REKLAMA
REKLAMA

TREPCZA: Święty spod cmentarnej bramy. „Bądź dobry, jak chleb…”

TREPCZA. Jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości jest okazją do przypomnienia rodaków, którzy swoją działalnością budowali zręby wolności naszej ziemskiej Ojczyzny. Do takich osób można zaliczyć św. Brata Alberta. Jego ziemska wędrówka zakończyła się w roku 1916, a więc przeddzień odzyskania niepodległości, ale całym swoim życiem potwierdził swój wielki patriotyzm, oparty na wartościach płynących z Ewangelii.

W swojej młodości Adam Chmielowski czynił to rozwijając talenty malarskie, ale gdy wybuchło powstanie styczniowe stanął w pierwszym szeregu jego obrońców. Był gotów w walce o jej wolność oddać swoje życie, ale tym razem Ojczyźnie wystarczyła ofiara z jego… nogi. Do końca życia będzie zmagał się ze swoją niepełnosprawnością dokonując jednocześnie tak wiele w służbie potrzebującym. Bez takich „gigantów ducha” Polska nie byłaby w stanie się odrodzić. Jego proste, ale przeniknięte nauką Chrystusa słowa „Bądź dobry, jak chleb” kształtowały i nadal kształtować będą kolejne pokolenia Polaków.

Figura św. Brata Alberta umieszczona przy bramie głównej miejscowego cmentarza w Roku Jubileuszowym przypomina jego owocne duchowo życie. Musi także budzić głęboką refleksję wśród przekraczających bramę z napisem PORTA VITAE – brama życia. Pośród codziennej krzątaniny często zapominamy, że o naszym zbawieniu i wiecznym szczęściu ostatecznie zdecyduje, czy dostrzegam w bliźnim brata i czy staram się być dla niego „dobry jak chleb”?

Poświęcenie figury św. Brata Alberta w Trepczy zaplanowane zostało na dzień 1 listopada br. w uroczystość Wszystkich Świętych w obecności uczestników mszy świętej sprawowanej przy ołtarzu polowym na miejscowym cmentarzu o godz. 12.00. Do udziału w tym ważnym wydarzeniu serdecznie zapraszamy.

 

 

materiały nadesłane

31-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook