REKLAMA
REKLAMA

W podłodze samochodu schowali 70 kg bursztynu wartego ponad 140 tys. zł! (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej podczas kontroli na przejściu granicznym w Budomierzu udaremnili przemyt 71 kg bursztynu. Wartość towaru szacowana jest na 142 tys. złotych.

Do udaremnienia próby przemytu bursztynu doszło na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu, w poniedziałek 10 grudnia br.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skierowali tam do szczegółowej rewizji wjeżdżający do Polski samochód osobowy na ukraińskich numerach rejestracyjnych, kierowany przez 25- letniego obywatela Ukrainy.

Podczas kontroli funkcjonariusze wykryli, że w podłodze samochodu znajduje się skrytka, w której schowane były kamienie bursztynu o łącznej masie 71 kg.

Legalny przywóz do Polski takiej ilości bursztynu wiązałby się z koniecznością uiszczenia należności przywozowych w wysokości ponad 32 tys. złotych (podatek VAT) i dokonania zgłoszenia celnego.

Przeciwko kierowcy pojazdu, który nie dopełnił tego obowiązku i ukrył bursztyn przed kontrolą, wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Mężczyzna wpłacił kwotę 17 tys. złotych na poczet grożącej mu kary.

To kolejna w ostatnich dniach próba przemytu bursztynu udaremniona przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej na Podkarpaciu. W nocy 7/8 grudnia br. podczas kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze udaremnili przemyt 43 kg bursztynu.

Rekordowe wykrycie przemytu bursztynu miało miejsce także na przejściu granicznym w Korczowej 29/30 października br. Funkcjonariusze udaremnili wówczas wprowadzenie do nielegalnego obrotu aż 275 kg nieoszlifowanego bursztynu. Od początku tego roku, podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili łącznie przemyt ponad 700kg bursztynu. Dla porównania, w 2017 r. funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili przemyt 424 kg bursztynu.

st. rachm. Edyta Chabowska
Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie / materiały nadesłane

12-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)