umiejętności w stosunku do wymagań stawianych przez rzeczywistość. Dlatego istotną rolę odgrywa wykształcenie, które jest podstawą do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Między innymi z tego powodu wielu młodych ludzi podejmuje studia. Wybór kierunków jest poważną decyzją, szczególnie dla maturzystów, gdyż jest on czynnikiem decydującym o ich przyszłości. W związku z tym poszukują oni informacji o uczelniach, kierunkach, które byłyby dla nich najbardziej odpowiednie, a szkoły promują siebie, aby móc pozyskać przyszłych studentów.

Dlatego z inicjatywy naszej młodzieży, a szczególnie ucznia klasy 2a Dawida Poławskiego, 29 listopada mieliśmy okazję gościć w liceum przedstawicieli Politechniki Warszawskiej – najlepszej uczelni technicznej w ,,Rankingu Szkół Wyższych” publikowanym przez miesięcznik ,,Perspektywy”. Współkoordynatorem wydarzenia była Marzena Mandzelowska, nauczyciel w II LO.

Pełni ciekawości i chęci poznania uczelni, uczniowie klas maturalnych zapoznali się z atrakcyjną ofertą szkoły, jej historią oraz procesem rekrutacyjnym. Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej – prof. dr hab. inż. Władysław Wieczorek przedstawił uczniom kierunki i specjalności na uczelni oraz opowiedział, jak wygląda studiowanie na politechnice. Zwrócił również uwagę na możliwości rozwoju studentów w około 100 aktywnych kołach naukowych, olimpiadach i konkursach.

Młodzież mogła przekonać się więc, że Politechnika Warszawska to uczelnia z przyszłością, z wysokim poziomem nauczania i kierunkami, które zaspokajają potrzeby studenta i współczesnego rynku.

Następnym punktem spotkania był wykład nt: ,,Liczby i tajemnice”, który poprowadziła dr Barbara Lech. Uczniowie zostali najpierw zapoznani z ofertą Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych na PW, na którym marzenia spełnia ok. 1000 studentów, a następnie dowiedzieli się, dlaczego ,,Liczby rządzą światem”. Od teorii liczb, przez liczby pierwsze, wszelakie twierdzenia, aproksymację funkcji, kongruencję aż do kryptografii uczniowie zobaczyli, że liczby chronią nasze tajemnice, a przedstawione dowody i ciekawostki o liczbach tylko utwierdzają nas w przekonaniu, że matematyka jest królową nauk.

W bardzo interesującym wykładzie Zielone polimery przygotowanym przez prof. Ewę Zygadło-Monikowską, uczestniczyli uczniowie fakultetu biologiczno-chemicznego, którzy mogli dowiedzieć się, czy zielone polimery to tylko chwilowa moda, czy realna alternatywa. Młodzież przekonała się, że współczesna cywilizacja jest nieodłącznie związana z materiałami polimerowymi i niezwykłą rolę odgrywają polisacharydy i poliaktydy. Następnie studenci Wydziału Chemicznego PW, członkowie koła chemicznego Flogiston: Olga Drapała i Jakub Janiak na podstawie właściwości związków i reakcji chemicznych opowiedzieli wspaniałą historię, która zaintrygowała naszych uczniów. ,,Lokomotywa chemiczna”, czyli rozkład nadtlenku wodoru, ,,Armata z próbówki” (reakcja spalania waty i bawełny strzelniczej), ,,ryczący niedźwiedź” (utlenianie węgla) takie okazałe reakcje wraz z ciekawym opowiadaniem studentów, stanowiły niecodzienną lekcję chemii. Ponadto uczniowie zobaczyli również inne doświadczenia tj. syntezę MgI2, wulkan chemiczny, zegar jodowy, burzę w próbówce czy samozapłon gliceryny.

Ostatnią częścią spotkania był wykład dr. inż. Przemysława Dudy pt. Zjawisko fotoelektryczne. Uczniowie fakultetu matematyczno-fizycznego mogli pogłębić swoją wiedzę na temat tego zjawiska, zobaczyć jego symulację oraz wykonywać zadania i eksperymenty w internetowym laboratorium fizyki. Razem z wykładowcą próbowali poznać tajemnice efektu fotoelektrycznego przy pomocy wirtualnych ćwiczeń. Nasza młodzież dowiedziała się również wielu informacji o Wydziale Fizyki na Politechnice Warszawskiej, który jest jednym z najmłodszych wydziałów PW.
Wszyscy uczniowie byli zachwyceni ofertą Politechniki Warszawskiej i na pewno rozważają tę uczelnię jako następny przystanek w ich drodze życiowej. Na koniec nasi goście, dzięki uprzejmości dyrektora Zamku Królewskiego w Sanoku – pana Wiesława Banacha, mieli możliwość zwiedzania Zamku oraz Muzeum Historycznego i poznania historii naszego miasta.

My, uczniowie II LO, chcemy bardzo serdecznie podziękować naszym gościom z Politechniki Warszawskiej za możliwość uczestniczenia w interesujących wykładach i poznania oferty uczelni. Chcąc wybrać najlepszą drogę w życiu, pragniemy dowiedzieć się jak najwięcej, a dzięki takim spotkaniom poszerzamy nasze horyzonty, aby dokonać właściwego wyboru.

 

 

materiały nadesłane, II LO w Sanoku

04-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)