REKLAMA
REKLAMA

W niedzielę za miasto. Tym razem „Łąkami Beskidu” (FOTO)

Zapraszam do udziału w kolejnej edycji wycieczki z cyklu „Niedziela za miastem z przewodnikiem”. Tym razem zabiorę Państwa na wyprawę „Łąkami Beskidu”.

W programie przejście doliną potoku Jawornik gdzie poszukamy śladów nieistniejącej wsi i na chwilę zatrzymamy się przy cmentarzu, gdzie jeszcze początkiem XX wieku odbywały się wampiryczne pochówki. Następnie wyruszymy na Wahalowski Wierch, skąd beskidzkim szlakiem czerwonym dotrzemy do Rezerwatu Kamień, a potem grzbietem Rzepedki dotrzemy do Szczawnego. Zarówno Wahalowski Wierch jak i Rzepedka to wspaniałe łąki Beskidu skąd będziemy mieli okazję podziwiać widoki na okoliczne pasma górskie (przy założeniu dobrej widoczności). 

Do zobaczenia na szlaku!

Zofia Lisik – Przewodnik Beskidzki19 sierpnia 2018 r. przy pięknej i słonecznej pogodzie odbyła się kolejna wycieczka z cyklu ,,W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK”, w której wzięło udział 24 osoby. Tym razem przewodnicy Mariola i Janusz Paweł Tys zaprosili na wycieczkę po terenach pięknego, nostalgicznego i mało znanego Beskidu Niskiego.

Pierwszy etap wycieczki to wędrówka prowadząca ze Szklar do Jaślisk ścieżką historyczno – krajobrazową ,,Na Węgierskim trakcie”, podczas której uczestnicy mogli podziwiać m.in. położony w paśmie granicznym rozłożysty masyw Kamienia nad Jaśliskami, wyspowe wzniesienia Piotrusia czy wyniosłą Ostrą, a także przepiękną panoramę doliny Jasiołki z dawnym miasteczkiem. Podczas postoju przy XVIII wiecznej kapliczce ,,U Jana” poświęconej św. Janowi Nepomucenowi, wycieczkowicze dowiedzieli się o historii tych terenów, jej mieszkańców oraz o dawnych zwyczajach związanych z kapliczką. Przy niżej położonej kapliczce nad cudownym źródełkiem zwaną ,,Na Sołtystwie”, mogli również spróbować leczniczej wody. Zwiedzanie traktu węgierskiego nie mogło obyć się bez zobaczenia nierozerwalnie z nim związanego dawnego miasteczka. Zaciszny urok oraz historia XIV wiecznych Jaślisk sprawiających wrażenie, że ,,czas się tu zatrzymał” zachwycił uczestników wycieczki.

Kolejnym etapem był przejazd malowniczą doliną Jasiołki do miejscowości Stasiane, skąd grupa wyruszyła leśnymi ostępami rezerwatu ,,Przełom Jasiołki”, by odkrywać tajemnice Ostrej. W trakcie wspinaczki można było podziwiać liczne stanowiska smotrawy okazałej, przełomowy odcinek rzeki Jasiołki, niezwykle cenne zbiorowiska leśne z jednym z największych w Polsce stanowisk rzadkiej paproci – języcznika zwyczajnego. Rezerwat odkrywał ponadto wartości kulturowe, m.in. pozostałości powojennego osadnictwa (starą drogę łemkowską) jak i ślady świadczące o przebiegu jednej z najkrwawszych walk o Przełęcz Dukielską. Figurka Matki Boskiej na szczycie Ostrej (687 m n.p.m.) powitała wszystkich uczestników wycieczki.

Po zejściu z Ostrej na polu namiotowym Nadleśnictwa Dukla odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, jak również chętne osoby mogły sprawdzić się w teście wiedzy o Beskidzie Niskim. Zwycięzcy otrzymali przewodniki rowerowe po Beskidzie Niskim i woj. Podkarpackim, mapy oraz akcesoria turystyczne. Nie zabrakło również nagrody dla najmłodszego uczestnika wycieczki. W drodze powrotnej dla tak wspaniałej grupy przewodnicy zrobili niespodziankę. Był to zakup jeszcze cieplutkiego chleba na domowym zakwasie w klimatycznej piekarni w Jaśliskach oraz zwiedzanie cerkwi w Króliku Wołoskim.

Relacja i fotorelacja oraz autorzy zdjęć – Mariola i Janusz Tys

materiały nadesłane

 

22-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook